Karmienie noworodka – Wybierz wygodną pozycję dla siebie i maluszka

Na samym początku karmienie piersią może być problematyczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Wielu kobietom kojarzy się ono z bólem pleców, brodawek czy też problemami z laktacją. Okazuje się, że niektórych trudności można uniknąć, wybierając odpowiednią pozycję podczas karmienia. Warto zapoznać się z pięcioma pozycjami rekomendowanymi przez specjalistów, które ułatwiają karmienie dziecka.

 

karmienie dziecka

 

Nie ma jednej prawidłowej pozycji karmienia. Najlepszą jest ta, w której mama i dziecko czują się komfortowo. Jak ją rozpoznać?

Karmienie powinno przebiegać bezboleśnie, wygodnie i być efektywne, czyli umożliwiać dziecku wygodne ssanie. Każda mama wybiera instynktownie tę, w której ona i dziecko czują się najlepiej. Aby mieć możliwość wyboru trzeba być świadomym możliwości. Znajomość różnych pozycji karmienia może być przydatna, gdy napotkamy jakieś problemy lub gdy karmimy dziecko poza domem.

Pozycja klasyczna

To pozycja siedząca, która sprawdza się nie tylko w domu, ale również poza nim, kiedy nie można się położyć lub nie ma pod ręką poduszki. Karmienie dziecka szczególnie na początku jest częste i długie, dlatego podstawą jest odpowiednie wsparcie kręgosłupa, które pozwoli uniknąć bólu.

W tej pozycji dziecko jest przytulone brzuszkiem do brzucha mamy, a jego główkę podtrzymuje się w zgięciu ręki. Szyja oraz plecy są ułożone wzdłuż przedramienia a pośladki dziecka przytrzymywane dłonią.

Pozycja krzyżowa

To pozycja zbliżona do klasycznej, również siedząca, jednak różni się ułożeniem rąk przez mamę. Dziecko przytrzymywane jest ręką przeciwną do piersi. Kiedy karmimy je z prawej piersi, to ręką przytrzymującą powinna być lewa. Dziecko jest przytulone brzuszkiem do brzucha mamy. Przedramię podpiera plecy maluszka, a dłoń główkę. Druga ręka może być oparta o poduszkę lub kontrolować ssanie poprzez przytrzymywanie dziecku piersi.

Pozycja ta umożliwia większą kontrolę niż klasyczna i jest polecana szczególnie mamom dzieci ruchliwych, wcześniaków lub mających problemy ze ssaniem i na początku, podczas nauki karmienia. Aby ciężar dziecka nie spoczywał jedynie na ręku mamy, warto skorzystać z poduszki ułatwiającej karmienie.

Pozycja spod pachy

W tej pozycji najlepiej ułożyć dziecko na poduszce do karmienia, tak by było skierowane twarzą naprzeciw piersi. Nóżki muszą się znajdować pod Twoją pachą, a reszta ciała przy boku mamy. Główkę dziecka podtrzymuj dłonią i dodatkowo stabilizuj jego tułów przedramieniem. Pamiętaj, aby główka oraz plecy znajdowały się w jednej linii. W tej pozycji nie powinnaś nieco odsunąć plecy od oparcia, by umożliwić dziecku swobodne ułożenie nóżek.

Ta pozycja jest wygodna szczególnie dla kobiet po cesarskim cięciu ze względu na to, że dziecko nie dotyka bezpośrednio brzucha mamy.

Pozycja leżąca na boku

To pozycja, dzięki której możesz karmić dziecko, leżąc. Wystarczy, że położysz się na boku, jednocześnie podpierając plecy i głowę na poduszce. Dziecko ułóż naprzeciwko siebie tak, by znajdowało się naprzeciwko piersi i było przytulone do brzucha. Malutkim dzieciom można wtedy podkładać pod główkę przedramię lub poduszkę. Z czasem układaj je na płasko. Dla własnej wygody możesz dodatkowo ułożyć między kolanami poduszkę. Ta pozycja jest polecana kobietom po cesarskim cięciu lub w nocy, ponieważ możesz karmić maluszka w swoim łóżku.

Pozycja leżąca na plecach

Pod głowę i plecy możesz podłożyć poduszkę, a nogi w kolanach lekko ugiąć. Dziecko powinno być ułożone wzdłuż Twojego brzucha lub w poprzek. Jego główkę podtrzymuj nad piersią na zgięciu łokcia. Drugą ręką podtrzymuj jego pupę. Ta pozycja jest często wykorzystywana jako pierwsza po porodzie lub kiedy wypływ mleka jest zbyt szybki i dziecko nie nadąża z przełykaniem.

 

karmienie dziecka

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Otulacz czy rożek dla niemowlaka - co wybrać?
Nowszy wpis: Obrączki ślubne – złoto białe czy żółte?
Archiwa
KONTAKT