Pierwsza pomoc na placu zabaw

Upadki z wysokości zdarzają się w pracy, podczas remontów i w czasie wolnym. Najbardziej narażone są jednak dzieci, które są aktywne fizycznie i ciągle się rozwijają, co sprawia, że naturalnie przytrafiają im się drobne stłuczenia. Czasem winny jest brak wyobraźni, innym razem wystarczy chwila nieuwagi lub warunki, których nie dało się przewidzieć. Często stłuczenia są wynikiem zabawy na placu zabaw – co robić w takiej sytuacji?

 

Pierwsza pomoc na placu zabaw

 

1 metr – to też upadek z wysokości

Jeżeli do upadku doszło na placu zabaw, z niewielkiej wysokości, na stłuczone miejsce można zrobić zimny kompres – najlepiej suchy, z gotowego żelowego okładu. To zmniejszy obrzęk i siniaki, chociaż i tych nie można wykluczyć. Upadki z drabinek czy trzepaka zdarzają się na placach zabaw każdego dnia. Oczywiście warto później obserwować dziecko, ale nie trzeba zakładać poważnych skutków. Pomocniczo można wówczas zaaplikować żel łagodzący.

Pamiętaj natomiast, że upadek z wysokości kilkudziesięciu centymetrów nie jest dotkliwy dla dorosłego, jednak dla dziecka 0,5-1 m nad powierzchnią ziemi to już całkiem wysoko. Często w takich sytuacjach, choć nie doszło do żadnego poważniejszego urazu, dziecko jest przestraszone i zdezorientowane. Można wtedy posiedzieć z nim chwilę na ławce czy kocu i pocieszyć. Czasem warto odwrócić uwagę nową zabawą czy historyjką, by pomóc dziecku łagodnie uporać się ze zdarzeniem.

Dbanie o skórę dziecka

Gdy dziecko jest narażone na zmiany związane z aktywnością fizyczną oraz większą przepuszczalność naczyń krwionośnych, warto odpowiednio zadbać o jego skórę. Należy pamiętać, że pielęgnacja skóry dziecka również wpływa na jej kondycję. W przypadku dzieci najlepiej stosować żele przeznaczone specjalnie dla nich, jak Fastum Junior. Zawarta w nim escyna wspomaga naturalne zmniejszanie obrzęków, a bromelaina działa drenująco i redukuje zaczerwienienia. Trokserutyna natomiast chroni naczynia krwionośne. Receptura żelu oparta na połączeniu naturalnych składników zapewnia uczucie ulgi i komfortu dla skóry dziecka, a także chroni ją i pomaga utrzymać w dobrej kondycji. Taki żel to nieodzowne wyposażenie rodzica na placu zabaw czy podczas wycieczki. Starszym dzieciom tubkę można zapakować do plecaka np. przed wyjściem na podwórko czy zbiórkę harcerską.

Pierwsza pomoc: co robić krok po kroku?

Przy upadku z wysokości warto trzymać się poniższych sprawdzonych kroków w zależności od sytuacji.

Jeżeli dziecko spadło z niewielkiej wysokości i może samodzielnie wstać, wystarczy zastosowanie kompresu i przeciwzapalnego leku. Jeśli w najbliższych dniach nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, to prawdopodobnie nie doszło do poważniejszych uszkodzeń.

W przypadku gdy dziecko mocno się potłukło i skarży się na ból, poza zastosowaniem kompresu i leku przeciwzapalnego trzeba opatrzyć ewentualne rany. Jeśli ból jest bardzo wyraźny, mogło dojść do zwichnięcia lub złamania. Trzeba zabezpieczyć bolące miejsce, usztywnić je i nie forsować. Jeśli objawy się nasilają, konieczna jest wizyta u lekarza.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT