Kiedy dziecko nie chce wstawać — jak radzić sobie z marudzącym rano maluchem?

Poranki kojarzą Ci się z prawdziwym koszmarem, kiedy w domu panuje chaos, dziecko marudzi i nie chce się ubrać, a na przygotowanie śniadania brakuje już czasu? Spokojnie, taka sytuacja jest czymś normalnym w naprawdę wielu rodzinach. Wystarczy jednak kilka prostych trików, by uległa znaczącej poprawie. Sprawdź, jak możesz pomóc maluchowi w porannym wstawaniu.

 

kiedy dziecko nie chce wstawać

Pobudka powinna być przyjemna

Nikt nie przepada za wstawaniem — ale dorosłemu łatwo się zmotywować, bo rozumie, że pobudka o odpowiedniej porze jest niezbędna i do tego zdrowa. Dziecku o wiele trudniej to pojąć i może buntować się, gdy ktoś brutalnie przerywa jego słodki sen. Zamiast się temu dziwić, spróbuj mu pomóc i spraw, by pobudka nie kojarzyła się tylko z krzykiem i poganianiem.

Na początek warto „zaprzyjaźnić się” z budzikiem. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych propozycji np. cyfrowy radiobudzik z projektorem, który może wyświetlać godzinę na suficie czy generować kolorową poświatę. Nowoczesne radiobudziki możesz zaprogramować w taki sposób, by o określonej godzinie włączyło się ulubione radio Twojego dziecka — pomoże to wejść mu w nowy dzień w bardziej pozytywny sposób.

Jeżeli Twoja pociecha słabo znosi dźwięk budzika, postaraj się budzić ją w naturalny sposób. Na pewno i tak wstajesz wcześniej niż maluch — krzątając się po kuchni, otwórz drzwi do jego pokoju, aby obudziły go przyjemne odgłosy gotującej się wody czy stukających sztućców. Możesz też włączyć ulubione piosenki dziecka, których dźwięk „wywabi” je z łóżka.

 

kiedy dziecko nie chce wstawać

Dobra organizacja to klucz do sukcesu

Jeśli chcesz uniknąć chaosu o poranku, wszystko odpowiednio zaplanuj. Poprzedniego dnia wieczorem przygotuj ubranko dla dziecka na następny dzień, a w miarę możliwości również przekąski do szkoły. Przypilnuj, by plecak był już spakowany — tak by rano pozostało tylko umycie buzi i ząbków, ubranie się oraz zjedzenie śniadania. To naprawdę przyspieszy poranne działania i oszczędzi Wam sporo stresu!

Pamiętaj, aby dziecko najpierw wykonało wszystkie czynności higieniczne, a dopiero potem się ubrało — unikniesz problemów z zalanym wodą świeżym sweterkiem czy upaćkaną pastą do zębów bluzką.

 

 

Zadbaj o kształtowanie zdrowych nawyków

Rutyna i regularność — to dwa słowa, których wprowadzenie w życie znacznie ograniczy poranny chaos w Twojej rodzinie. Na nic zdadzą się wszystkie starania, jeśli dziecko będzie chodzić spać zbyt późno lub wstawać codziennie o innej godzinie. W takich sytuacjach nawet dorosłemu trudno jest porządnie się wyspać, a pobudka za każdym razem okazuje się trudnym doświadczeniem.

Maluch powinien chodzić spać i wstawać codziennie o podobnej porze. Wyjątkiem są tu np. wakacje lub ferie, podczas których nie trzeba wstawać do przedszkola lub szkoły. Pamiętaj, by mniej więcej tydzień przed końcem takiego okresu zacząć z powrotem przestawiać dziecko na tryb przedszkolny lub szkolny — duża zmiana z dnia na dzień bez wątpienia zaowocuje ogromnym rozdrażnieniem i porannym stresem.

Dobrym pomysłem jest również wykonywanie codziennie rano wszystkich czynności w takim samym szyku. Rutyna i rodzinne poranne rytuały pozwalają wyrabiać zdrowe nawyki i sprawiają, że szykowanie się do wyjścia z domu jest szybsze oraz łatwiejsze.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu
Nowszy wpis: Proste gry i zabawki a rozwój dziecka
Archiwa
KONTAKT