W jakim wieku najlepiej zacząć naukę pływania?

Rodzice decydują się na wysłanie dziecka na basen z kilku ważnych powodów. Pierwszym z nich jest troska o zdrowie i kondycję fizyczną swojej pociechy. Pływanie doskonale kształtuje układ kostny młodego człowieka, prostuje sylwetkę, poprawia koordynację ruchową, zapobiega skoliozom, a także pomaga w rehabilitacji. Pobyt w basenie regeneruje organizm, poprawia krążenie, wspomaga układ oddechowy, pomaga w walce z otyłością i jest doskonałym placem zabaw dla dziecka. I chociaż rodzice w większości wypadków doskonale to rozumieją, nie zawsze są w stanie określić moment, w którym dziecko powinno pójść na basen po raz pierwszy.

 

nauka pływania

Kiedy dziecko powinno po raz pierwszy pójść na basen? 

Na naukę pływania nigdy nie jest za wcześnie ani za późno. Naukę pływania można zaczynać od trzeciego miesiąca życia dziecka. Brzmi szokująco i wygląda niezwykle spektakularnie, gdy obserwuje się niemowlę pełne radości i szczęścia, że może znaleźć się w wodzie. Również osoby dorosłe mogę nauczyć się pływać. W Krakowie istnieje wiele kursów pływania dla osób dorosłych.

Tak małe dziecko oczywiście nie pływa, ale unosi się na wodzie i oswaja z nią. Ćwiczenia wykonywane w basenie rozwijają dziecko fizycznie oraz psychicznie, dostarczając mu mnóstwo bodźców, z którymi wcześniej nie miał styczności. I nie trzeba obawiać się o jego zdrowie. U niemowlęcia do szóstego miesiąca życia utrzymuje się odruch z życia płodowego. Woda to naturalne środowiska dla niemowlaka, wszak doskonale zna egzystencję wśród wód płodowych matki. To dlatego dziecko zadziwiająco skutecznie i szybko opanowuje umiejętność pływania w basenie. Nie odczuwając strachu, niemowlę doskonale bawi się w wodzie, to dobrze znany mu plac zabaw. Dziecko uczy się zatem pływać w możliwie najbardziej naturalny, odruchowy sposób. Nie trzeba jednak chyba dodawać, że przez cały czas pobytu w wodzie, dziecko jest pod czujnym okiem rodzica lub instruktora, również znajdujących się w basenie.

Nauka pływania dla dzieci w wieku niemowlęcym

Dziecko zaczynające w okresie niemowlęcym naukę pływania mniej więcej po ukończeniu dwóch lat samodzielnie „pływa”, a raczej przemieszcza się w wodzie. Czas ten jest jednak sprawą mocno indywidualną i najlepiej unikać porównywania umiejętności dzieci w tym samym wieku. Trzyletnie dziecko unosi się na wodzie, porusza rączkami i nóżkami, pływa na plecach i nurkuje. Doskonale czuje się w wodzie, bawi się nią i nurkuje po ulubione zabawki.

Nauka pływania dla dzieci na początkowym etapie życia powinna być dostosowana do tempa rozwoju jego umiejętności i predyspozycji. Kurs pływania na poziomie podstawowy dla małego dziecka zwykle zawiera:

  • oswajanie się ze środowiskiem wodnym
  • naukę oddychania ponad wodą i w wodzie, dziecko uczy się wstrzymywania oddechu podczas zanurzania
  • dziecko uczy się leżeć na brzuchu i plecach na wodzie
  • uczy się umiejętności poślizgu na plecach i brzuchu
  • poznaje dwa podstawowe style pływackie

Więcej informacji na temat wieku w jakim dziecko powinno rozpocząć naukę pływania możecie znaleźć na stronie www.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Dlaczego warto spożywać białko po treningu?
Nowszy wpis: Wycieczka szkolna lub obóz – jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas wyjazdu?
Archiwa
KONTAKT