Ogród przyjazny dzieciom. Czego nie może w nim zabraknąć?

Przestrzeń wokół domu to miejsce, gdzie spotykają się wszyscy członkowie rodziny oraz odwiedzający ich goście. Często są to osoby z różnych grup wiekowych i o zróżnicowanych potrzebach. Aranżacja ogrodu musi uwzględniać oczekiwania wszystkich z nich, nawet jeśli ci nie potrafią jeszcze sami o nich opowiadać. Najmniejsi użytkownicy ogrodów powinni się w nich poczuć przyjemnie i bezpiecznie. Urządzenie przestrzeni w taki sposób, by odpowiadała wymaganiom najmłodszych to zadanie dla ich opiekunów.

 

 

urządzanie ogrodu

 

Aranżacja ogrodu, w którym przebywają dzieci, nie powinna ograniczać się do ustawienia w nim huśtawki i zrobienia piaskownicy. Dbając o rozwój i bezpieczeństwo najmłodszych, należy uwzględnić znacznie więcej aspektów.

Odpowiednia roślinność

Rosnące w ogrodzie rośliny mogą być zupełnie nieszkodliwe lub kłujące, drażniące, a nawet trujące. Jeśli przebywają w nim dzieci, zdecydowanie lepiej unikać tych drugich. Zapaleni ogrodnicy, którzy marzą o pnących różach, świerku albo cisie (o którym wiadomo, że niektóre jego części są trujące), nie muszą jednak całkiem rezygnować z tych roślin. Jeśli chcą, by pojawiały się w ogrodzie, powinni wydzielić przestrzeń, w której będą mogły rosnąć bez stwarzania zagrożenia dla najmłodszych. Wystarczy odpowiednie miejsce, które pozostanie niedostępne dla dzieci.

Wygodne miejsce na tarasie

Dokonując wyboru ogrodowych mebli, również nie należy zapominać o najmłodszych. O ile starsze dzieci mogą korzystać z tych samych krzeseł, foteli i stołów, co dorośli, o tyle kilku lub kilkunastomiesięczne maluchy powinny zostać wyposażone w mebelki dostosowane do ich wieku. Najważniejszym z nich jest oczywiście krzesełko do karmienia. Można ustawić je na tarasie tuż obok innych mebli ogrodowych. Dzięki temu cała rodzina będzie mogła spożywać posiłek wspólnie. Na tarasie oprócz krzesełka do karmienia warto przewidzieć miejsce na zabawki dla dzieci. W tej roli dobrze sprawdzi się stolik na klocki Lego, który ogranicza ryzyko zgubienia drobnych elementów dziecięcych konstrukcji. Jeśli natomiast inwestor szuka miejsca, gdzie będzie mógł przechowywać zabawki, powinien wybrać meble wypoczynkowe ze schowkiem albo dużą skrzynię.

Odpowiednia przestrzeń w ogrodzie

O tym, że dzieci mają niewyczerpane pokłady energii, wie niemal każdy. Przemyślana aranżacja ogrodu stworzy okazję do aktywności na świeżym powietrzu i pozwoli w zdrowy sposób pozbyć się jej nadmiaru. Ustawiona na podwórku huśtawka, zjeżdżalnia lub inne ogrodowe zabawki to doskonałe miejsce dla pociech w różnym wieku. Szeroki wybór ogrodowych zabawek dla dzieci można znaleźć na stronie Bazkar. Domki dla dzieci w różnych kolorach i wzorach cieszą się dużym zainteresowaniem i dostarczają okazji do wspaniałej zabawy. Wiele z nich łączy w sobie kilka różnych elementów, na przykład domek ogrodowy, zjeżdżalnię, tunel oraz ściankę wspinaczkową.

Bezpieczeństwo w ogrodzie

Aranżując ogród, należy pamiętać zarówno o tym, by wyposażyć przestrzeń w sprzęty i akcesoria dla dzieci, jak i o tym, by usunąć z niej te przedmioty, które dla najmłodszych mogą być niebezpieczne. W pobliżu miejsc, w których przebywają najmłodsi, nie należy przechowywać mogących stwarzać potencjalne zagrożenie narzędzi i urządzeń, a także preparatów ogrodniczych. Warto zadbać o to, by zostały odpowiednio zabezpieczone. Do tego celu mogą posłużyć domki lub szafy narzędziowe albo duże skrzynie, które można ustawić zarówno na terenie ogrodu, jak i na tarasie lub w garażu. Jeśli opiekunowie zadbają o to, by przechowywane w takim miejscu przedmioty były zawsze pod kluczem, ryzyko, że dzieci sięgną po nie pod nieuwagę rodziców, zostanie ograniczone do minimum.

Ogród nie tylko dla najmłodszych

Urządzając ogród, należy pamiętać nie tylko o przestrzeni dla dzieci, ale również dla osób dorosłych. Jeśli miejsce do wypoczynku zostanie zaaranżowane w taki sposób, by relaksujący się w ogrodzie opiekunowie widzieli z tarasu bawiące się dzieci, czuwanie nad bezpieczeństwem najmłodszych będzie można połączyć z przyjemnym wypoczynkiem. Tu wiele zależy od warunków panujących w ogrodzie, jednak w większości przypadków zaaranżowanie przydomowej przestrzeni w taki sposób, by oba miejsca pozostawały w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, jest możliwe.

Przestrzeń ogrodu powinna być funkcjonalna i stwarzać komfortowe warunki do zabawy oraz odpoczynku dla wszystkich użytkowników, również tych najmłodszych. Jeśli zadbamy o to, by znalazły się w niej odpowiednie akcesoria, pociechy z pewnością nie będą się w ogrodzie nudzić. Co więcej, częściej będą spędzać czas na zabawach na świeżym powietrzu niż przed telewizorem.

 

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Jak zatroszczyć się o skórę mamy i dziecka – nawilżanie i ochrona
Nowszy wpis: W zdrowym ciele zdrowy duch! Mamo zabierz dziecko na rower to idealny sport dla dzieci.
Archiwa
KONTAKT