Zgaga, inaczej nazywana refluksem, to objaw wynikający z cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Kwaśna treść pokarmowa podrażnia błonę śluzową przełyku, wywołując nieprzyjemny ból, często opisywany jako palenie za mostkiem.
Co jest przyczyną zgagi?
Najczęstszymi przyczynami wystąpienia zgagi są:
- nadmierne posiłki,
- przepuklina rozworu przełykowego,
- ciąża,
- otyłość.
Diagnozę można postawić na podstawie objawów klinicznych – nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań. Istnieje jednak grupa osób, która zdecydowanie wymagają poszerzonej diagnostyki w postaci gastroskopii:
- osoby które po raz pierwszy doświadczyły zgagi po 40. roku życia,
- pacjenci z dużą i nieplanowaną utratą masy ciała,
- osoby z bólem tak silnym, że wybudza w nocy ze snu,
- pacjenci z niedokrwistością o nieznanej przyczynie.
Jak leczyć zgagę?
Leczenie zgagi i refluksu opiera się głównie na zmianie stylu życia. Powinna ona polegać na:
- spożywaniu 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia,
- unikaniu popijania jedzenia (płyny zwiększają objętość treści w żołądku i nasilają refluks),
- zjedzeniu lekkiej kolacji na 2-3 godziny przed snem,
- spaniu na uniesionym wezgłowiu,
- ograniczeniu lub całkowitej rezygnacji z używek: alkoholu, papierosów, mocnej kawy i herbaty,
- znacznej eliminacji pokarmów nasilających zgagę: czekolady, ostrych przypraw, tłustych potraw.
Niektórzy zalecają wypicie mleka w przypadku pojawienia się zgagi – jednak takie postępowanie wzmaga wydzielanie kwasu solnego i zwiększa objętość treści w żołądku, w związku z czym w dalszej perspektywie nasila to problem zamiast go leczyć.
Wszystkie te obostrzenia mogą wydawać się trudne w realizacji, dlatego możemy rozważyć wizytę u dietetyka, który skomponuje nam smaczną i pełnowartościową dietę, łagodną dla naszego żołądka.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których błąd dietetyczny jest nieunikniony (wesela, święta). Wtedy warto mieć pod ręką lek na zgagę Rennie – zawiera naturalne substancje działające miejscowo, które w ciągu dwóch minut neutralizują kwaśny odczyn treści żołądkowej, dzięki czemu łagodzą ból i pieczenie. Warto pamiętać, że preparat jest bezpieczny także dla ciężarnych i kobiet karmiących.
Jeżeli przyczyną refluksu jest przepuklina lub inne nieprawidłowości czynnościowe lub anatomiczne, to należy rozważyć wizytę u chirurga lub gastrologa. Czasami konieczne bywa przeprowadzenie operacji, która wzmacnia szczelność bariery między żołądkiem i przełykiem, dzięki czemu trwale eliminuje problem.
Bibliografia:
[1] – Interna Szczeklika – mały podręcznik 2020/2021; Gajewski Piotr, Szczeklik Andrzej; Medycyna Praktyczna; Kraków; 2020