Jak zatroszczyć się o skórę mamy i dziecka – nawilżanie i ochrona

Skóra jest największym organem naszego ciała, dlatego wymaga wyjątkowej troski. Nawilżona, natłuszczona, elastyczna skóra to przecież większy komfort i lepsze samopoczucie. Niestety, wszechobecne szkodliwe czynniki środowiskowe mogą mieć na skórę negatywny wpływ, przez co reaguje ona przesuszeniem, ściągnięciem, podrażnieniami. Te problemy mogą pojawić się bez względu na wiek. Dowiedz się, jak wesprzeć skórę na co dzień oraz z jakich preparatów mogą korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci od 1. dnia życia.

 

suchość skóry

Suchość i podrażnienie skóry – z czego wynikają?

Istnieje wiele różnych powodów, przez które skóra staje się przesuszona i podrażniona. Znajdują się wśród nich: mroźne powietrze, centralne ogrzewanie, mycie ciała zwykłym mydłem, długie i gorące kąpiele, zwłaszcza żelami i płynami, które zawierają wyjątkowo silnie działające środki myjące. U osób dorosłych ryzyko przesuszenia skóry wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po 40. roku życia. Również częste korzystanie z basenu nie wpływa dobrze na poziom nawilżenia skóry, czemu winna jest chlorowana woda. Czasami suchość skóry ma podłoże chorobowe – tak jest w przypadku łuszczycy i atopowego zapalenia skóry, które zwykle diagnozuje się u małych dzieci, co jednak nie znaczy, że te schorzenia nie dotyczą dorosłych.

 

Dlaczego problem suchej skóry może dotyczyć również świeżo upieczone mamy? Często winny jest najzwyczajniej brak czasu na codzienne dbanie o dobrą kondycję skóry. Czasami to niewłaściwy dobór preparatów – perfumowane żele pod prysznic czy balsamy sprawiają wrażenie luksusowych, często jednak kompozycja zapachowa zawiera alergeny, które dla niektórych mogą okazać się szczególnie niebezpieczne i wywołać niepożądane objawy na skórze.

 

Jak objawia się przesuszenie skóry?

Chociaż suchość skóry wydaje się problemem błahym, może się wiązać z bardzo nieprzyjemnymi objawami. Charakterystyczne jest uczucie napięcia i ściągnięcia, które zazwyczaj pojawia się po kąpieli. Ponadto doskwiera świąd, który w zaawansowanych przypadkach jest dosyć uporczywy. Czasami zaś skóra łuszczy się, jest zaczerwieniona, a na jej powierzchni pojawiają się bruzdy, a nawet pęknięcia. Pamiętaj, że czasami problem trzeba zgłosić dermatologowi. Jeżeli stan skóry z tego rodzaju dolegliwościami pomimo starannej troski nie ulega poprawie, suchości towarzyszy zaczerwienienie, świąd jest nasilony (np. nie pozwala zasnąć), łuszczenie się skóry obejmuje duże obszary, a nawet pojawiają się ranki i pęknięcia, to mogą być objawy chorobowe.

 

U dzieci ze skórą atopową również można zauważyć nadmierne przesuszenie, zaczerwienienie, zmiany skórne, które czasami pękają i tworzą nadżerki. U niemowląt typowa lokalizacja zmian to twarz i owłosiona skóra głowy, choć czasami również niżej położone partie ciała: ramiona, kończyny. W późniejszym wieku miejscami predysponowanymi są zgięcia łokciowe, doły podkolanowe czy okolice nadgarstków. Objawy atopii zawsze należy skonsultować z lekarzem, gdyż jej zaniedbanie prowadzi do pogłębiania się stanu zapalnego i powikłań.

 

 

Wsparcie i ochrona dla skóry mamy i dziecka

Każda mama chce dać swojemu malcowi wszystko, co najlepsze, szuka dla niego najbezpieczniejszych preparatów, a gdy skóra niemowlęcia wykazuje objawy nadmiernego przesuszenia, z najwyższą troską codziennie aplikuje na jego ciało specjalistyczne preparaty. Jednak mama powinna też zadbać o siebie, gdyż szkodliwe czynniki zewnętrzne mogą zaszkodzić każdej skórze, również dojrzałej. Preparatów, które dadzą skórze zastrzyk nawilżenia, natłuszczenia i odżywienia, wcale nie trzeba szukać daleko. Nie ma też konieczności kupowania całej gamy produktów, aby przetestować, który z nich wreszcie upora się z suchością i podrażnieniem. Doskonałym wsparciem dla skóry jest Balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała Emotopic, który można stosować jako środek łagodzący suchość, podrażnienia i zaczerwienienia, a także zapobiegawczo wobec tego rodzaju problemów. Preparat jest dostępny tylko w aptekach i nie ma ograniczeń wiekowych w jego stosowaniu, jest odpowiedni nawet dla noworodków. Ma lekką konsystencję i nie zostawia na skórze tłustego filmu – nie trzeba więc długo czekać, aż się wchłonie, co doceni każda zabiegana mama.

 

*artykuł jest materiałem Partnera wpisu
nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Odbiór techniczny domu od dewelopera. Na co zwrócić uwagę?
Nowszy wpis: Ogród przyjazny dzieciom. Czego nie może w nim zabraknąć?
Archiwa
KONTAKT