Pięć porcji warzyw i owoców, prawidłowa dieta dziecka

Dziś każdy wie jak ważna jest zbilansowana dieta dziecka. Zdrowa i zrównoważona dieta jest bogata w warzywa, owoce i soki. To właśnie te produkty dostarczają potrzebne witaminy i mikroelementy młodemu organizmowi. To wszystko wiemy ale co zrobić gdy dziecko nie chce jeść? Co począć z niejadkiem? Ja znalazłam swój sposób na mojego małego niejadka i jestem pewna, że dieta dziecka takiego jak moje jest bogata w warzywa i owoce.

 

Pięć porcji warzyw i owoców, prawidłowa dieta dziecka (8)

 

Każdy kto ma w domu niejadka wie czym jest proszenie dziecka, by zjadło choć odrobinę z tego co ma na talerzu. Proces konsumpcji takiego osobnika trwa godzinami. Tak! Mój syn potrafi przeżuwać jeden kęs dwadzieścia minut!!! Jego posiłek starałam się urozmaicać na różne sposoby. Układałam kwiatki, robiłam żaglówki, prosiłam, błagałam, ba posunęłam się nawet do przekupstwa. Nie, to nie żart. Wierzcie lub nie ale mój młodszy syn potrafił nie jeść kilka dni, jedyne co przyjmował to woda. Powoli odchodziłam od zmysłów. Szukałam sposobu i …. znalazłam!

Olśniło mnie!!! On pije, a jak pije to może skusi się na sok. I tym oto sposobem dziecię moje polubiło sok z marchwii, jabłka i selera. Serio, nie ściemniam. Jednak cwaniak chciał mieć pewność, że przebiegła matka nie dodaje nic więcej to zabrał się za robienie soków razem ze mną. To okazało się być super sposobem na kolejne rozszerzenie diety. Pod namową, że robimy sok dla brata zaczęliśmy tworzyć kolejne soczki. Młody tez chciał ich próbować i tak powstały różne wariacje na temat jabłka, gruszki czy buraków.

 

Pięć porcji warzyw i owoców, prawidłowa dieta dziecka (4)

 

Sok pomarańczowy to obecnie hit. Syn z zapałem wyciska pomarańcze by następnie wypić całą szklankę pysznego napoju. Kolejnym etapem przemycania witamin i mikroelementów do diety dziecka były koktajle. Blender poszedł w ruch. Franek wrzucał podsuwane mu owoce, warzywa lub suszone śliwki, dodawał sok, czasem jogurt lub mleko migdałowe i koktajl gotowy. Pyszny i zdrowy napój. Jak wszyscy wiemy nasz organizm nie kumuluje wielu substancji, szczególnie witamin, dlatego tak istotne jest aby porcje owocowo-warzywne dzieci zjadały mniej więcej co 3 godziny. Ja by tego dokonać wykorzystałam fakt, że moje dziecko lubi pić wszelkie napoje. Soki robione własnoręczne smakuję wyśmienicie a rodzic, który dodatkowo chwali swe dziecię, że taki pyszny soczek zrobiło, podbudowuje chęć malucha aby sam wypił taki dobry napój.

Pięć porcji warzyw i owoców, prawidłowa dieta dziecka

 Jak znam życie zastanawiasz się teraz ile cukru mają takie soki. My nie dosładzamy cukrem rafinowanym soków czy koktajli, ba nie używamy wogóle cukru. Fruktoza to naturalny cukier jaki występuje w owocach i to nam wystarcza. Zjedzenie jabłka, garści lub dwóch borówek czy wypicie szuklanki soku owocowego w ciągu dnia, to sposób na dostarczenie do organizmu wszystkich substancji: witamin, potasu, fosforu czy magnezu, ale też niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania mózgu cukru. Jeżeli zachowamy równowagę energetyczną dziecka i  zadbamy również o jego aktywność fizyczną oraz ograniczymy spożycie tłuszczów nie musimy obawiać się naturalnego cukru ze szklanki soku owocowego. Zdecydowanie wolę by dziecko miało zapewnione pięć porcji owoców i warzyw w taki sposób niż nie jadło ich wcale. Prawidłowa dieta dziecka to nauczenie go, że jarzyny i owoce są smaczne i zdrowe.

 

Pięć porcji warzyw i owoców, prawidłowa dieta dziecka (6)

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

12 komentarzy
  1. Moja życie zmieniło się horyzontalnie i teraz kocham warzywa i owoce razem z córką jesteśmy szczesliwsze ☺☺☺Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Nuda tuczy!!!
Nowszy wpis: Pies najlepszy przyjaciel rodziny
Archiwa
KONTAKT