Naprasowanki – czyli jak dać drugie życie ubraniom

Kiedyś były wielkim hitem, a dziś lekko zapomniane przez niektórych, powoli wracają do łask.  Naprasowanki to świetna alternatywa dla osób, które lubią spersonalizowane ciuchy. To również rozwiazanie dla ubrań, które noszą lekkie ślady użytkowania i chcemy nadać im drugie życie. Naprasowanki to cudowny pomysł dla każdej mamy, która załamuje ręce widząc poplamione ciuchy swojej pociechy, ma wizję kolejnych wydanych milionów monet na ubrania.

 

 

naprasowanki

 

Znam dobrze to uczucie, gdy zobaczyłam olbrzymią plamę na nowej kurtce jeansowej mojego syna. Gdy próbował “ratować” ulubioną katanę flamastrami o mały włos nie dostałam zawału. Wizja zakupów wcale mnie nie cieszyła, kurtka którą miałam w ręku była prawie nowa. I wtedy doznałam olśnienia! Jako dziecko lubiłam się wyróżniać, ozdabiałam koszulki używając do tego naprasowanki. W tym wypadku, ten sposób też powinien zakryć wielką plamę. Usiadłam do komputera, poszperałam w odmętach internetu i znalazłam mnóstwo fajnych wzorów, zamówiłam i czekałam na przesyłkę.

 

naprasowanki

Naprasowanki – metamorfoza ubrań za grosze

 

Naprasowanki to hit lat 80-tych, był to niezawodny i tani sposób na oryginalną garderobę. Najczęściej kolorowe nadruki pojawiały się na koszulkach, spodniach czy kurtkach. Ja pamietam jak ozdobiłam poszewki do poduszek w ten oryginalny sposób. Wystarczy trochę kreatywności, a można wyczarować całkiem nowy ciuch. Jeśli chcecie możecie kupić gotowe naprasowanki lub wykonać je sami. Nie jest to trudne, wystarczy wyszukać odpowiedni wzór, wydrukować go na specjalnym papierze transferowym, ja go znalazłam w hurtowni, ale poszperajcie w internecie a też znajdziecie. Drukujemy go w lustrzanym odbiciu, to bardzo ważne! Gdy już mamy wydrukowaną naprasowankę pozostaje nam tylko jej użyć.

 

stacja parowa Braun

Naprasowanki – jak ją umiejętnie naprasować

Do tego potrzebujecie dobrego żelazka, najlepiej z dobrą stopą, która nie przywiera do powierzchni i ma spory wyrzut pary. Ja mam sprawdzone żelazko marki Braun, które ma generator pary, a przy tym jest kompaktowe. Mam możliwość wyboru trybu pracy, co pozwala mi na dostosowanie temperatury do tkaniny. Wyrzut pary jest duży, szczególnie porównując je ze zwykłym żelazkiem. Największą zaletą jednak jest rozmiar stacji parowej, która pomieści 1,3 litra wody. To właśnie wyrzut pary sprawia, że nie mam obaw o przypalenie prasowanki.

 

stacja parowa

 

 

 

Wracając do naprasowania naszego nadruku, najpierw dokładnie musimy rozprasować tkaninę na którą chcemy go przenieść. To bardzo ważne by nie było żadnych zagnieceń czy fałd, ponieważ może to doprowadzić do odklejania się naszej prasowanki.Następnie przykładamy stroną nadrukowana do tkaniny, a  papierem transferowym do  rozgrzanego żelazka. I… prasujemy. Potem delikatnie odklejamy papier, by nie uszkodzić obrazka. I mamy prawie nową kurtkę, koszulkę z cudownym wzorem.

 

 

stacja parowa

 

 

Pomysł z naprasowanką okazał się strzałem w dziesiątkę. Kurtka wygląda jak nowa, ba mam wrażenie że nawet lepiej niż jak ją kupiłam. Jeśli szukacie pomysłu na odświeżenie garderoby lub chcecie uratować ulubione ciuchy to naprasowanka idealnie się do tego celu sprawdzi. Wystarczy pomysł, dobre żelazko i gotowe.

 

 

naprasowanki

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Aloes zwyczajny i jego zastosowanie
Nowszy wpis: Strój kąpielowy z wysokim stanem - doskonały sposób na pozbycie się kompleksów
Archiwa
KONTAKT