Bezpieczeństwo dziecka czyli co zrobić by maluch nie zniknął bez śladu cz.II

bezpieczeństwo dziecka

Każdego roku w naszym kraju znika ok. 15 tysięcy osób, prawie jedna trzecia to są dzieci.

Większość zazwyczaj udaje się odnaleźć ale niestety los części z tych dzieciaków pozostaje nieznany.

Wakacje to czas beztroski i wyjazdów, niestety właśnie najwięcej jest w tym okresie zaginięć.

Nowe miejsca, nowi ludzie i często brak czujności z naszej strony mogą spowodować nieszczęście. Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecka, dowiesz się czytając ten tekst.

We wcześniejszym poście napisałm jak zabezpieczyć dziecko gdy się  zgubi  http://nianioborntobewild.wordpress.com/2014/06/15/bezpieczenstwo-dziecka-podczas-wyjazdu-cz-i/

tym razem chcę podzielić się wiedzą jak nauczyć malucha by nie odchodził z obcymi ludźmi.

Dawno, dawno temu gdy byłam jeszcze dzieckiem straszono mnie czarną wołgą do której porywano dzieci i cyganką, która niczym Baba Jaga była wcieleniem zła.

Szczerze powiem, że się trochę bałam ale chyba nie aż tak bardzo, to była jakaś abstrakcja dla mnie i co istotne były to czasy zupełnie inne. Ludzie byli troszkę bardziej empatyczni, życzliwsi i bardziej skorzy do pomocy.

Żyłam w poczuciu bezpieczeństwa, bo co może mi się złego stać na własnym podwórku pod blokiem?

I tak pewnego niedzielnego popołudnia, ubrana w piękną niebieską sukienkę, podkolanówki i białe lakierki z dwoma kucykami na głowie i uśmiechem na ustach poszłam z kuzynostwem po zjedzonym obiedzie  na owe podwórko. Bawiliśmy się jak zawsze, aż w pewnym momencie podeszło do mnie dwóch “miłych panów”, którzy poczęstowali nas cukierkami. W czasach PRL-u cukierki to był rarytas. Zajadaliśmy cukierki ale w pewnym momencie panowie powiedzieli, że już więcej nie mają przy sobie ale jak pójdę z nimi do samochodu to dadzą mi cała paczkę dla reszty dzieci.

I cóż zrobiłam?

Dziarskim krokiem ruszyłam do tego samochodu w obstawie dwóch obcych mi ludzi.

Kompletnie nie zdawałam sobie sprawy z zagrożenia, aż moja kuzynka zaczęła krzyczeć, że mam się zatrzymać bo to obcy i natychmiast wracać.” Mili panowie” już nie byli tacy mili, tylko mnie popychali abym przyspieszyła a gdy rozsądek zaczął ostrzegać, że coś jest nie tak, zostałam złapana pod pachę i ….

Wtedy zdałam sobie sprawę, że coś jest nie tak. Kuzynka była na tyle przytomna, ie zawołała rodziców i innych dorosłych. “Mili panowie”chyba z obawy puścili mnie a ja szczęśliwie wróciłam na łono rodziny.

O tym wydarzeniu przypomniałam sobie po komentarzu z pierwszej części postów o bezpieczeństwie.

Postanowiłam porozmawiać z Nianiem o bezpieczeństwie dziecka właśnie od strony zagrożenia porwaniem.

Niestety to często nasza jako rodziców beztroska jest tego przyczyną.

Dlaczego?

To bardzo proste, ile razy widzimy jak rodzic zostawia wózek z małym dzieckiem przed sklepem?

Samotnie bawiące się małe dziecko na placu zabaw to też częsty widok.

Takich sytuacji jak te jest wiele, dodatkowo jeszcze gdy są wakacje jesteśmy w nowym miejscu zawsze, istnieje ryzyko zaginięcia. Dlatego warto przygotować naszą pociechę na spotkanie z ludźmi, którzy mogą okazać się niegodni zaufania. Bezpieczeństwo dziecka to priorytet każdego rodzica. Jak zacząć taką edukację malucha?

My jako rodzice zaczęliśmy od tłumaczenia Młodemu, że nie może odchodzić z nikim obcym.

Dodatkowo tłumaczyliśmy, co powinien zrobić gdyby ktoś chciał na siłę go wziąć za rączkę i wyprowadzić ze sobą.

Musi zacząć krzyczeć, że to obca mu osoba

szarpać się i bronić jak tylko umie.

Zapewniamy go, że zawsze będziemy z nim i może czuć się bezpiecznie przy nas.

Uczymy powoli jak rozróżnić kto może być tą “złą” osobą.

My dopiero zaczynamy edukację o bezpieczeństwie ale wiemy, że warto by nasz Maluch wiedział jak ma się zachować w sytuacji zagrożenia. Chciałabym by zachował zimną krew, jak niegdyś moja kuzynka.

Teraz ważna informacja dla rodziców gdzie szukać pomocy gdyby już zdarzyło się, że dziecko zaginie.

– Zgłoś zaginięcie dziecka na policje

– Skontaktuj się z organizacjami pozarządowymi:

• 24-godzinna linia wsparcia fundacji ITAKA – 801 24 70 70. Pracownicy i wolontariusze ITAKI przez całą dobę są gotowi do rozmowy w sytuacji zaginięcia bliskiej osoby.

• Punkt wsparcia bezpośredniego dla rodzin osób zaginionych – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych uruchomiło Punkt Wsparcia Bezpośredniego dla rodzin osób zaginionych. Można tam spotkać się z ekspertami: psychologiem, prawnikiem, poszukiwaczem oraz mediatorem rodzinnym. Konieczne jest wcześniejsze umówienie się na spotkanie pod numerem telefonu 22 654 70 70, czynnym non stop. Punkt mieści się w centrum Warszawy. 

Bezpieczeństwo dziecka jest na pierwszym miejscu każdego rodzica. Uczmy dzieci od najmłodszych lat jak powinny się zachowywać w sytuacjach zagrożenia. Opowiadajmy najpierw bajki by uzmysłowić maluchom czym może grozić zbytnia ufność. Uczmy asertywności. Odgrywajmy scenki z dzieckiem jak należy się zachować gdyby coś złego się działo, to doda maluchom poczucia bezpieczeństwa. Pozwoli to zaznajomić się  z sytuacją zagrożenia.

Pamiętajmy bezpieczeństwo dziecka zależy od nas dorosłych.

bezpieczeństwo dziecka

Czy Wy też rozmawiacie z dziećmi o bezpieczeństwie i uczycie ich jak mają się zachować w sytuacji zagrożenia?

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

3 komentarze
  1. Wiesz jak napisałam całkiem o tym zdarzeniu zapomniałam ale po naszej ostatniej rozmowie mi sie to przypomniało jak jako dziecko byłam naiwna a miałam wtedy 4-5 lat a w obecnych czasach już od najmłodszych lat jednak trzeba maluchy uczulać że nie każdy daje cukierka z dobroci serca i za wskazanie mi tego bardzo Ci dziękuje

  2. Iza!!
    dziękuję ci za to, że podzieliłaś się z nami Twoimi przeżyciami.Szczerze mówiąc wstrząśnięta jestem.
    Cieszę się jednak, iż nauczona doświadczeniem edukujesz Franka- to szalenie istotne.
    Moim dwóm synom tłumaczę z kim mogą a z kim nie powinni, i cieszę się że wzięłaś sobie do serducha moje “podpowiedzi”

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Bezpieczeństwo dziecka podczas wyjazdu cz.I
Nowszy wpis: Czas surfera
Archiwa
KONTAKT