PO CO DZIECKU UWAGA RODZICA?

Dziecko to istota niezwykle wrażliwa. Trzeba bardzo się starać, aby nie urazić jego uczuć. Codzienny natłok obowiązków, pogoń za  pieniądzem, nadgodziny-wszystko to sprawia, że często jesteśmy zbyt zmęczeni na to, aby dostatecznie skupić uwagę na dzieciach. Na to, by znaleźć czas na zabawę z nimi, czy choćby zwykłe obejrzenie bajki. To ogromny błąd. Dziecko bardzo potrzebuje naszej uwagi, nie zawsze o tym mówi, ale zawsze tego potrzebuje. Nawet najkrótsza wspólna zabawa, potrafi dać mu mnóstwo radości i poczucia, jak bardzo jest ważne.

 

uwaga rodzica

Uwaga rodzica daje poczucie bezpieczeństwa

Rodzice są najważniejszymi istotami w życiu dziecka. Stanowią wzór do naśladowania, są ostoją, opoką i dają dziecku ogromne poczucie bezpieczeństwa. Nawet najodważniejsze dziecko jest po prostu bezbronną i niesamowicie delikatną małą istotą. To, że szybko nawiązuje znajomości, bądź bez problemu zostaje w przedszkolu, czy z nową nianią nie oznacza jeszcze, że nie potrzebuje  regularnej uwagi rodzica. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za nasze dzieci, za ich prawidłowy rozwój nie tylko intelektualny, ale również emocjonalny. 

Nie złość się więc na dziecko, kiedy coś mu nie wychodzi. Wspieraj je, ponieważ każda porażka jest dla niego samego ogromnym ciosem. Twoje wsparcie i ciągłe powtarzanie, że mimo wszystko i tak świetnie  mu poszło pomoże mu łatwiej znosić porażki i uodporni je na stres z nimi związany. Powtarzaj mu, że są inne rzeczy w których jest świetne, że nie musi być najlepszy we wszystkim, że  kochasz je takie, jakie jest. Możesz mu pokazać, że jest dla Ciebie bardzo ważne również tym, że znajdziesz w natłoku spraw czas tylko dla siebie i dziecka. Dasz mu wybór w jaki sposób, chce ten czas spędzić. Oddaj się w całości i pokaż, że też czerpiesz ogromną radość z tego, że możecie coś zrobić wspólnie. Poczucie własnej wartości podskoczy u Twojego dziecka do maksimum. Będzie miało świadomość, że jest dla Ciebie tak samo ważne, jak Ty dla niego.

 

uwaga rodzica

Uwaga rodzica to nasz rodzicielski obowiązek

Są momenty, kiedy dziecko potrzebuje naszej uwagi znaczniej bardziej, niż na co dzień. Tak jest w momencie, gdy dziecko choruje, idzie do nowej szkoły bądź przedszkola, przygotowuje się do konkursu, lub występu artystycznego, zmieniacie miejsce zamieszkania, rodzice się rozwodzą bądź pojawia się młodsze rodzeństwo. To momenty w których trzeba bardzo mocno skupić się na dziecku.

Pamiętajmy, ze to bardzo kruche istoty, które wszystko przezywają ze zdwojoną siłą. Dziecko choruje? Bądź przy nim, przytulaj, rozpieszczaj i głaszcz. Zmieniasz mu przedszkole, bądź miejsce zamieszkania? Opowiedz mu o tym miejscu, wspomnij o ciekawych i fajnych atrakcjach w nowej okolicy, zachęć je. Spodziewasz się dziecka? Wymień zalety bycia starszą siostrą/starszym bratem. Rozmawiaj z nim dużo i często. Powtarzaj, że twoja miłość do niego się nie zmieni, a Ty będziesz potrzebować jego pomocy w opiece nad maleństwem. Tata się wyprowadza? Oboje wytłumaczcie dziecku, że to nie z jego winy. To mały człowiek, który musi wiedzieć, że nawet po rozstaniu miłość rodziców do niego się nie zmieni.

 

uwaga rodzica

Uwaga rodzica szczególnie jest ważna w trudnych chwilach dziecka

To momenty w których musisz poświęcić dziecku nie 100 a 200% uwagi. Dlaczego? Dlatego, że to momenty trudne dla dorosłego, więc dla dziecka trudne jeszcze bardziej. To czas pełen obaw, zadbajcie o to, aby dziecko czuło się ważne, docenione i kochane. Musi wiedzieć, że jego opinia jest również brana pod uwagę, ale przede wszystkim musi wiedzieć, ze jest dla swoich rodziców najważniejsze na świecie i nawet po pojawieniu rodzeństwa to się nie zmieni. Będą tak samo ważni, jak maleństwo, które dopiero przyszło na świat. Uwaga rodziców pomaga dzieciom łatwiej znieść porażki, niepowodzenia, podnosi ich odporność na stres. Jeśli dziecko ma poświęcaną uwagę, czuje się ważne, kochane i docenione. Uwaga to tak niewiele, a daje tak dużo.

 

uwaga rodzica

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

12 komentarzy
  1. Bez naszej uwagi dziecko nie dostanie tego co w życiu najważniejsze. Nowe zabawki, ubrania i inne gadżety nie zastąpią bagażu cudownych doświadczeń, wsparcia, które jak wiadomo zaprocentuje w przyszłości. Pomoże naszym dzieciom w zdobyciu szczytów, otrzepania kolan po upadku.

  2. Nasza uwaga jest dzieciom niezwykle potrzebna i to właśnie na niej buduje się nasze relacje z nimi. Nie można później wymagać od nastolatka, że będzie przychodził do rodziców ze swoimi problemami, jeśli od początku nie okażemy dziecku, że jest dla nas niezwykle ważne i że zawsze znajdziemy dla niego czas.

  3. Bardzo mądry wpis. Dziecko potrzebuje i zasługuje na naszą pełną uwagę.
    Nie zawsze jest to proste. Pracujemy, dbamy o dom … często jesteśmy zmęczeni z Mr Rightem, ale mamy swój codzienny rytuał, że choćby się waliło i paliło to po zjedzonym obiedzie (a raczej kolacji) odkładamy wszystko i wspólnie bawimy się z Zetką.

  4. W obecnych czasach gdy wszyscy jesteśmy zabiegani chwile z dzieckiem i uwaga jaka mu poświęcamy jest naprawdę ważna. Ja staram sie jak najwiecej czasu poświęcać dzieciom kiedy mnie potrzebują i kiedy idziemy na spacer lub do kina.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Oczyszczacz powietrza, czyli jak odetchnąć z Viktorem
Nowszy wpis: Aqua Dragons, czyli jak wyhodować smoka !
Archiwa
KONTAKT