Zadbaj o wzrok swojego dziecka! Sprawdź jak dobrać oświetlenie w pokoju dziecka

Oświetlenie w pokoju dziecka to niezwykle trudne zadanie dla każdego rodzica. Źle dobrane światło może stwarzać zagrożenie dla wrażliwych oczu dziecka. Zaprojektowanie oświetlenia w dziecięcym pokoju jest nie lada wyzwaniem. Po pierwsze należy je dobrać do wieku malucha. Inny rodzaj lamp sprawdzi się u niemowlaka, innego potrzebują przedszkolaki, które uwielbiają zabawę na dywanie, a jeszcze innego uczniowie. Warto więc do tematu oświetlenia w pokoju dziecka podejść wieloetapowo. Zaplanować je wcześniej, by w kolejnych etapach rozwoju naszej pociechy dodawać elementy świetlne dostosowane do potrzeb.

 

oświetlenie w pokoju dziecka

 

Każdy człowiek potrzebuje światła, to ono reguluje nasz rytm dobowy. W ciągu dnia o nasze oczy dba naturalne światło słoneczne, jest ono niewątpliwie najzdrowsze dla człowieka. Łatwo zauważyć, że oczy się przy nim nie męczą, ale nie zawsze mamy możliwość zapewnić oczom dostęp tylko do naturalnego światła. Od zarania dziejów człowiek szukał źródła oświetlenia ciemności, najpierw ognisko, pochodnie, świece, lampy naftowe i żarówki. Te ostatnie również się zmieniły od tradycyjnej z żarnikiem po lampy LED.

 

oświetlenie w pokoju dziecka

 

Oświetlenie w pokoju dziecka – musi być bezpieczne

Każdy rodzic wie jak ważne jest bezpieczeństwo dziecka, szczególnie jeśli mamy na myśli elektryczność. Fantazja dziecka nie zna granic, logicznym jest zabezpieczenie gniazdek, przewodów elektrycznych. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się jakie zagrożenie może wynikać z zastosowania oświetlenia złej jakości? Podpowiem – wady wzroku. Często są one dziedziczne, ale pojawiają się również w wyniku zaniedbań.

 

oświetlenie w pokoju dziecka

Światło niebieskie

Ekrany telefonów komórkowych, tabletów, komputerów niszczą nam wzrok. Emitują szkodliwe dla oka promieniowanie HEV, czyli niebieskie światło widzialne o wysokiej energii, które może przyczyniać się do zmian w siatkówce oka i plamce żółtej. Osoba, u której zaszłyby takie zmiany, nie będzie miała zachowanego widzenia centralnego. W środku pola widzenia powstanie przymglenie. Dodatkowo udowodniono, że światło niebieskie przyczynia się do problemów z produkcją melatoniny, a to wiąże się z problemami z  zasypianiem.

 

Migotanie

Tradycyjne żarówki zostały zastąpione nowszymi odpowiednikami. Lampy LED to dłuższa żywotność i mniejsze rachunki za prąd, ale… jeśli nie chcesz płacić miliona monet za okulistę, wybieraj mądrze. Oświetlenie LED jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, my jako klienci wolimy płacić mniej za oświetlenie i prąd. Jednak przy zakupie warto się zastanowić, dlaczego ceny są tak różne? Odpowiedź jest prosta – niższa jakość to niższa cena.

Lampy LED niskiej jakości często dają efekt migotania – bardzo negatywnie odbija się to zjawisko na naszym wzroku. Powoduje on pieczenie, swędzenie oraz ból oczu, jak również zawroty i bóle głowy, trudności w koncentracji, pobudliwość nerwową. Ja postawiłam na znane z jakości lampy LED marki  LEDVANCE. Produkowane są zgodnie z restrykcyjnymi wymaganiami międzynarodowych norm. Dzięki temu ich jakość jest na najwyższym poziomie. Wybierając oświetlenie do pokoju dziecka, warto wybrać zaufaną markę, która spełnia wszystkie wymogi jakie stawia Unia Europejska. Można ryzykować zakupem tanich lap LED, ale czy warto? Nie sądzę. Migotanie występuje często niewidoczne gołym okiem, a jest to zwykle wynik słabej jakości produktów, wadliwej elektroniki. Długie godziny spędzone w takim oświetleniu gwarantują zmęczenie wzroku, brak koncentracji, rozdrażnienie. Dlatego tak istotne jest kupowanie lamp LED, które mają atesty i są przebadane pod kątem bezpieczeństwa fotobiologicznego.

