Jak ubrać dziecko zimą do przedszkola i szkoły?

Zimowe wyjścia często nie należą do najprzyjemniejszych, zwłaszcza dla rodziców. Jeśli dziecko jest już samodzielne i bez problemu się ubiera, wówczas prawdopodobnie kłopot jest znacznie mniejszy, ale w przypadku maluszków, w tym tych przedszkolnych, takie wyjście może być już nieco trudniejsze. Zapewne zastanawiasz się, w co ubrać dziecko do przedszkola czy do szkoły, tak żeby z jednej strony było mu ciepło, z drugiej wygodnie i komfortowo. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku poniżej wymienionych kwestiach, a Twoje życie rodzica staje się łatwiejsze.

 

Jak ubrać dziecko zimą

Jakie są najważniejsze zasady ubierania dziecka do przedszkola i do szkoły?

1. Ubrania dla dzieci: „Na cebulkę”

Kiedy dziecko jest już starsze, można bez problemu zapytać go o jego odczucia, choć oczywiście nie zawsze są one tak dokładne. Czasem lepiej więc dmuchać na zimne i nie dopuszczać do przeziębienia, o które zimą nietrudno. W związku z tym najsensowniejsze będzie ubranie pociechy na tak zwaną „cebulkę”. Chodzi o stworzenie kilku warstw złożonych z ubrań, które w razie potrzeby można zdjąć, w zależności od tego, jaka temperatura będzie panować w danym miejscu. Kilkulatkowi warto założyć kilka warstw odzieży, w tym przede wszystkim ważna jest koszula, skarpetki/rajstopki/legginsy. To one mają bezpośredni kontakt z ciałem, dlatego warto, by cechowały się one wysokojakościowym materiałem, gdyż dzięki temu zapewniają odpowiednią wentylację i utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała.

Kolejna warstwa naszej „cebulki” to zwykle bluza, dziewczęcy czy modny chłopięcy sweterek, spodnie oraz buciki. Ma zapewnić naszemu maluchowi utrzymanie temperatury ciała, a więc zapobiega wychłodzeniu. W tym wszystkim nie można zapomnieć o podstawie zimowego outfitu, czyli o kurtce. Tu wybór jest spory, bo znajdziemy między innymi ciepłe, puchowe kurtki, ale również eleganckie płaszczyki czy stylowe dziecięce futerka. Ta warstwa przede wszystkim chroni przed przewianiem, ale ważne, aby umożliwiała przy tym właściwy przepływ powietrza i nie ograniczała ruchów.

 

Jak ubrać dziecko zimą

2. Wygoda to podstawa

Dbając o komfort Twojego dziecka nie możesz zapominać o tym, aby było mu po prostu wygodnie. W przedszkolu i szkole zapewne większość czasu spędza ono na zabawie, stąd też nie mogą one ograniczać jego ruchów ani tym bardziej uwierać czy drażnić. Wierzchnie warstwy wspomnianej wcześniej „cebulki” powinny być łatwe do zdjęcia i ponownego założenia, zwłaszcza przy najmłodszych smykach. Najlepiej jeśli mają one jak najmniej różnego rodzaju haftek, guzików, sznurówek czy zamków, choć oczywiście w przypadku starszych dzieci może to nie być problemem. Co prawda często przedszkolanka pomaga przy zakładaniu rzeczy, aczkolwiek może to jednak powodować frustrację u dziecka. Najlepszym rozwiązaniem zdecydowanie będą wszelkie buciki na rzepy czy z elastycznymi gumkami, a swetry np. zakładane przez głowę bądź w formie klasycznych kardiganów.

 

Jak ubrać dziecko zimą

 

3. Praktyczna odzież dla dzieci

Ta cecha z pewnością jest najbardziej przydatna dla rodziców. Chodzi po prostu o to, aby ubrania nie sprawiały problemu przy praniu czy prasowania, a przy tym by można je było zakładać maluchowi niezależnie od okoliczności. W związku z tym sprawdzą się różnego rodzaju legginsy, elastyczne, materiałowe spodnie czy zwykłe koszulki. Te rzeczy często można zakładać bez względu na sezon, a tym bardziej niezależnie od innych dodatków. Warto wiedzieć, że na przykład bawełna z domieszką poliestru jest znacznie bardziej elastyczna, przez co dla malucha jest wygodniejsza, a przy tym istnieje mniejsze ryzyko kurczenia się. Należy mieć tu na uwadze także samą jakość tkanin. Ubrania przylegające bezpośrednio do ciała, czyli koszulki, legginsy czy spodnie powinny być wykonane z włókien pochodzenia naturalnego (bawełna, wełna, bambus), gdyż lepiej odprowadzają one wilgoć i utrzymują optymalną temperaturę ciała. Dopuszczalne są oczywiście domieszki innych materiałów, takich jak elastan, poliester czy poliamid, które czynią odzież bardziej trwałą i elastyczną.

Podsumowując, ubierając dziecko do przedszkola czy szkoły, warto mieć na uwadze warunki, jakie panują w miejscu docelowym, ale także te na zewnątrz. W końcu w przedszkolu powszechną praktyką jest zabieranie maluchów na spacery, dlatego jako rodzic musisz pamiętać, aby odziać pociechę nie tylko w ciepłą, wygodną kurtkę, ale także w szalik, miękką, nieuciskającą czapkę czy rękawiczki. Przy tym pamiętaj, że ubranka na zimę powinny być ciepłe, ale też wysokojakościowe, bo to zapewni dziecku komfort. Jeśli chodzi natomiast o obuwie, chętnie odsyłamy do artykułu na olalakids.pl: czy buty zimowe dla dzieci powinny być większe?

Wiele tego typu porad na temat odzieży dziecięcej znajdziesz na stronie internetowej sklepu olalakids.pl

 

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz
  1. Dzieci mojej siostry tak bardzo polubiły ubranie na cebulkę że nawet latem nie chcą z tego zrezygnować,. Same wtedy decydują w szkole które części zdjąć lub założyć aby było wygodnie i ciepło.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Jak chronić ekran telefonu?
Nowszy wpis: Najlepsze kryminały na jesienne długie wieczory
Archiwa
KONTAKT