Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka – jest stale gotowe do spożycia, doskonale dopasowane do potrzeb dziecka i zawsze ma idealną temperaturę. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy potrzebujesz odciągnąć i przechować swój pokarm np. wychodząc z domu na dłużej lub doświadczając nawału mlecznego w pierwszych dobach po porodzie. Sprawdź, jak przechowywać mleko matki, by zachowało świeżość i było w pełni bezpieczne dla maluszka.
Przechowywanie mleka matki – temperatura ma znaczenie
Czas przydatności do spożycia odciągniętego mleka mamy będzie różnił się w zależności od warunków i miejsca jego przechowywania. Jak długo możesz trzymać je w różnych temperaturach?
- W temperaturze pokojowej optymalnie do 4 godzin, maksymalnie 6-8 godzin.
- W temperaturze powyżej 25oC jak najkrócej, maksymalnie 4 godziny.
- W lodówce przy 4oC do 4 dni (96 godzin) – umieść pojemnik z tyłu na środkowej lub dolnej półce, by nie był narażony na zmiany temperatury przy otwieraniu drzwi.
- W zamrażarce w temperaturze -20oC około 3-6 miesięcy.
Jeśli rozważasz przechowywanie mleka matki w lodówce lub zamrażarce, umieść je tam od razu po odciągnięciu – tylko wtedy zyskasz pewność, że pokarm pozostanie świeży i nie namnożą się w nim bakterie.
Jak rozmrozić pokarm przechowywany w zamrażarce? Skorzystaj z naszych wskazówek:
- Umieść go w lodówce i zużyj do 24 godzin po rozmrożeniu.
- Rozmrażaj w temperaturze pokojowej i wykorzystaj w ciągu 4 godzin.
- Jeśli szybko potrzebujesz mleka, użyj podgrzewacza do butelek i podgrzej je do temperatury 37o
Dowiedz się więcej o prawidłowym przechowywaniu mleka matki
Przechowywanie mleka matki – wybierz właściwy pojemnik
Jeśli planujesz przechowywanie mleka matki, przygotuj wcześniej odpowiedni pojemnik. Możesz w tym celu wykorzystać:
- specjalne woreczki na pokarm kobiecy,
- butelki niemowlęce z zakrętką zamiast smoczka,
- pojemniczki specjalnie przeznaczone do tego celu.
Mamy, które odciągają mleko tylko okazjonalnie mogą z powodzeniem wykorzystać plastikowe lub szklane pojemniki na żywność ze szczelnym zamknięciem. Niezależnie od wyboru, należy zwrócić uwagę, czy wybrane pojemniki nie zawierają BPA (bisfenolu A) – ten szkodliwy dla dziecka związek może przeniknąć do mleka w trakcie przechowywania.
Przed przelaniem mleka do wielorazowego pojemnika upewnij się, że jest on czysty i zdezynfekowany. Nie zapomnij też o opisaniu pojemniczka. Umieść na nim datę, godzinę i objętość odciągniętego pokarmu. Dzięki temu będziesz wiedziała, które mleko wykorzystać jako pierwsze, a które już się przeterminowało. Nie napełniaj pojemnika w całości – pozostaw nieco wolnej przestrzeni, gdyż w trakcie zamarzania mleko zwiększy swoją objętość.
Wszystkie te zasady odnoszą się do przechowywania mleka matki w warunkach domowych i dla dzieci urodzonych o czasie. Jeśli odciągasz mleko w szpitalu albo przywozisz do szpitala pokarm z piersi dla swojego dziecka, które przebywa na oddziale, poproś personel o szczegółowe wytyczne obowiązujące w danej placówce.
Bezpieczne i higieniczne odciąganie pokarmu
Kluczowe dla zachowania świeżości mleka jest odciąganie pokarmu w odpowiednich warunkach. Aby taki pokarm był w pełni bezpieczny dla maluszka, zastosuj się do kilku zasad:
- Przed przystąpieniem od odciągania mleka umyj dokładnie ręce wodą z mydłem.
- Korzystaj tylko z czystego i zdezynfekowanego zgodnie z zaleceniami producenta laktatora oraz akcesoriów dodatkowych.
- Unikaj odciągania pokarmu w miejscach, w których nie masz dostępu do bieżącej wody oraz w toalecie.
- Jeśli to możliwe, odciągaj mleko w miejscu, w którym przebywa dziecko.
Nie musisz natomiast myć ani dezynfekować piersi przed odciągnięciem z niej pokarmu – codzienna kąpiel lub prysznic w zupełności wystarczy. Nie zaleca się też wylewania pierwszych mililitrów mleka.
Wiele świeżo upieczonych mam używa laktatora w celu zwiększenia produkcji mleka w piersiach tuż po porodzie lub w trakcie kryzysów laktacyjnych. Jeśli jesteś jedną z nich, przeczytaj także o naturalnych sposobach na pobudzenie laktacji
Przechowywanie mleka matki – tego absolutnie nie rób!
Przy przechowywaniu i podawaniu maluszkowi mleka matki unikaj praktyk, które mogą okazać się niebezpieczne dla Twojego dziecka:
- Nie podgrzewaj mleka w mikrofalówce ani bezpośrednio na palniku kuchenki.
- Nie mieszaj pokarmu rozmrożonego ze świeżym.
- Mie mieszaj porcji mleka w różnych temperaturach i odciągniętych w innym czasie.
- Nie zamrażaj ponownie pokarmu, który wcześniej rozmroziłaś.
Źródła:
- Jak przechowywać pokarm kobiecy odciągnięty na potrzeby własnego dziecka?, https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/jak-przechowywac-pokarm-kobiecy-odciagniety-na-potrzeby-wlasnego-dziecka/
- Rapley, T. Murkett, Po prostu piersią, wyd. Mamania, Kraków, 2015.
- Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, wyd. Rebis, Poznań 2018.
- Karpienia, Karmienie piersią, wyd. Natuli, 2018.
Dziękuje za te informacje juz wiem gdzie popełniłam błędy.