Dobre maniery – uczyć czy nie?

Każdy marzy o tym, aby wychować swoje dziecko na wartościowego, mądrego i kulturalnego człowieka. Kiedy zatem zacząć uczyć dziecka dobrych manier? Czy w ogóle warto się na tym skupić, czy pozostawić to zadanie nauczycielom? Ja uważam, że im wcześniej tym lepiej. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie wzorce zachowań dziecko wynosi z domu.

 

 

dobre maniery

 

Po pierwsze- zwroty grzecznościowe. Nauka dobrych manier powinna rozpocząć się od wpojenia dziecku, że należy używać słów takich jak : proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry czy do widzenia. To najważniejsze i podstawowe zwroty, które dziecko powinno znać najwcześniej jak to możliwe. Wytłumacz dziecku, że istnieją „trzy magiczne słowa”, których należy używać odpowiednio do sytuacji. Jeśli ta nauka przyniesie rezultaty, kolejne kroki będą znacznie łatwiejsze.  Należy pamiętać o tym, że dziecko uczy się poprzez naśladownictwo. Kiedy dziecko zapomni w jakiejś sytuacji o użyciu zwrotów grzecznościowych, możemy mu o tym przypomnieć. Z każdym kolejnym przypomnieniem będzie mu je łatwiej zapamiętać.

dobre maniery

 

Dobre wychowanie to coś więcej niż „proszę” i „dziękuję”

Dobre wychowanie to nie tylko używanie zwrotów grzecznościowych, ale  również odpowiednie zachowanie się w miejscach publicznych. Dziecko musi wiedzieć, że w miejscach takich jak kościół, restauracja, szpital itp. należy zachować ciszę, nie wolno głośno rozmawiać, biegać czy wygłupiać się. To miejsca gdzie znajdują się również inni ludzie, którym powinno okazać się szacunek. Kolejnym krokiem do nauki dobrych manier jest wytłumaczenie dziecku jak powinno zachowywać się podczas poruszania się komunikacją miejską. Również tam należy zachować ciszę, ustąpić miejsca osobom starszym czy kobietom w ciąży. Jeśli od najmłodszych lat nauczysz swoje dziecko szacunku do ludzi, znacznie łatwiej będzie Ci się z nim dogadać w okresie jego dojrzewania. Dziecko musi wiedzieć, że szacunkiem powinno również darzyć swoich najbliższych.

 

dobre maniery

Dobre maniery, to również pamiętanie o swoich obowiązkach

Chcesz wychować swoją pociechę na człowieka odpowiedzialnego, wartościowego i kulturalnego? Wytłumacz mu także, iż powinno po sobie sprzątać. Bawiło się klockami i nabałaganiło? Niech je pozbiera. Od najmłodszych lat należy wpajać dziecku, że ma swoje obowiązki podobnie jak dorośli. Owszem mama ma ich znacznie więcej, ale kochamy i szanujemy naszych rodziców, więc nie dokładamy im pracy. Sami po sobie sprzątamy swoje zabawki. Jeśli dziecko opanuje tę naukę, będzie również szanowało pracę innych ludzi. Dobre maniery wynosi się z domu. Naucz także dziecko dbania o swój wygląd zewnętrzny. Wytłumacz, że niechlujstwo jest niemile widziane i mało akceptowane przez społeczeństwo.  Przypominaj o regularnym myciu rąk po wyjściu z toalety czy zabawie, o myciu zębów. Połącz naukę mycia zębów z zabawą. Róbcie to wspólnie, gdyż jak już wspominałam wyżej dziecko najszybciej uczy się poprzez naśladownictwo.

 

dobre maniery

Dobre maniery – praktykujmy je przez całe życie

Dobrych manier nie da się nauczyć ot tak. To proces długotrwały i wymagający mnóstwo cierpliwości. Dziecko bardzo szybko się nudzi i równie szybko zapomina. Należy więc powtarzać wszystko tak długo i tak często do momentu, kiedy zauważysz, że twoje dziecko naukę dobrych manier opanowało do perfekcji. Z biegiem czasu dostrzeżesz, że nauka nie poszła w las. A w przyszłości z dumą będziesz patrzeć na swoje dziecko, które wyrosło na kulturalnego, odpowiedzialnego i wartościowego człowieka, który szanuje innych, jest pełen empatii i potrafi się zachować odpowiednio do sytuacji. Dla rodzica to nie tylko wielki sukces, ale również ogromna radość i duma. Nie ma nic piękniejszego niż świadomość, że spełniłeś się w 100% jako rodzic.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

8 komentarzy
  1. Oczywiście, że tak dziecko powinno się uczyć od najmłodszych lat manier. Mogła bym tu dużo pisać na ten temat jak zostałam “zjechana” że mojemu dziecku w wieku 2 lat kazałam sprzątać zabawki. Teraz ma 9 lat i potrafi się zachować tak jak powinno z wszystkimi proszę, dziękuję i przepraszam 🙂

  2. Ja sie staram od małego uczyć córkę dobrych manier. Chociaż ma dwa i pół roku wie, że trzeba mówić proszę i dziękuje. Sama jeszcze nie zawsze o tym pamięta, ale widzę coraz lepsze efekty. 🙂

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Rzeżucha dobra nie tylko na Wielkanoc.
Nowszy wpis: POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI. SKĄD SIĘ BIERZE?
Archiwa
KONTAKT