Odwodnienie organizmu – przyczyny i jego konsekwencje

Czujesz potworny ból głowy? A kiedy ostatni raz sięgałaś po wodę? Otóż to… Woda nie tylko gasi pragnienie, ale przede wszystkim ma za zadanie utrzymywać w dobrej kondycji mózg i ciało. Odwodnienie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Przekonaj się, że warto pić jej zdecydowanie więcej.

 

odwodnienie

 

 

Odwodnienie to groźny stan, który może prowadzić nawet do śmierci. Zapewne wiele razy już słyszałaś o skutkach utraty wody z organizmu, jakie to niebezpieczne. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, dlaczego tak się dzieje? To proste: woda jest podstawowym elementem niezbędnym do życia. Nasz organizm potrzebuje jej do przeprowadzania procesów chemicznych, usuwania toksyn z naszego ciała. Jest ona także niezbędna do wchłaniania substancji odżywczych.

A to tylko kilka zadań jakie spełnia. Odwodnienie organizmu powoduje zakłócenie tych wszystkich funkcji. A co za tym idzie, zaczynasz odczuwać poważne konsekwencje zdrowotne jak ból głowy, suchość w ustach, zaparcia, twoja skóra robi się  przesuszona i szara.

 

odwodnienie

 

Odwodnienie: co to jest?

 

Jest to stan, w którym na skutek utraty znacznej ilości wody dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Nasze ciało składa się przede wszystkim z wody, a dokładniej 75% wagi ciała człowieka to właśnie H2O, a zdecydowana większość z niej znajduje się w komórkach, a dokładnie w przestrzeni międzykomórkowej. Jednoprocentowy ubytek wody z organizmu daje szybko o sobie znać.

Nieleczone odwodnienie doprowadza do poważnego zaburzenia funkcji naszego ciała, a nawet do śmierci.
Wyróżniamy trzy rodzaje odwodnienia:

  • odwodnienie hipertoniczne (przewaga niedoboru wody i nadwyżka elektrolitów),
  • izotoniczne (równomierna utrata wody i elektrolitów),
  • hipotoniczne (przewaga utraty elektrolitów).

Niestety pomimo zagrożenia, jakie niesie za sobą odwodnienie organizmu, praktycznie rzecz biorąc większość osób nie spożywa dziennie wystarczającej ilości wody. Takie postępowanie może doprowadzić do powstanie szeregu trudnych do zdiagnozowania i wyleczenia problemów ze zdrowiem. A tego lepiej uniknąć.

Lekarze i specjaliści zalecają picie co najmniej 2 litrów wody dziennie, oczywiście jest to wartość średnia. Ilość ta obejmuje rzecz jasna nie tylko czystą wodę, ale także naturalne soki owocowe, owoce i zupy, itd.

Spożywanie mniejszej ilości wody niż jest to zalecane może powodować odwodnienie i pewne reakcje Twojego organizmu, które dają niepokojące objawy. 

 

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy potrafi poprawnie odczytać symptomy odwodnienia organizmu dlatego zdecydowałam się je opisać. Niestety, ostatnio miałam okazję sama zobaczyć czym może skutkować w te upalne dni za małe spożywanie płynów.

 

odwodnienie

Odwodnienie: przyczyny

Odwodnienie występuje w momencie, gdy organizmowi nie dostarcza się wystarczającej ilości wody. Najczęstsze jego  przyczyny to biegunka i wymioty. Odwodnieniu sprzyjają także choroby z wysoką gorączką, ale również intensywne uprawianie sportu. W takich sytuacjach trzeba szczególnie dbać o dostarczanie naszemu organizmowi wody w odpowiednich ilościach.

Ryzyko odwodnienia podwyższa upalna pogoda, którą ostatnimi czasy mamy latem, może dojść do hipertermii, czyli przegrzania. Do utraty wody w organizmie dochodzi w wyniku wydzielania potu. W trakcie upałów człowiek może stracić nawet do 10 litrów wody!
Przebywanie w ekstremalnych warunkach oraz długa i intensywna praca fizyczna także się przyczyniają do utraty płynów.

Odwodnienie może dopaść osoby, które w krótkim czasie straciły sporo kilogramów, ale również ludzi na diecie bogatej w błonnik i wysokobiałkowej. Dużą czujność należy zachować podczas zażywania leków moczopędnych, przeczyszczających, przeciwcholinergicznych i psychotropowych. Stan odwodnienia może wystąpić także po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu, kofeiny czy soli kuchennej.

Znacznie mniej oczywiste jest odwodnienie zimą, ale jest równie niebezpieczne. Intensywne oddawanie ciepła, wraz z parą wodną podczas oddychania także powoduje znaczne straty wody jakie mamy w organizmie.

 

odwodnienie

Odwodnienie: objawy

Za pierwsze objawy odwodnienia uważa się:

  • pragnienie
  • zmniejszoną produkcję moczu, który staje się gęstszy oraz przybiera ciemniejszą barwę
  • wstrzymane wydzielanie potu
  • skurcze mięśni
  • nudności i wymioty
  • chroniczne zmęczenie,

Problemy z koncentracją oraz uczucie braku energii powinno zmobilizować Cię do sięgnięcia po szklankę wody zamiast kawy. Podobnie wygląda sytuacja z bólem oraz zawrotami głowy. Doświadczanie któregokolwiek z tych symptomów jest sygnałem, by uzupełnić poziom płynów w organizmie. Zamiast sięgać po soki owocowe bądź napoje gazowane lepiej jest wybrać wodę.

