Napoje roślinne w diecie bezglutenowej dziecka – jakie stosować?

Coraz częściej okazuje się, że już najmłodsi w wieku niemowlęcym mają wykrywane alergie. Wiąże się to nie tylko z obciążeniami genetycznymi, lecz także ze zmianami cywilizacyjnymi. Do szczególnie uciążliwych należą alergie pokarmowe. Jakie więc napoje mogą pić dzieci z uczuleniami?

 

Alergia na mleko u starszych dzieci – jakie są objawy?

Według rozporządzeń Unii Europejskiej mlekiem nazywamy tylko te płyny, które są pochodzenia odzwierzęcego. Cała reszta, wytwarzana z roślin, określana jest napojami. W przypadku napojów roślinnych należy być ostrożnym przy podawaniu ich niemowlętom. Otóż, część z tego rodzaju cieczy ma silne właściwości uczulające. Zwłaszcza jeśli chodzi o te produkowane z różnego rodzaju orzechów jak np. napój z orzechów makadamia czy też napój wytwarzany z soi. Jeżeli malec ma na co dzień spożywać napój roślinny, należy wdrażać go etapami i obserwować reakcję.

Do objawów alergii należy sporo różnych symptomów z zakresu zarówno skórnych, jak i tych bardziej skomplikowanych. Na jakie szczególnie powinno się zwracać uwagę?

  • czerwone plamy i/lub krosty rozmieszczone na ciele np. policzkach, rękach czy nogach;
  • katar,
  • łzawienie oczu,
  • ból brzucha, z którym wiąże się płacz, napinanie oraz trudności z wypróżnianiem malucha.

Mleko bez glutenu i laktozy – czyli jakie?

Niemowlęta oraz kilkumiesięczne dzieci powinny przyjmować mleko matki, ewentualnie można je zastępować z czasem mlekiem modyfikowanym. W przypadku alergii na nabiał bądź też na inne składniki znajdujące się w napojach roślinnych czy mlekach modyfikowanych należy dokładnie czytać skład poszczególnego produktu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości na temat dobrania odpowiedniego mleka dla dziecka, warto skonsultować swoje obawy z lekarzem.

Większość napojów roślinnych można kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Na szczególną uwagę zasługuje Isola, czyli włoski producent ekologicznych napojów roślinnych. W ofercie znajdują się nie tylko te produkowane ze zbóż, ale i ziaren oraz orzechów. Wszystkie z produktów posiadają certyfikat ekologiczny, który da się zweryfikować poprzez odnalezienie na etykiecie zielonego liścia, czyli symbolu rolnictwa ekologicznego Unii Europejskiej.

Mleko bezglutenowe dla dzieci, czyli napoje roślinne bez białek zbożowych

Spośród napojów roślinnych można wymienić kilkanaście rodzajów, które wytwarzane są m.in. z warzyw, owoców, orzechów oraz zbóż. Jakie to smaki?

  • napój sojowy,
  • napój owsiany,
  • napój kokosowy,
  • napój migdałowy,
  • napój ryżowy,
  • napój jaglany,
  • napój słonecznikowy,
  • napój konopny,
  • napój orkiszowy,
  • napój z orzechów makadamia.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj jest przeznaczony dla malucha. Część z produktów może mieć silne właściwości uczulające jak np. orzechy – wtedy też warto zastanowić się nad podaniem go dziecku. Można też przygotować potrawę, w której napój roślinny będzie tylko dodatkiem np. naleśniki, a następnie obserwować, jak zachowuje się organizm dziecka.

W przypadku uczulenia na gluten lub celiakię w grę wchodzą wyłącznie te napoje, które nie mają pochodzenia zbożowego. Jedną z najbezpieczniejszych opcji jest napój kokosowy. Posiada on właściwości antygrzybiczne, antybakteryjne, antywirusowe, a przy tym dodaje walorów smakowych do potraw. Drugim rozwiązaniem jest napój migdałowy. Dziecko może je spożywać już po ukończeniu 1. roku życia. W składzie znajdują się witaminy D i E, a sam płyn często ma różne smaki, czym zachęcimy jeszcze bardziej maluszka do posiłku. Z kolei jeśli dziecko ma silną alergię na mleko krowie, warto spróbować podać mu napój sojowy. Ważne jednak, aby pamiętać o sprawdzaniu składu i zweryfikować, czy posiada odpowiednią ilość wapnia, którego w diecie malucha nie może zabraknąć.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Zaparcia u dziecka - jak skutecznie pomóc dziecku?
Nowszy wpis: Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową?
Archiwa
KONTAKT