Proste gry i zabawki a rozwój dziecka

Kiedy wręczamy małemu dziecku grającą, świecącą zabawkę, tablet lub komórkę, cieszymy się, że maluch jest zajęty. Kiedy bawi się, rodzice mogą wypić kawę albo zjeść ciepły posiłek. Jednak zabawa powinna być dla dziecka czasem, kiedy uczy się, poznaje świat, ćwiczy swoje mięśnie i wszystkie zmysły. Coś, czego nie da mu najbardziej skomplikowany gadżet elektroniczny, wynagrodzą najprostsze zabawki edukacyjne.

 

 

Siła prostych zabawek

Nieskomplikowanymi zabawkami bawić się można na wiele sposobów, bez jednego, określonego schematu. Zabawki te rosną razem z dzieckiem, przez co zmienia się także sama forma zabawy. Piłką inaczej będzie bawić się niemowlę, inaczej trzylatek, a zupełnie odmiennie uczeń. Maluch będzie ściskał, żuł, obracał ją w rączkach, przedszkolak będzie turlał, starsze dziecko może kopać, rzucać i łapać. Zawsze jednak rozwijać się będą zmysły wzroku, dotyku, poprawi się siła mięśni, zwinność, sprawność, koncentracja. Przykładem innych zabawek uniwersalnych są klocki, układanki i przekładanki, instrumenty muzyczne.

Dlaczego ważna jest zabawa rozwijająca?

Uniwersalne, proste zabawki wpływają na wyobraźnię dziecka, rozwijają zdolności motoryczne, poznawcze, trenują koncentrację, z czasem uczą też planowania działań. Przykładowo klocki drewniane najpierw obracane są w rączkach dziecka, później układane w proste wieże, z czasem w zamki i skomplikowane budowle. Dziecko układa je nie według instrukcji, ale swojego planu, dopasowując budowlę do potrzeb samodzielnie obmyślonej zabawy. Jeśli chce pojeździć samochodzikami, stworzy tor dla resoraków. Jeśli ma plastikowe kucyki – zagrodę i stajnię.

Zabawy rodzinne

Prostymi zabawkami można także bawić się rodzinnie, a nawet wspomóc dziecko w rozwoju mowy. Gry logopedyczne dla dzieci to proste układanki, kartoniki czy klocki, które stworzone zostały z myślą o dzieciach z problemami z mową. Jednak każde, absolutnie każde dziecko może z nich korzystać, by poznać ciekawe słowa, uczyć się poprawnej wymowy i nawet nie zauważy, że wykonuje ciężką pracę nad sobą i zwiększa swoje umiejętności z minuty na minutę. To także pomoc dla rodziców, którzy przecież nie muszą mieć wykształcenia pedagogicznego, by edukować dziecko. Gry logopedyczne dla dzieci powinny więc znaleźć się na półce z zabawkami, obok tych najpopularniejszych i najbardziej rozwijających zmysły i podstawowe, a jakże ważne umiejętności.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT