Wycieczka szkolna lub obóz – jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas wyjazdu?

Ciepłe ubrania, wyposażenie do pływania lub buty trekkingowe na wycieczki po górach, apteczka z najpotrzebniejszymi lekami, sprawdzeni opiekunowie – to tylko część sposobów na to, aby sprawić, żeby dziecko podczas wyjazdu było bezpieczne. Na tej liście nie powinno bowiem zabraknąć odpowiedniego ubezpieczenia, które będzie chroniło Twoją pociechę na wypadek nieszczęśliwego wypadku lub zachorowania.

 

 

Czy każdy może być organizatorem obozu lub wycieczki dla dzieci?

To, kto jest uprawniony do zorganizowania wycieczki dla dzieci, jasno określa Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r.. W art. 92c, ust. 1. przeczytasz, że taki wyjazd może być organizowany przez szkoły, firmy, które zajmują się organizacją imprez turystycznych, a ich działalność jest zarejestrowana w odpowiednim rejestrze, a także inne osoby fizyczne lub prawne.

Jakie wymogi musi spełnić organizator wycieczki dla dzieci?

Jak można przeczytać na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-dziecka-na-wyjazd/, przede wszystkim wycieczka powinna zostać zgłoszona do kuratorium oświaty i odnotowana w bazie, do której wgląd mają też rodzice. Sama wycieczka powinna odbywać się w odpowiednich warunkach. O co powinien zadbać jej organizator?

  • Bezpieczne i higieniczne warunki pobytu,
  • właściwe wyżywienie,
  • odpowiedni plan wypoczynku,
  • dostęp do opieki medycznej,
  • wykwalifikowaną kadrę opiekunów,
  • bezpieczeństwo przebywania nad wodą i w górach.

Organizatorzy podróży krajowych nie mają obowiązku zapewniania ubezpieczenia uczestnikom wypoczynku, ale już podczas wycieczki zagranicznej dzieci powinny być objęte takim ubezpieczeniem (przynajmniej ubezpieczeniem NNW i ubezpieczeniem kosztów leczenia). Zakres ochrony ubezpieczeniowej zależy od organizatora i umowy, jaką podpisze on z ubezpieczycielem.

Jeśli zakres ochrony ubezpieczenia zawartego przez organizatora wycieczki jest zbyt wąski, np. nie zawiera usług, na których zależy rodzicom dzieci uczestniczących w wyjeździe, albo sumy ubezpieczenia są zbyt niskie, rodzic może, a nawet powinien zadbać o właściwsze ubezpieczenie dziecka we własnym zakresie.

Czy NNW szkolne działa podczas wycieczki szkolnej, kolonii, obozu?

Szkoła, niezależnie od organizowanych wycieczek, zapewnia najczęściej ubezpieczenie NNW dla dzieci uczących się w danej placówce. Rodzice mogą skorzystać z takiej oferty i zgłosić dziecko do ubezpieczenia grupowego. Taka polisa zwykle ma jednak dosyć wąski zakres ochrony, dlatego przed opłaceniem składki warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i ocenić, czy wystarczy ono dziecku podczas jego aktywności. Należy pamiętać, że ubezpieczenie NNW, nawet szkolne, jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Rodzic może więc na własną rękę poszukać odpowiedniej ochrony i wykupić polisę indywidualnie dla swojego dziecka w wybranym towarzystwie.

To, czy NNW dziecka będzie zapewniało ochronę tylko w szkole, czy także w innych miejscach i sytuacjach (np. w drodze do szkoły i ze szkoły, podczas zajęć pozalekcyjnych, podczas weekendowych wyjazdów z rodzicami, podczas obozów, kolonii i wycieczek szkolnych), zależy od wybranego zakresu ochrony.

Ile kosztuje NNW szkolne?

Cena ubezpieczenia NNW szkolnego wcale nie musi być bardzo wysoka. To, ile wyniesie składka ubezpieczeniowa, zależy od tego, jakie świadczenia znajdują się w ofercie i ile wynoszą ich limity. Im wyższe sumy ubezpieczenia, tym prawdopodobnie wyższa cena polisy. W Proamie NNW dla dziecka można kupić już od 37 zł. W pakiecie za takie pieniądze można otrzymać świadczenie za śmierć dziecka do 15 000 zł, świadczenie za doznany uraz do 10 000 zł, a także zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji do 2 000 zł oraz kilka innych rodzajów pomocy.

 

Czy NNW szkolne zapewnia ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19?

Obecnie jedną z najbardziej pożądanych form ochrony jest ta zapewniająca wsparcie po zakażeniu koronawirusem. Wielu ubezpieczycieli odpowiedziało na tę potrzebę i uwzględniło w ofercie zachorowanie na tę chorobę na liście przypadków objętych ochroną. Zazwyczaj ubezpieczyciel oferuje wypłatę świadczenia za pobyt dziecka w szpitalu związany z zakażeniem, ale nie zawsze ogranicza się on do wypłaty pieniędzy za każdy dzień hospitalizacji. Uprawnia ubezpieczonego i jego rodziców do otrzymania dodatkowej, jednorazowej rekompensaty. Więcej na temat zakresu ochrony po zachorowaniu na COVID-19 możesz przeczytać w artykule Koronawirus a NNW Szkolne.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

2 komentarze
  1. Warto na każdy wyjazd zadbać o dodatkowe ubezpieczenie gdyż nigdy nic nie wiadomo. Co do wycieczek szkolnych autokarowych to moim zdaniem każde z dzieci powinno mieć Smart Kid Belt żeby ich podróż byłą bezpieczna. Koszt niewielki, a dbałość o szczęśliwą podróż bezcenna.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: W jakim wieku najlepiej zacząć naukę pływania?
Nowszy wpis: Najnowsze trendy w branży ślubnej
Archiwa
KONTAKT