Zakłada się, że ślub to wydarzenie, którego nie chcemy powtarzać. Podobnie jest z obrączkami – wybieramy je z myślą o tym, że to biżuteria, którą będziemy nosić do grobowej deski. Wybierając zatem obrączki ślubne, warto mieć to na uwadze. Nietrudno zauważyć, że w świecie jubilerskim pojawiają się nowe trendy, pewne wzory lub materiały są bardziej popularne, inne schodzą na dalszy plan. Złoto jednak, jak do tej pory, wiedzie prym zarówno jeżeli mówimy o pierścionkach zaręczynowych, jak i w przypadku obrączek ślubnych. Wybór często odbywa się pomiędzy złotem białym, a żółtym. Które wybrać, aby nie pożałować swojej decyzji. Jak również pogodzić gusta dwóch osób?
Jak pogodzić potrzeby małżonków
Jeżeli wydaje się, że szukanie idealnego pierścionka zaręczynowego było karkołomnym zadaniem, to co powiedzieć na temat obrączek? Pierścionek miał zaspokoić gusta i potrzeby jednej osoby, a w tym wypadku są one dwie. Nawet najbardziej zgodne pary nie zawsze mają podobne poglądy w kwestii biżuterii. Podczas gdy paniom mogą podobać się bardziej efektowne propozycje, panowie mogą skłaniać się bardziej w kierunku obrączek prostszych i mniej rzucających się w oczy. Nie chodzi oczywiście o chęć ukrycia faktu, że jest się żonatym. Wynika to z braku zamiłowania do noszenia na co dzień ozdobnych błyskotek.
W rankingu, który regularnie prezentuje sklep Savicki, wyraźnie widać, że prym nadal wiodą obrączki z żółtego złota.
Białe złoto czy żółte?
Choć uważa się, że białe złoto jest bardziej dyskretne od żółtego, to właśnie to w klasycznym kolorze nadal znajduje więcej zwolenników. Powodem może być to, że jest to najbardziej ponadczasowy, tradycyjny wybór, który nie podlega modom lub zmieniającym się trendom. Zaletą żółtego złota jest to, że z czasem nie traci nic ze swojego wyglądu. Nie jest pokryte żadną dodatkową warstwą, która mogłaby się zetrzeć lub ulec uszkodzeniu.
Z kolei białe złoto, aby można było cieszyć się jego srebrzystym odcieniem, musi zostać poddane odpowiednim procesom. Słomkowy kolor uzyskuje się dzięki dodaniu do żółtego złota niklu. Dlaczego jest to istotna informacja? Uczulenie na nikiel nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Zatem białe złoto nie jest najlepszym wyborem dla alergików.
Biały efekt można jednak otrzymać również w inny sposób. Złote obrączki pokrywane są warstwą rodu, który ma srebrzysty odcień. To metal szlachetny, którego warstwa po jakimś czasie jednak się zetrze, co będzie skutkować koniecznością ponownego zabiegu rodowania.
Jak dokonać wyboru?
Jeżeli chcemy postawić na ponadczasową klasykę, najlepiej sięgnąć po złoto o żółtym odcieniu. W przypadku obrączek ślubnych o prostych, dyskretnych wzorach, nie rzuca się ono zanadto w oczy, a jednocześnie stanowi subtelną ozdobę. Białe złoto nadal wygląda nieco bardziej awangardowo i oryginalnie. To dobry wybór, jeżeli chcemy by w obrączce osadzony był kolorowy kamień. Rubin czy szafir, w połączeniu ze srebrnym odcieniem złota, prezentuje się stylowo i elegancko.
Ja za rok biorę ślub i zastanawiamy się nad obrączkami. Mi podoba się białe złoto z subtelnymi zdobieniami, jednak mój narzeczony wolałby tradycyjne obrączki z żółtego złota. Na razie przeglądaliśmy obrączki w internecie, jednak myślę, że u jubilera uda nam się dojść do porozumienia w tej kwestii 🙂
My mamy tradycyjne obrączki z żółtego-jasnego złolta – jakoś takie najbardziej do nas przemawiały.
Jakie cudne?
Dyskretny wzór i tradycyjnie żółte złoto i mamy obrączki juz kilka lat.