Kolejnym symptomem mogącym sugerować o problemach z brakiem odpowiedniego poziomu wody w organizmie jest:

  • przesuszona skóra
  • spadek masy ciała
  • występujące naprzemienne pobudzenie i otępienie,
  • tachykardia (przyspieszenie akcji serca),
  • przyspieszony oddech,
  • utrata elastyczności skóry,
  • osłabienie lub nawet wycieńczenie.

Ostatnie stadia odwodnienia to często zaburzenia świadomości, niemożność mówienia, drgawki, delirium, utraty przytomności, a na koniec… śmierć.

 

odwodnienie

Konsekwencje zdrowotne odwodnienia

Najczęściej są nimi: problemy ze wzrokiem, podwyższone ciśnienie, ciągłe i bolesne zaparcia, senność, chroniczne zmęczenie, zapadnięte oczy. A  to tylko kilka sztandarowych przykładów odwodnienia. Ponadto mogą pojawić się zaburzenia pracy nerek, ponieważ niedobór wody powoduje, że nie są wydalane substancje toksyczne, czego skutkiem może być  także zapalenie pęcherza.

Jak wiadomo woda rozrzedza krew, a jej chroniczny niedobór często doprowadza do zagęszczenia, które u osób z problemami układu krążenia, a szczególnie w chorobie niedokrwiennej serca, może doprowadzić do zawału. Nieodpowiednia ilość płynów w diecie powoduje zaburzenia układu nerwowego, czego skutkiem mogą być problemy z trawieniem, zaparcia czy żylaki odbytu.

Odwodnienie organizmu – leczenie

Głównym zaleceniem podczas odwodnienia jest przede wszystkim  podawanie choremu wody do picia oraz zatrzymania “uciekania” wody z organizmu (na przykład zahamowania biegunki). Osobie odwodnionej można podawać roztwory nawadniające, w których skład wchodzą woda, glukoza chlorek sodu i potasu oraz cytrynian sodu.
W przypadku odwodnienia hipertonicznego konieczne staje się podanie płynów bezelektrolitowych, np. wody lub niesłodzonej herbaty. Nie mniej jednak należy zwracać uwagę, by niedoboru płynów nie uzupełniać zbyt gwałtownie. Poważniejsze przypadki wymagają podania dożylnego 5 procentowej glukozy – przy odwodnieniu hipertonicznym lub roztworu NaCl (chlorek sodu)  bądź NaCl i KCl (chlorku sodu i chlorku potasu) – w chwili wystąpienia odwodnienia hipotonicznego.

 

Jak skutecznie zapobiegać odwodnieniu?

Zgodnie z zaleceniami lekarzy i specjalistów należy spożywać każdego dnia co najmniej 2 litry płynów – kobiety, a mężczyźni 2,5 litra. U niemowląt i dzieci zapotrzebowanie na wodę można wyliczyć przyjmując wartość 100–190 ml płynu/kg/dzień. Kobiety w ciąży powinny wypijać 2,3 l płynów, natomiast matki karmiące piersią 2,7 l płynów.

Latem zapotrzebowanie na wodę wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Lekarze zalecają  zwiększenie ilości spożywanych płynów o 250 ml na każdy stopień powyżej 37 stopni Celsjusza.

Teraz gdy już wiesz jakie są objawy i skutki odwodnienia, liczę że  będziesz dostarczać swojemu organizmowi niezbędną  ilość tego podstawowego składnika diety. Jeśli zależy Ci na własnym zdrowiu i twoich bliskich, nie żałuj sobie kolejnej szklanki wody.

Na zdrowie.

odwodnienie

 

fotografie pochodzą z serwisu shutterstock
nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

21 komentarzy
  1. WIEM, JAK WAŻNE JEST PICIE ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI WODY DLA PRACY MÓZGU – ALE JEDNAK TRZEBA ZACHOWAĆ UMIAR, ŻEBY NIE DAĆ SOBIE MÓZGU WYPRAĆ I NIE DAĆ SOBIE ZROBIĆ WODY Z MÓZGU!

  2. WIEM, JAK WAŻNE DLA PRACY MÓZGU JEST PICIE ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI WODY – ALE NIE PRZESADZAM, ŻEBY NIE ZROBIĆ SOBIE WODY Z MÓZGU!

  3. Przyczyn i konsekwencji odwodnienia może być bardzo dużo, dlatego nie zaniedbujmy swojego zdrowia i dbajmy o siebie i dostarczajmy odpowiednią ilość napojów. Jeśli nie lubimy co chwila sięgać po butelkę z wodą to pijmy roztwór Orsalit, on jedną szklanką nam dostarczy nam tych niezbędnych minerałów i elektrolitów potrzebnych każdego dnia

  4. jak ktoś mało wody piję to o odwodnienie nie trudno. ja prawie 3 litry cisowianki z lekkim gazem dziennie wypijam. Kiedyś zapominałam wodzie a teraz mam aplikację która mi cały czas przypomina bym się napiła

  5. W przeszłości doświadczyłam odwodnienia z powodu grypy żołądkowej. Zemdlałam. Od tamtej pory bardzo dbam o nawodnienie swojego organizmu i o nawodnienie męża oraz dziecka :).

  6. bardzo długo nie piłam wody w stosownych ilościach, przez co mam przede wszystkim paskudny cellulit, pomimo tego, że moja waga jest odpowiednia :/ teraz dziennie staram się wypijać minimum 2 litry wody i czekam, aż mój organizm zaadaptuje się teraz do tak nowej sytuacji 😀

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Wyjeżdżasz na wakacje? Te gadżety elektroniczne warto ze sobą zabrać
Nowszy wpis: Sekret porannej pielęgnacji, czyli jak obudzić skórę
Archiwa
KONTAKT