 

oświetlenie w pokoju dziecka

Jaskrawość

Moda na wnętrza w stylu loftowym sprawiła, że często wybieramy żyrandole, lampy z nieosłoniętymi kloszami. Sama takie mam w domu, ale wybrałam do nich odpowiednie lampy LED, które nie dają tzw. efektu jaskrawości czy olśnienia. Czym jest to zjawisko? Efekt olśnienia to nic innego jak mocne, intensywne światło, które często pochodzi z nieosłoniętej żarówki. Jak spojrzysz w źródło takiego światła ma się aż mroczki przed oczami. Takie światło daje efekt rozdrażnienia, zmęczenia, powoduje bóle głowy i zaburzenia koncentracji. W skrajnych przypadkach może spowodować uszkodzenie siatkówki oka. Z tego powodu marka LEDVANCE, która w swoich dobrze skonstruowanych lampach LED, stosuje bańki rozpraszające światło (szkło matowe, mleczne). Daje mi to gwarancję, że moja rodzina może bezpiecznie czuć się w oświetlonym pomieszczeniu.

 

oświetlenie w pokoju dziecka

Pokój dziecka – źródła światła

Pokój dziecka pełni wiele funkcji:

  • sypialnia
  • bawialnia
  • czytelnia
  • pokój do nauki
  • miejsce spotkań z rówieśnikami

Każda z nich potrzebuje innego źródła światła i nie tylko pod względem funkcji, ale również barwy światła. Do zabawy i odpoczynku nasze oczy potrzebują ciepłej barwy światła. Natomiast do nauki zdecydowanie lepsza jest tzw. biała chłodna barwa światła.

Jeśli masz już ucznia w domu, jak ja, to potrzebuje on kilka źródeł światła:

  • Lampa sufitowa

To oświetlenie jest niezwykle istotne, pełni kilka funkcji i dobrze jest dobrać je odpowiednio. Często będzie włączone podczas spotkań z kolegami, zabawie czy odpoczynku. Lampa LED zużyje mniej prądu, dłużej posłuży a jej kolor powinien być neutralny lub ciepły.

  • Lampka nocna lub stołowa

W każdym dziecięcym pokoju jest niezbędna, by odgonić potwory i smutki. Powinna mieć ciepłą barwę światła i być nastrojowe. Pozwoli wyciszyć się przed snem.

  • Lampka na biurko

To niezbędne wyposażenie pokoju każdego ucznia. Tu zaleca się światło białe o zimnej tonacji. Oświetli mocniej miejsce do nauki/pracy i pozwoli utrzymać dziecku koncentrację

 

oświetlenie w pokoju dziecka

oświetlenie w pokoju dziecka

Wybierając oświetlenie do pokoju dziecka warto poświęcić chwilę na jego dobór, kierujmy się nie tylko wyglądem i ceną, ale rozsądkiem. Przeglądając oferty, stawiajcie na sprawdzone marki.

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

18 komentarzy
  1. Ja sama mam duże problemy ze wzrokiem i nie mogę sobie pozwolić na byle jakie oświetlenie pokoju. Szkoda oczu :/ Każdemu mówię, aby nie kupował byle czego albo czegoś co akurat jest w promocji…

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Pokój dla jedynaka – czego nie może w nim zabraknąć?
Nowszy wpis: Chcesz ochronić swoje dziecko? Wybierz bramkę ochronną
Archiwa
KONTAKT