Wybór fotelika ma znaczenie – Poznaj 5 błędów, których każdy rodzic musi unikać!

Każdy zmotoryzowany rodzic, chce zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem, a najlepiej najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jednak czasem wiele weryfikuje budżet i często pojawia się myślenie, że za taką sumę dobrego fotelika nie znajdziemy. Innym razem rodzice są pewni, że skoro fotelik zbiera same pochlebne recenzje, to w ich samochodzie także świetnie się sprawdzi. Dziś przedstawimy 5 błędów, jakie rodzice popełniają przy wyborze fotelika, których powinni unikać

 

 

fotelik samochodowy

 

Błąd nr 1: Nie wybieraj fotelika na zapas, co najwyżej taki, który ma specjalną wkładkę i regulację

 

Pierwszym dużym błędem jest wybór fotelika na zapas, ale takiego który nie ma odpowiedniej regulacji. Jeżeli dziecko będzie się dosłownie zapadać w foteliku, to taki model zupełnie nie ochroni go w razie wypadku. Zatem fotelika nie można kupować jak kurtki czy swetra na więcej sezonów, z nadzieją, że dziecko do nich dorośnie. Fotelik samochodowy może być wyposażony w specjalną wkładkę dla małego dziecka, a także system wielostopniowej regulacji. Szukaj takich modeli, jeśli chcesz zainwestować w fotelik na dłużej. Błędem jest bowiem również przewożenie dziecka w foteliku, z którego zdążyło już wyrosnąć.

 

Błąd nr 2: Zwracanie uwagi tylko i wyłącznie na atest, a nie przeprowadzone testy zderzeniowe

 

Warto wiedzieć, że najlepsze foteliki samochodowe pozytywnie przechodzą renomowane testy zderzeniowe, np. ADAC czy Test Plus. Pierwszy z nich to test niemiecki, natomiast drugi szwedzki, przeprowadzany we współpracy z marką Volvo. Musisz wiedzieć, że najlepsze foteliki samochodowe to te, które przeszły Test Plus i są to tylko modele montowane tyłem do kierunku jazdy. W Szwecji w ten sposób dzieci przewozi się nawet do 5 roku życia. Jeśli fotelik ma tzw. atest nie oznacza to, że jest bezpieczny, bo często błędnie wiele osób stwierdza, że skoro ma certyfikat CE, to jest bezpieczny, a oznacza to jedynie, że został dopuszczony do sprzedaży. Najlepsze foteliki samochodowe w testach zderzeniowych uzyskując oceny dobre i bardzo dobre i spośród takich warto wybierać.

 

Błąd nr 3: Kupowanie fotelika, który poleciła koleżanka, bez przymiarki do własnego samochodu

 

Bardzo częstym błędem jest kupowanie fotelika samochodowego, który poleciła koleżanka. Bowiem jeśli owa koleżanka nie ma takiego samego modelu samochodu, to niekoniecznie będzie on pasował do Twojego. Zatem zawsze musisz po pierwsze kierować się tym, czy dany model pasuje do Twojej kanapy samochodowej czy przedniego fotela, w przypadku modeli montowanych tyłem. Oczywiście chyba nie musimy przypominać, że poduszki powietrzne przednie w takiej sytuacji muszą być dezaktywowane od strony pasażera. Odpowiedni kąt pomiędzy fotelikiem a kanapą po zamocowaniu jest niezbędny dla bezpieczeństwa i przy montażu tyłem wynosi on 30 stopni.

 

 

fotelik samochodowy

Błąd nr 4: Kupowanie fotelików używanych, czyli „jak nowych”

 

Najbardziej kardynalny błąd to zakup fotelików samochodowych używanych. Jeśli nie pochodzą od najbliższej rodziny, gdzie wiesz, że rzeczywiście taki fotelik był użytkowany krótko, odpowiednio przechowywany, a co najważniejsze nie było żadnej stłuczki z jego udziałem, wtedy ewentualnie możesz zaoszczędzić. Jednak fotelik „jak nowy” może mieć szereg problemów. Z czasem tworzywo staje się słabsze, podobnie jak nie jest tak sprawny mechanizm blokowania pasów 5-punktowych w samym foteliku. Nie masz pewności, że w razie zdarzenia drogowego wszystko zadziała jak należy, dlatego warto porzucić myśl o foteliku, który jest „jak nowy” i rzeczywiście kupić nowy model, tym bardziej że niekoniecznie musi być drogi.

 

Błąd nr 5: Dobry, bo drogi, zły bo tani – nie kieruj się stereotypami, a dopasowaniem i specyfikacją

 

Często kierujemy się stereotypami. Drogi fotelik może być dobry i sprawdzony, ale jeśli nie pasuje do naszego samochodu, to nawet wysoka ocena w testach zderzeniowych nie pomoże. Błędem jest również myślenie, że baza ISOFIX daje większą ochronę niż klasyczne mocowanie fotelika. Owszem wykonanie montażu jest tu łatwiejsze, zwłaszcza jeśli widoczne są lampki kontrolne. Jednak prawidłowo zamocowany fotelik standardowymi pasami bezpieczeństwa będzie równie bezpieczny. Model tani może być także bezpieczny, jeśli pozytywnie przeszedł testy zderzeniowe, a ponadto pasuje do Twojego samochodu. Zawsze kieruj się dopasowaniem i specyfikacją, nigdy stereotypami.

 

Wybór fotelika samochodowego bywa bardzo trudny. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na wiele kwestii. Poświęcenie temu chwili swojego czasu sprawi jednak, że zyskasz model, w którym dziecko będzie bezpieczne, a dodatkowo posłuży Ci na dłużej niż sezon czy dwa. Pamiętaj przy tym, że każdy wypadek drogowy wyklucza możliwość korzystania z fotelika i trzeba koniecznie zakupić nowy!

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Co kupić przyjaciółce w prezencie?
Nowszy wpis: Najnowszy trend – catering dietetyczny
Archiwa
KONTAKT