Meble w stylu skandynawskim

Styl skandynawski liczy już sobie ponad sto lat. W tym czasie zdążył się rozprzestrzenić daleko poza granice Półwyspu Skandynawskiego. Do jego najbardziej wyrazistych cech należą prostota, stonowana kolorystyka oraz stawianie funkcjonalności na pierwszym miejscu.

 

Meble utrzyma w tej stylistyce są komfortowe i praktyczne. Nie ma ich także w poszczególnych wnętrzach zbyt wiele. Przez to aranżacja skandynawskie niekiedy bywają porównywane z minimalistycznym podejściem do urządzania wnętrz. Styl skandynawski jest jednak cieplejszy i nie tak surowy jak minimalizm.

Zalety wnętrz skandynawskich

Łączą one w sobie funkcjonalność i ciepły charakter. Styl skandynawski skłania do tworzenia wnętrz przyjaznych codziennemu życiu, które są jednak dopracowane pod względem wizualnym. Odpowiada za to głównie spokojna paleta barw. Meble są tu najczęściej białe, czasami szare czy błękitne. Rzadziej spotyka się dynamiczne kolory, jeżeli w ogóle się pojawiają to występują w postaci dodatków. Generalnie stylizacje skandynawskie opierają się na wolnej przestrzeni oraz znacznej ilości światła dziennego. Skandynawom zależy, by wpuścić go przez okna jak najwięcej, ponieważ w tej części Europy dni są szczególnie krótkie. Na przemyślanym oświetleniu, w tym wykorzystaniu promieni słonecznych, skorzysta niejeden polski dom. Niestety, Polacy wciąż lubią zasłać okna ciężki, grubymi zasłonami. Warto rozważyć zmianę nastawienia i rozświetlenie swoich wnętrz. Służą temu nie tylko możliwie duże okna, ale także jasne meble, ściany i podłogi.

Od czego zacząć?

Wprowadzanie stylu skandynawskiego do swoich wnętrz nie wymaga generalnego remontu. Na początku wystarczy usunąć z nich wszystko, co zbędne. Zajmujące zbędną przestrzeń bibeloty i ozdobniki bez znaczenia powinny trafić do kosza. Natomiast meble, z których się nie korzysta, dobrze oddać potrzebującym. Pozornie takie działanie nie ma sensu dla przeciętnego polskiego konsumenta, ale po wykonaniu takiego kroku można naprawdę odetchnąć. Kolejnym krokiem niech będzie wprowadzenie do aranżacji większej ilości pastelowych barw. Biel to synonim skandynawskich aranżacji, jest jej zdecydowanie najwięcej we wnętrzach. Występuje ona jednak w postaci różnych odcieni i faktur. A poza nią warto postawić na szarość, beż, niebieski i oczywiście sporą ilość naturalnego drewna. Styl skandynawski cechuje zbliżenie do natury, dlatego poza drewnem pojawia się w nim także kamień. Chodzi o to, by stworzyć możliwie naturalny efekt. To w takich wnętrzach człowiek czuje się bowiem najlepiej.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez Centrum Meblowe dostępne na stronie http://www.radiuscentrum.pl/
nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

28 komentarzy
  1. styl skandynawski jest najlepszy! minimalistyczny, przytulny, pasuje do każdego dom/mieszkania, nie to co zimny i nieprzyjemny styl nowoczesny :/ moim zdaniem projektowanie wnętrz powinno być przeprowadzane nie tylko pod kątem estetyki i funkcjonalności, ale też przytulności 🙂

  2. Styl skandynawski na przestrzeni kilku lat stał się jednym z najbardziej popularnych i chyba przez swój spokojny design. Szarości – ten kolor pasuje do każdego mieszkańca, jak i wystroju. Również w ogrodzie!

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Zimowy pedicure, czyli pielęgnacja stóp zimą
Nowszy wpis: Lunchbox na każdy dzień - w szkole, pracy i podróży
Archiwa
KONTAKT