POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI. SKĄD SIĘ BIERZE?

Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Warto je budować i wzmacniać już od najmłodszych lat. Duża odpowiedzialność spada więc na rodziców, którzy w pierwszych latach życia dziecka są wzorem do naśladowania, dają poczucie bezpieczeństwa, oraz wspierają prawidłowy rozwój dziecka. Jak więc wzmocnić u dziecka poczucie własnej wartości, oraz sprawić aby poczucie to wciąż wzrastało?

 

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI.

Poczucie własnej wartości pomaga w życiu

Dziecko zazwyczaj pragnie w każdej dziedzinie być na pierwszym miejscu. Nie od dziś wiadomo, że rodzice marzą o tym, aby ich dziecko zdobywało nagrody, dyplomy i wszelkiego rodzaju pochwały. Należy jednak pamiętać o tym, aby spełniać ambicje i marzenia dzieci, a nie własne.

Nie planujcie swoim dzieciom kariery, dodatkowych zajęć – niech wybierze samo. Niech robi to, w czym czuje się dobrze. Jeśli pokażecie swoim dzieciom, że biorą czynny udział w podejmowaniu ważnych i mniej ważnych decyzji, poczują się ważne, docenione i silne. Warto także każdego dnia pokazywać dziecku jak bardzo jest kochane. Przytulaj je, powtarzaj, że jest cudowne, mądre, że jest spełnieniem twoich marzeń i bardzo je kochasz. Pokazuj mu miłość słowem i gestem. Dziecko, które czuje się kochane i doceniane przez rodziców znacznie łatwiej radzi sobie z porażkami w swoim życiu, a jego poczucie własnej wartości automatycznie wzrasta.

 

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

 

Podaruj dziecku czas i traktuj je indywidualnie

Również czas poświęcony dziecku sprzyja wzrostowi własnej wartości. Wystarczy zagrać z dzieckiem w piłkę, obejrzeć bajkę, pobawić się w berka, ułożyć puzzle czy pójść na spacer. Nawet chwila poświęcona dziecku sprawi, że poczuje się zauważone, docenione i ważne. Nigdy ale to nigdy nie porównuj swojego dziecka z innymi. Córka  koleżanki lepiej się uczy od Twojej, a syn kolegi znacznie lepiej gra w piłkę? Nieważne. Twoje pociechy mogą być lepsze w innej dziedzinie. Nie pozwól aby twoje dziecko odczuło, że bardziej podziwiasz inne dzieci. Ono musi wiedzieć, że dla Ciebie jest najważniejsze i najwspanialsze.

 

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

 

Zanim coś powiesz zastanów się wielokrotnie. Dziecko na długo zapamiętuje nawet najdrobniejsze szczegóły. Jeśli coś mu nie wyszło, nie karć go, nie krytykuj. Wręcz przeciwnie wspólnie poszukajcie dziedziny w której twoje dziecko będzie czuło się dobrze i odnosiło sukcesy. Przestań przejmować się stereotypami. Chłopiec może chodzić na balet, a dziewczynka może grać w piłkę nożną. Spełniaj marzenia i ambicje swojego dziecka. Nie wybijaj u  głowy pomysłu, tylko dlatego, że stereotypy się temu sprzeciwiają. Ważne jest dziecko, jego potrzeby, marzenia, radość z życia. Ono musi wiedzieć, że na pierwszym miejscu stoi jego szczęście a nie opinia innych ludzi. Co to da? Otóż jego samoocena automatycznie się podniesie. Jestem ważny, jestem kochany, jestem szanowany i doceniany.

 

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Poczucie własnej wartości budowane dzięki miłości

Najprostsze gesty czy komunikaty wysyłane codziennie przez rodziców wzmacniają u dziecka poczucie własnej wartości. Pochwal dziecko, że świetnie radzi sobie z ubieraniem się, bij mu brawo za wspaniały rzut piłką, czy piękny rysunek. Chwal go nawet za najdrobniejsze rzeczy, a wychowasz   szczęśliwego i pewnego siebie człowieka. Wspieraj swoje dziecko najlepiej jak potrafisz. Naucz je przegrywać i z honorem znosić porażki. Pokazuj mu od najmłodszych lat, że nie zawsze musi wygrywać i we wszystkim być najlepsze. Każdy jest dobry w czym innym, bowiem każdy z nas jest inny. Niech ma pewność, że kochasz je takie jakim jest, nawet jeśli spełnia swoje marzenia, a nie Twoje. Kochaj, wspieraj, szanuj i dopinguj – to klucz do sukcesu. Sukcesu, którym jest szczęśliwe życie Twojego dziecka, ponieważ człowiek, który ma wysokie poczucie własnej wartości to człowiek, przed którym życie stoi otworem.

 

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

7 komentarzy
  1. Bardzo mądry i potrzebny wpis. Zgadzam się, ze to co rodzice na podarują w dzieciństwie rzutuje na całe nasze życie. Moja mama potrafiła pokochac mnie bezgranicznie. Ja z moją starszą córą mam wzloty i upadki. Jest HNB i czasem już nie daję rady być totalnie cierpliwą, wyrozumiałą mamą, emocje i zmęczenie biora górę. Ten tekst przypomniał mi o tym, co najwazniejsze. Dziekuje 🙂

  2. Świetny tekst. Szczególnie słowa by uczyć dziecko tez smaku porażki. Często zapominamy ze porażki wzmacniają budują siłę woli.

  3. Mądre słowa czasem wystarczy być z dzieckiem niż tylko mu dawać przedmioty. Słowa pozytywne działają konstruktywnie

  4. Dziecko to człowiek mniejszy ale często rodzice o tym zapominają. Narzucają swoje zdanie i marzenia a potem wyrastają te dzieci na nieszczęśliwych dorosłych

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Dobre maniery - uczyć czy nie?
Nowszy wpis: Przesilenie wiosenne - jak sobie z nim radzić?
Archiwa
KONTAKT