Otulacz czy rożek dla niemowlaka – co wybrać?

Wszystkim rodzicom zależy na tym, aby otaczać swoje maluchy jak największym poziomem komfortu i bezpieczeństwa podczas snu. Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, które zapewniają niemowlętom wygodny i zdrowy sen. Pośród nich najpopularniejsze są rożki i otulacze. Produkty te pełnią podobne funkcje. Podpowiadamy, czym się od siebie różnią i o czym warto pamiętać podczas ich wybierania.

 

otulacz

Otulacze – czym są i jakie są ich zalety?

Otulacze to bardzo popularny prezent na baby shower, który doskonale sprawdza się w pierwszych trzech miesiącach życia noworodka. Z wyglądu przypominają one duże chusty, którymi owija się dziecko. Obecnie występują w wielu różnych wariantach, dlatego z łatwością znajdziemy otulacze dla niemowląt wyposażone w rzepy lub zamki błyskawiczne, które ułatwiają zapinanie malucha.

Mają one wiele zastosowań. Przede wszystkim dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa, a przez to pozwalają na długi i spokojny sen. Ich działanie polega na zapobieganiu odruchom Moro, które są odpowiedzią na silne zewnętrzne bodźce, do których noworodki w wieku od czterech – sześciu miesięcy nie są jeszcze przyzwyczajone. Spośród nich wymienić można nagłą zmianę temperatury, zmianę położenia ciała czy nagłe i głośne dźwięki.

 

otulacz

 

Otulacze mają bardzo wiele zalet, przede wszystkim doskonale regulują temperaturę ciała malucha i ułatwiają zasypianie. Dzięki temu, że ciasno otulają ciało noworodka, sprawiają, że czuje się on tak samo, jak w życiu płodowym. Dzięki temu doznaje uczucia komfortu, bezpieczeństwa i wyciszenia.  Przekłada się to nie tylko na dobry sen, ale także na redukcję nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak kolki. Warto jednak zaznaczyć, że otulacz w żaden sposób nie krępuje ruchów malucha.

 

rożek

Rożki – czym się charakteryzują i dlaczego warto po nie sięgnąć?

Bardzo popularnym rozwiązaniem ułatwiającym niemowlęciu sen jest rożek. Jest to nic innego jak tylko forma pierwszej pościeli dla niemowląt. Przez wiele osób traktowane są jako alternatywa dla otulaczy, są od nich jednak sztywniejsze i grubsze. Sprawiają one, że dziecko znajduje się w pozycji prenatalnej, czyli z nogami przyciągniętymi do brzucha, a rękami mocno przyciśniętymi do klatki piersiowej. Jest to naturalna pozycja, którą przybierało ono w życiu płodowym. W rożku maluch jest odseparowany od otoczenia, a grube i miękkie wypełnienie zapewnia mu bardzo komfortowe uczucie, zarówno podczas snu, jak i przebywania na rękach dorosłych.

Rożki są w Polsce nadal bardzo popularnym rozwiązaniem, jednak podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów. Przede wszystkim powinny one być miękkie i elastyczne, dzięki czemu będziemy mieli kontakt z dzieckiem i w razie czego damy radę pomóc mu w niekomfortowej sytuacji, Warto także zatroszczyć się o to, aby wybrany przez nas rożek dla niemowląt był wykonany z najwyższej klasy naturalnych materiałów. Bardzo istotny jest także rodzaj zapięcia. Na rynku najczęściej dostępne są rożki zapinane na rzep lub wiązane za pomocą troczków. Ważne, abyśmy mieli dobry dostęp do dziecka w przypadku konieczności przebrania go lub zmiany pieluchy. Przy wyborze zadbajmy o to, aby dziecko miało sporo wolnego miejsca na nóżki.

Rożek to bardzo wygodne akcesorium, które daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa, ułatwia zasypianie, a kiedy dziecko z niego wyrośnie może z powodzeniem służyć jako mata lub kocyk.

Rożki i otulacze – akcesoria, które wspomagają spokojny sen

Zarówno rożki, jak i otulacze dla niemowląt to elementy wyposażenia, które pełnią podobne funkcje, różniąc się jednak kilkoma detalami. Wielu rodziców zastanawia się, które z nich lepiej wybrać, dlatego, zanim podejmiemy decyzję, zastanówmy się, w jaki sposób dokładnie chcemy je wykorzystać. Warto zadbać o to, aby wybrane przez nas modele były stworzone z wysokiej klasy materiałów, hipoalergiczne i naturalne, a przy tym wygodne. W tym celu należy korzystać z oferty sprawdzonych sklepów z bogatym asortymentem przeznaczonym dla niemowląt, takich jak Elfique

 

 

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Moda dziecięca w dzisiejszych czasach
Nowszy wpis: Karmienie noworodka - Wybierz wygodną pozycję dla siebie i maluszka
Archiwa
KONTAKT