Zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu

Dlaczego dzieci nie chcą chodzić na dwór? Spacery jawią im się jako coś nieciekawego, nudnego. Faktycznie trudno konkurować z atrakcjami internetu, ale mamy kilka sprawdzonych sposobów na udaną zabawę na dworze.

 

zabawy z dzieckiem

 

Berek, chowany, ciuciubabka

Kto z nas nie bawił się w berka czy chowanego? Albo w ciuciubabkę? Kilkuletnie dziecko łatwo zachęcić do tego typu zabaw. Wystarczy hasło: „Pobawimy się tak, jak mamusia i tatuś, gdy mieli tyle lat, co ty teraz”. Dzieci na ogół są bardzo ciekawe dzieciństwa swoich rodziców i chętnie robią to, co oni kiedyś. Zresztą berek to nieśmiertelna zabawa, zawsze na topie. Oczywiście, gdy bawią się rodzice z dziećmi, maluchom należą się fory.

Trening spostrzegawczości

Nie wszystkie dzieci równie pozytywnie reagują na hasło „spacer”. Niektóre chętnie maszerują przed siebie, inne potrzebują dodatkowych bodźców. Jeśli spacer nie jest do określonego celu, ale ma być przyjemną wędrówką samą w sobie, trzeba dziecko jakoś zabawić. Może to nieco zaskakujące, ale warto odwrócić uwagę malucha od… spaceru. Dziecko zainteresowane otoczeniem zapomni, że bolą go nogi i że w ogóle nie lubi chodzić.

Jeśli nic ze sobą nie wzięliśmy (a trudno używać zabawek podczas chodzenia), trzeba posiłkować się tym, co mamy przed oczami. Poprośmy dziecko, by znalazło w zasięgu wzroku przedmiot na konkretną literę, albo w konkretnym kolorze. Ewentualnie opiszmy coś, co widzimy i poprośmy dziecko, by zgadło, o co chodzi. Oczywiście obowiązuje zamiana ról. Dorośli też muszą szukać i zgadywać.

Plac zabaw

Ulubiony cel spacerów wszystkich dzieci. Choćby było bardzo daleko, każde dziecko gotowe jest pokonać na własnych nogach drogę na plac zabaw. Nianie w dużych miastach, które często spacerują z dziećmi, mają ułatwione zadanie. Niania w Warszawie ma do dyspozycji plac zabaw praktycznie na każdym osiedlu i w każdym parku. W mniejszych miastach może być trudniej, ale długi spacer można wykorzystać twórczo.

W zgodzie z naturą

Nie ma złej pogody na spacer, są tylko złe ubrania. Uzbrojeni w tę wiedzę, ubierzmy dziecko w kalosze i płaszcz przeciwdeszczowy i wypuśćmy na deszcz. Dzieci to uwielbiają. Czasem proszą o parasol, ale nie zawsze. Warto założyć dziecku ubranie, które może bezkarnie pobrudzić, gdyż skakanie po kałużach jest zabójcze dla wierzchniej odzieży.

Innym sposobem na bliski kontakt z naturą jest nauka plecenia wianków. Celują w tym dziewczynki, ale i chłopcom można zaproponować, jeśli nie plecenie, to choćby zbieranie kwiatów. Na pewno będzie komu wręczyć.

Mini ogródek

Jak zachęcić dziecko, by chętnie wychodziło na dwór najlepiej codziennie? Pozwolić mu posadzić coś ogródku i przekonać, że powinno o to dbać. Mali ogrodnicy są bardzo niecierpliwi, będą chcieli podglądać swoją roślinkę jak najczęściej. A żeby ją zobaczyć, trzeba wyjść na dwór.

Jeśli dysponujemy własnym ogródkiem czy bodaj podwórkiem, problem nie istnieje. Mieszkańcy blokowisk muszą się bardziej postarać. Raczej ciężko będzie posadzić na trawniku drzewo czy roślinę wieloletnią, ale może uda się przemycić nasionka jednorocznych kwiatów.

Ciepło-zimno na dworze

Tym razem nie chodzi o pogodę, a o zabawę znaną z domu i przedszkola. Na dworze jest o tyle fajniej, że do dyspozycji mamy większy teren. I chociaż nie zawsze dysponujemy dużą liczbą kryjówek, to przy odrobinie wysiłku uda nam się zrobić co najmniej kilka rund. Zasady są od lat te same: chowamy przedmiot tak, by dziecko nie widziało, po czym każemy mu szukać. Dla ułatwienia mówimy „ciepło”, gdy idzie w dobrym kierunku i „zimno”, gdy zmyli trop. Taka zabawa to dobry trening pamięci, dziecko musi zapamiętać, w którą stronę jest ciepło, a w którą zimno, dzięki temu szybciej wykona zadanie.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

4 komentarze
  1. Moja córka uwielbia grać z tatą w piłkę na naszym małym ogródku, rzucają do kosza i wygłupiają się na trampolinie 🙂 Wycieczki rowerowe i plac zabaw tez jest u nas na topie!

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Czy chlebak jest potrzebny?
Nowszy wpis: Kiedy dziecko nie chce wstawać — jak radzić sobie z marudzącym rano maluchem?
Archiwa
KONTAKT