Jak bezpiecznie zorganizować zajęcia muzyczno-ruchowe w przedszkolu?

Wiek przedszkolny to czas, kiedy dziecko szybko się rozwija i zdobywa nowe umiejętności. Należy więc zadbać o to, aby każdego dnia dostarczać mu intensywnych bodźców, które ukształtują młodego człowieka. W przedszkolu oprócz nauki i zabawy trzeba także zapewnić maluchowi dostęp do aktywności fizycznej, a najlepszą okazją do tego są zajęcia muzyczno-ruchowe. Jak je bezpiecznie zorganizować?

 

zajęcia muzyczno-ruchowe w przedszkolu

 

Jak powinna wyglądać rytmika w przedszkolu?

Plan zajęć powinien być dopasowany do wieku dzieci i ich możliwości motorycznych. Musi być także atrakcyjny, aby wzbudzić zainteresowanie u maluchów i zachęcić je do wykonywania zadań. Należy pamiętać, że rytmika ma być formą zabawy, która łączy w sobie elementy muzyczne, śpiewanie, granie na instrumentach i aktywność fizyczną. Program nie może być zbyt wymagający i męczący, a także dawać możliwość rozwoju wyobraźni oraz dowolnej improwizacji. Ćwiczenia mogą być powiązane z realizowanym planem nauczania i uwzględniać tematy, które aktualnie są omawiane w przedszkolu. Dzięki temu dzieci łatwiej przyswoją nową wiedzę i zapamiętają więcej informacji.

Bezpieczeństwo podczas zajęć muzyczno-ruchowych

Maluchy w wieku przedszkolnym są bardzo energiczne, szybko się nudzą i czasami trudno nad nimi zapanować. Kluczową kwestią jest więc zapewnienie im należytej opieki oraz zorganizowanie bezpiecznej przestrzeni do ćwiczeń. O jakie elementy trzeba zadbać?

  • Instrumenty i przybory – na zajęciach wykorzystuje się dodatkowe akcesoria, które mają urozmaicić ćwiczenia. Muszą być one dopasowane do wieku dzieci i ich zdolności motorycznych. Nie powinny zawierać małych części, które można połknąć, ostrych krawędzi czy niestabilnej konstrukcji.
  • Nawierzchnia – podczas ćwiczeń dzieci będą biegać, wykonywać proste figury gimnastyczne i energicznie się poruszać. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby powierzchnia była odpowiednio przygotowana. Dywan jest dość ryzykowny, gdyż może się zsuwać, załamywać i sprawiać, że dziecko zaczepi nogą o jego krawędź. Lepiej zainwestować w modułowy parkiet taneczny, który można szybko rozłożyć, a po zakończonych ćwiczeniach łatwo zdemontować i przechować. Ma równą powierzchnię i jest stabilny, dlatego minimalizuje ryzyko potknięcia lub upadku.
  • Przestrzeń – przed rozpoczęciem zajęć należy przygotować salę tak, aby stwarzała wystarczająco dużo miejsca do ćwiczeń. Powinno się więc usunąć wszystkie zbędne elementy, takie jak zabawki, przybory do nauki i inne akcesoria. Ważne jest również przestawienie stolików i krzesełek na dalszą odległość, aby nie przeszkadzały podczas zabawy.

Jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają, zajęcia ruchowo-muzyczne można zorganizować na świeżym powietrzu – na trawniku lub przygotowanej wcześniej nawierzchni. Tu również sprawdzi się wspomniany parkiet taneczny, zwłaszcza gdy teren wokół placówki jest nierówny. W tym przypadku należy zadbać o zabezpieczenie urządzeń znajdujących się na placu zabaw i zapewnienie dzieciom swobodnej przestrzeni do poruszania się.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Pierwsza pomoc na placu zabaw
Nowszy wpis: Heparyna – właściwości, działanie, zastosowanie
Archiwa
KONTAKT