Heparyna – właściwości, działanie, zastosowanie

Heparyna to substancja aktywna, która pełni bardzo ważną rolę w kontekście regulowania krzepliwości krwi. Jedną z jej najważniejszych funkcji jest działanie przeciwzakrzepowe, dzięki czemu wspomaga leczenie chorób żylnych. To znacząco wpływa na poprawę codziennego funkcjonowania.

 

 

heparyna

 

Właściwości heparyny

Heparyna w żelu wykazuje miejscowe działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Swoje właściwości zawdzięcza zdolności do aktywacji osoczowego czynnika – antytrombiny, z którym wspólnie odpowiada za hamowanie krzepnięcia krwi. Z tego powodu zapobiega powstawaniu skrzepów powierzchownych oraz przyspiesza wchłanianie krwiaków podskórnych. Ponadto heparyna zawarta w żelu Lioton 1000 poprawia mikrokrążenie, wspomaga walkę z obrzękami oraz zmniejsza stan zapalny, dzięki czemu może pomóc złagodzić objawy towarzyszące niewydolności żył powierzchownych i zwiększyć komfort związany z obciążeniem nóg po całym dniu pracy. Dodatkowo, dzięki żelowej wodno-alkoholowej formule szybko się wchłania i daje przyjemne uczucie chłodzenia oraz ulgi bezpośrednio po aplikacji.

Zastosowanie heparyny

Heparyna w postaci żelu do aplikowania na skórę znajduje zastosowanie jako leczenie wspomagające w chorobach żył powierzchownych takich jak: zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych, a także w krwiakach podskórnych, stłuczeniach i obrzękach.

Jak miejscowo stosować heparynę?

Zaleca się, aby heparynę stosować miejscowo na skórę, najlepiej 1 do 3 razy na dobę, w postaci paska żelu o długości od 3 do 10 cm i wsmarowywać delikatnie aż do momentu całkowitego wchłonięcia. Jeżeli przyczyną dolegliwości są obrzęki powstałe w wyniku urazu, to zaleca się stosowanie żelu przez okres do 10 dni, natomiast w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych przez 1 do 2 tygodni.

Jakie są przeciwwskazania do miejscowego stosowania heparyny?

Heparynę w żelu przede wszystkim odradza się osobom, które kiedykolwiek wykazały reakcję nadwrażliwości na tę substancję czynną. Dodatkowo nie zaleca się stosować jej na otwarte rany, sączące zmiany skórne oraz w okolicy błon śluzowych jamy ustnej, oczu i nosa. Dodatkowo heparynę w żelu należy ze szczególną ostrożnością używać u osób ze stwierdzoną skazą krwotoczną oraz nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Czy heparynę w żelu można stosować u kobiet w ciąży?

Ciąża to stan, który sprzyja występowaniu obrzęków, nasila procesy żylne i zwiększa dyskomfort z powodu ciężkości nóg. Jednak brak jest wystarczających badań na stosowanie jej u kobiet ciężarnych, dlatego każdorazowo przed użyciem należy zasięgnąć porady lekarza.

Heparyna do stosowania miejscowego u najbardziej podatnych osób może wywołać objawy reakcji alergicznych np. w postaci zaczerwienienia lub świądu skóry. W takiej sytuacji leczenie powinno być przerwane. Dodatkowo u osób ze stwierdzoną pierwotną czerwienicą prawdziwą mogą wystąpić na skórze zmiany plamisto-grudkowe lub wyprysk skórny.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT