Kawa – 7 faktów o jakich nie wiesz.

Większość z nas ma poranne rytuały. Ja również nie należę do wyjątków. Kawa o poranku to właśnie mój rytuał. Potrzebuję tego impulsu jaki daje mi kofeina. Wstrząsu zmysłów,  gdy zaparzam kawę a jej aromat unosi się i otula mnie niczym obłoczek. Tak, kawa to mój skok w szarą rzeczywistość dnia. To mój wybór na  jego dobry początek. Jednak kawa nie jest tylko porannym napojem, jest też częstym wyborem dla wielu ludzi, bez względu na porę dnia. I wcale mnie nie to nie dziwi. Kawa kojarzy się z przyjemnością, relaksem. 

 

 

Kawa - 7 faktów o jakich nie wiesz.

 

 

Kawa nie tylko daje zastrzyk energii. Ma także wiele innych korzyści dla zdrowia, szczególnie jeśli pije się ją codziennie. Oto dlaczego warto pić kawę codziennie:

1. Mniej stresu

Nie przespałaś nocy? Terminy gonią? Zaparz sobie filizankę kawy. Sam aromat wystarczy by się odstresować. Naprawdę! Wdychając świeże ziarna kawy, według naukowców zmniejsza to stres. Na nocnym stoliku mam wysypanych kilka ziarenek kawy i wiecie co? Rano wstaję bardziej zrelaksowana i pogodna. Z uśmiechem witam dzień.

2. Bardziej  efektywna

Kawa nie tylko obudzi cię z rana ale wyostrzy twoje zmysły i pobudzi mózg do pracy. Pozwoli to na bardziej efektywną pracę. Śmiało zrób sobie przerwę na kawę, szef polubi twoją popołudniowa produktywność. Dodatkowo dowiedziono, że kawa pomaga zachować zdrowy umysł na dłużej. Naukowcy z University of South Florida i University of Miami dowiedli, że dzienne spożycie kawy zmniejsza ryzyko i opóźnia wystąpienie choroby Alzheimera.

3. Zwieksza się produkcję neuroprzekaźników mózgowych

Kawa stymuluje produkcję serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, które pozwalają regulować nastrój i funkcje poznawcze w mózgu. Osoby, które piją 2-4 filiżanek kawy dziennie są mniej narażone na depresję a co za tym idzie obniża się u nich ryzyko popełnienia samobójstwa. To jest dobry powód by napić się z kolezanką kawusi.

4. Zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka skóry

Choć nie ma stuprocentowego sposobu by ochronić się przed zachorowaniem na raka skóry, można je zmniejszyć. Naukowcy z Brigham and Center Kobiet i Harvard University odkryli, że kobiety które piją 3 filizanki kawy dziennie są mniej narażone na rozwój raka skóry niż te, które kawy nie piją wcale. Innymi słowy idziemy zaparzyć sobie kawkę, moje drogie panie by latem wylegiwac się na plaży.

5. Zmniejsza się ryzyko wystapienia cukrzycy typu 2 

Według badania przeprowadzonego przez The American Chemical Society, osoby, które piją 4  filiżaneki kawy dziennie, zmnieją ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o 50 %. Ponadto obniżenie to zwiększa się o 7 % gdy pijemy każdą dodatkową filizankę. Teraz to już nie masz wyboru, idź zaparzyć kawę a ja tu poczekam, by przekazać Ci kolejne dobre wiadomści. 

6. Poprawisz swoją wydajność na treningu

Nie! Nie musisz podczas treningu pić kawy! Jednak napij się filizankę przed treningiem. Otrzymasz zastrzyk kofeiny, która zwiększa ilość kwasów tłuszczowych w krwioobiegu, dzięki temu twoje mięśnie wchłoną i spalą  tłuszcze jako paliwo 😉 Trening będzie skuteczniejszy.

7. Poczujesz się szczęśliwa

I wcale nie poczujesz tego szczęścia tylko z tego względu, że pijesz kawę czytając ten tekst. Badania wykazały, że  osoby pijące kawę regularnie są o 10 % mniej narażone na depresję niż ci, którzy nigdy nie piją kawy. Kawa również sprawia, że ​​czujesz się dobrze, ponieważ jest pełena antyoksydantów. Ciało jest w stanie wchłonąć więcej przeciwutleniaczy z kawy niż z owoców i warzyw, co pozwala organizmowi  zachować zdrowie oraz zwalczać choroby. 

 

 

Kawa - 7 faktów o jakich nie wiesz.

 

 

Od dziś możesz poczuć się szczęśliwasza i zdrowsza wiedząc jaki pozytywny wpływ na nasze zdrowie ma kawa. Jak wspaniale wpływa na nasz organizm i samopoczucie. Więc jeśli lubisz arabicę, jevę czy etiopską odmianę kawy spokojnie idź i sobie ją zaparz, tak jak lubisz: czarną, z mlekiem, cukrem, to nie istotne. Pij kawę każdego dnia, nawet 4 filiżanki dziennie i ciesz się aromatem oraz czerp same korzyści z tego cudownego napoju przez wiele, wiele lat. To ja kończę, bo kawa mi stygnie.

 

Kawa - 7 faktów o jakich nie wiesz.

 

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

32 komentarze
  1. Sama kawa jest zdrowa, tylko niestety ten cukier dosypywany do niej już nie. Zwłaszcza, że to nie jedyny cukier, jaki się spożywa. Ja odstawiłem cukier do herbaty i ogólnie słodycze, ale do kawy muszę bo nie wypiję inaczej, a wypić muszę, żeby dostać zastrzyk energii.

  2. Wiesz, że kawy nie piję. o przeczytaniu tekstu mogłabym się skusić, gdyby nie to, że kiedyś napiłam się kawy i zasnęłam i dodatkowo niedobrze mi się robi o niej. Jedynie w ciąży wąchałam kawę 🙂

  3. Mhm.. jaki aromatyczny wpis 🙂 Jestem zarówno kawoszką jak i herbatomaniakiem 🙂 Ciesze się, że kawa – napar bogów ma aż tyle zalet, podobno też zwalcza wolne rodniki – jest zatem antyrakowa 🙂 U mnie ostatnio na pulpicie kawa pomarańczowa domowej roboty 🙂

  4. Ja wolę herbatę ale kawe od czasu do czasu też lubię wypić. Ciekawe informacje znalazłam u ciebie na jej temat

  5. Szczerze mówiąc nie sądziłam, że kawa ma tyle zalet – bardziej postrzegałam ją jako “szkodzącą”. Nie lubię nawet jej zapachu, a jak kiedyś wypiłam i to słabą to miałam dylerę przez całą noc… Ale, że mniej stresu – to ciekawe 🙂

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Recenzja filmu "Chemia"- emocjonalny szantaż widza.
Nowszy wpis: 50 moich myśli między wschodem a zachodem słońca.
Archiwa
KONTAKT