Zaparcia u dziecka – jak skutecznie pomóc dziecku?

Ból brzucha, wzdęcia czy zaparcia u dziecka to częste dolegliwości. Jak sobie z nimi poradzić, co może być ich przyczyną? Co zrobić, by uwolnić naszą pociechę od tych dolegliwości? Czytając ten tekst dowiesz się ode mnie co u nas się sprawdziło, bo jak każdy rodzić znam z autopsji jak niekomfortowe mogą być zaparcia u dziecka.

 

 

Zaparcia u dziecka

 

Wszystko zaczęło się cztery lata temu, gdy mój młodszy syn poszedł do pierwszej klasy. Praktycznie z dnia na dzień zaczął narzekać na ból brzucha, wzdęcia i zaparcia. Początkowo nie skojarzyłam tego ze stresem jaki mu towarzyszył, nowa placówka, zmiana kolegów, część tych z przedszkola poszła do innych klas. Mój syn to bardzo wrażliwy chłopiec, od przedszkola ma swojego przyjaciela i nagle trafia w nowe środowisko w którym ciężko mu się odnaleźć. Sytuacja nie była komfortowa, ból brzucha spowodowany brakiem wypróżnienia stawał się nie do zniesienia. Zaczęliśmy szukać pomocy u specjalisty. Okazało się, że stres związany z nową sytuacją doprowadza do zaparć u dziecka.

 

Zaparcia u dziecka

Co musisz wiedzieć o zaparciach u dzieci?

Przede wszystkim muszę zaznaczyć, że zaparcia u dzieci mogą występować w każdym wieku, nawet u niemowląt. Specjaliści uznają, że o zaparciach można mówić w momencie gdy dziecko wypróżnia się nie częściej niż raz na trzy dni, towarzyszą temu dolegliwości bólowe i duży wysiłek, a stolec jest twardy i zbity.

Oczywiście nieco inne kryteria należy przyjąć np. w przypadku niemowląt, które wypróżniają się nawet po każdym karmieniu. Warto też podkreślić, że zaparcia okresowo mogą przytrafiać się nawet co trzeciemu dziecku. Najczęstszą przyczyną jest zła dieta oraz stres.

 

Zaparcia u dziecka

Jakie są przyczyny zaparć u dzieci?

Ponad 90% zaparć u dzieci to tzw. zaparcia czynnościowe. Są to zaparcia, które nie mają organicznej przyczyny, innymi słowy nie są wywołane chorobą dziecka. Jak wcześniej nadmieniłam mogą być wywołane złą dietą lub stresem. Ten ostatni szczególnie potrafi dać o sobie znać. Dziecko stresuje się przedszkolem, powrotem mamy do pracy, nowym rodzeństwem, czy jak w naszym przypadku zmianą placówki szkolnej. Wydaje się to banalne, a potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. W przypadku złej diety można wszystko szybko naprawić i zmienić złe nawyki żywieniowe, tak w przypadku stresu łatwo już nie jest.

 

Zaparcia u dziecka

 

Nie uda nam się go wyeliminować z dnia na dzień, a zaparcia u dziecka potrafią być bolesne i potęgować sytuacje stresujące. Koło zaczyna się zamykać. Znam to, aż za dobrze… W momencie jak zorientowałam się, że mojemu synowi brakuje kolegów, a najbardziej przyjaciela z przedszkola szybko zareagowałam i przeniosłam go do innej klasy gdzie ponownie był razem z najlepszym przyjacielem.

Sytuacja powtórzyła się gdy przeprowadziliśmy się z Poznania do Warszawy. Ponowna zmiana szkoły, a tym samym kolegów sprawiła, że zaparcia wróciły. Po wielu rozmowach i konsultacjach miałam pewność, że to na tle nerwowym mój syn ma problem z wypróżnianiem. Jako wrażliwiec ciężko odczuł zmianę zamieszkania i szkoły. Jako “nowy” wszedł w środowisko dzieci, które dobrze się znały, a on był wyalienowany. Bóle brzucha nasilały się, stres robił swoje, a ja szukałam skutecznego środka, by mu pomóc.

 

Zaparcia u dziecka

Sprawdzone sposoby na dziecięce zaparcia

Najczęściej polecanym sposobem na dziecięce zaparcia jest uzupełnienie codziennego jadłospisu w błonnik pokarmowy, stosuje się wtedy tzw. dietę normoresztkową. Aby jednak błonnik faktycznie działał w 100%, koniecznie jest właściwe nawodnienie organizmu. Błonnik sam w sobie nie jest trawiony, może jednak wiązać wodę w przewodzie pokarmowym – gdy tak się stanie, dochodzi do zwiększenia objętości kału.

Zaleca się również ograniczenie spożycia mięsa, produktów mącznych i słodyczy. Warto również:

  • pić szklankę wody przed każdym posiłkiem
  • jeść owoce np. na śniadanie i desery
  • spożywać dużo suszonych owoców, musli, brązowego ryżu
  • jeść marchew, kaszę gruboziarnistą i brokuły
  • spożywać co najmniej dwie łyżki otrębów każdego dnia
  • spożywać jak najmniej białego pieczywa i ziemniaków
  • Zrezygnować z cukrów i czekolady

 

 

xenna

Xenna Balance Junior na zaparcia u dzieci

Warto też sięgnąć po sprawdzony preparat na zaparcia u dzieci jakim jest  Xenna Balance Junior. To wyjątkowy preparat, który został mi polecony przez lekarza i u nas sprawdza się doskonale. Jest bardzo bezpieczny, ponieważ został przygotowany z myślą nawet o niemowlętach, można go stosować od 6. miesiąca życia. Substancją aktywną Xenna Junior jest makrogol 3350. Xenna dla dzieci dostępna jest w saszetkach, które zawierają  proszek, który należy rozpuścić w 1/4 szklanki wody. Jest to forma idealna dla dzieci, ponieważ chętnie ją wypiją.

 

Xenna Balance Junior nie wchłania się w krwioobiegu i nie wywołuje bólu brzucha oraz nie ulega fermentacji w jelicie. Zamiast tego ten preparat działa miejscowo w jelicie. Xenna Balance Junior przyda się zarówno w domowej apteczce, jak i podczas rodzinnego wyjazdu. To preparat, który jest bezpieczny i sprawdzony przeze mnie, świetnie sobie radzi z zaparciami u dziecka. Pamiętaj jednak, że jeśli zaparcia zdarzają się dość często lub przez długi czas nie możesz ich wyeliminować, najlepiej udać się do lekarza. W ten sposób specjalista zdiagnozuje powód przypadłości i podpowie jak sobie z nią radzić.

Tekst napisany we współpracy z Xenna Balance Junior

 

Zaparcia u dziecka

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

3 komentarze
  1. U nas dieta i stres doprowadziły do dużych zaburzeń musieliśmy korzystać z porad psychologa bo za późno się zorientowaliśmy. Teraz jest lepiej ale nie na tyle dobrze by mowić o normalności. To ważne że zaczyna sie więcej mowić o zaparciach dziękuje

  2. Nie miałam pojęcia że Xenna jest w wersji dla dzieci używam jej od lat i wiem ze jest skuteczna teraz moge kupić do naszej apteczki wersje dziecięca. Dziękuje za fajny artykuł i zdrówka dla synka.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Najciekawsze miejsca na Riwierze Albańskiej, czyli budżetowe wakacje 2022
Nowszy wpis: Napoje roślinne w diecie bezglutenowej dziecka – jakie stosować?
Archiwa
KONTAKT