Pokój dla jedynaka – czego nie może w nim zabraknąć?

Coraz większa liczba polskich rodzin decyduje się na posiadanie tylko jednego dziecka. Jednym z wyzwań, jakie stoją przed nimi, jest odpowiednie zaaranżowanie jego pokoju, by miało odpowiednie warunki do zabawy, odpoczynku oraz nauki. Pomóc nam mogą w tym meble na miarę oraz kilka innych, sprytnych rozwiązań. Sprawdźmy więc, jak powinien wyglądać pokój jedynaka.

 

pokój dla jedynaka

 

Meble do dziecięcego pokoju – postaw na funkcjonalność

Kluczowe znaczenie w urządzaniu pokoju dla dziecka ma wybór odpowiednich mebli. To one tworzą klimat miejsca, a przy tym zapewniają komfort i wygodę. Obecnie wybór jest praktycznie nieograniczony – każdy może więc znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie.

Planując zakup mebli dla jedynaka pamiętajmy, że dzieci rosną bardzo szybko. Zmieniają się ich potrzeby, upodobania, wymagania. Dlatego też nie warto decydować się na zakup typowych mebli dla maluchów, które po kilku latach przestaną odpowiadać dziecku w wieku szkolnym.  W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć wygodnego łóżka, miejsca do nauki oraz pojemnych szaf, w których zmieszczą się wszystkie zabawki, ubrania i gadżety pociechy.

Pozwól dziecku decydować

Bardzo częstym błędem rodziców, którzy urządzają pokój jedynaka, jest samodzielne decydowanie o każdym szczególe wystroju wnętrza. W efekcie możemy sprawić, że dziecko nie będzie dobrze czuło się we własnej przestrzeni. Warto więc brać pod uwagę jego pomysły. Już kilkuletnie dziecko może zadecydować o tym jaki kolor mają mieć ściany w jego pokoju, jakie dodatki powinny się w nim znaleźć lub czym ozdobić ściany i okna. Te proste z pozoru decyzje pozwalają dziecku czuć się ważnym i dają mu pewność, że pokój jest naprawdę jego. Na zakupy warto więc wybrać się wspólnie.

Meble na miarę – rozwiązanie na lata

Pokój jedynaka musi być kompleksowo wyposażony, niemniej jednak nie może zabraknąć w nim przestrzeni do zabawy. Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiednich mebli, dokładnie zmierz dostępną przestrzeń. Dzięki temu łatwiej będzie zaplanować ci rozmieszczenie poszczególnych mebli.

Czasem dobrym rozwiązaniem jest zakup mebli na miarę. Wykonane dokładnie według projektu pozwolą w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Meble na wymiar tworzą ze sobą spójną, harmonijną całość, dzięki czemu pokój jedynaka może prezentować się doskonale, a jednocześnie być dopasowanym do jego wieku. Takie meble „rosną” wraz z dzieckiem i mogą posłużyć mu przez wiele lat.

Dodatki – niezwykle ważny element

To, co tworzy klimat w dziecięcym pokoju, to nie tylko meble czy kolory ścian, ale również klimatyczne dodatki i dekoracje. Koszt ich zakupu nie jest wysoki, a pozwalają nam one dopasować wygląd pokoju do aktualnych upodobań dziecka.

Dobrym pomysłem jest wybieranie dekoracji, które związane są z zainteresowaniami pociechy. Początkowo mogą być to oczywiście bohaterzy ulubionych bajek. Z czasem, gdy dziecko będzie rosło, mogą zastąpić je sportowe lub muzyczne akcenty, które spełnią oczekiwania nastolatka. Pokój wciąż będzie dopasowany do jego upodobań, zaś rodzice nie muszą w takim przypadku ponosić kosztów generalnego remontu.

Pokój dziecka – miejsce spotkań

Choć jedynak nie posiada rodzeństwa, nie oznacza to, że żyć będzie w pojedynkę. Dzieci, które nie mają braci i sióstr, znacznie chętniej zapraszają do siebie kolegów z przedszkola lub szkoły. Pozwala im to bowiem rozwijać umiejętności społeczne w grupie rówieśników. Urządzając pokój dziecka warto mieć to na uwadze. Powinno znaleźć się w nim miejsce do wspólnej zabawy w gronie przyjaciół. Niewielki stolik, wygodne krzesełka lub coraz popularniejsze fotele-worki stworzą przestrzeń, w której wspólne spędzanie czasu będzie dla dzieci przyjemnością.

Podsumowując, urządzając pokój jedynaka warto pamiętać o tym, że dzieci szybko rosną, a ich potrzeby, zainteresowania i upodobania szybko się zmieniają. Dlatego też warto postawić na meble na miarę, dzięki którym będziemy mogli wykonywać jedynie kosmetyczne zmiany, a pokój dziecka pozostanie w pełni odpowiadający jego potrzebom.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

4 komentarze
  1. Meble wybraliśmy wspólnie, ale regały na książki i szafa na ubrania była robiona na wymiar że względu na skosy w pokoju!

  2. Ten pokój ze zdjęcia prezentuje się rewelacyjnie. Tylko jeśli ktoś ma faktycznie jedynaka to super sprawa, a jak ktoś ma więcej dzieci i mało
    miejsca w domu czy w mieszkaniu, to już musi nieźle pokombinować z meblami dla wszystkich dzieci 🙂

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Co robić gdy samolot się spóźnia? Odszkodowanie za opóźniony lot - sprawdź jak je otrzymać.
Nowszy wpis: Zadbaj o wzrok swojego dziecka! Sprawdź jak dobrać oświetlenie w pokoju dziecka
Archiwa
KONTAKT