Z jakich etapów składa się projektowanie wnętrz?

Projektowanie wnętrz, inaczej niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka, jest zajęciem złożonym, składającym się z co najmniej kilku odrębnych etapów, które – następując po sobie – doprowadzają do finalnego efektu w postaci możliwości użytkowania przyjaznych i funkcjonalnych wnętrz lokali mieszkalnych i użytkowych.

 

projektowanie wnętrz

 

Każdy z etapów stanowi naturalne następstwo i konsekwencję poprzedniego, pozwalając architektowi (projektantowi) wnętrz dokonywać uszczegółowień w dotychczasowym projekcie aż do momentu, w którym uzyska się ostateczny projekt wykonawczy, w oparciu o który prowadzone będą prace adaptacyjne wewnątrz pomieszczeń. Co jednak najistotniejsze – zaniedbania na którymkolwiek z tych etapów będą mogły negatywnie oddziaływać na ostateczny efekt prac oraz niweczyć zadowolenie zamawiających z wykonanej aranżacji. Poznaj jak wygląda projektowanie wnętrz Kraków.

 

Etapy wstępne i projekt funkcjonalny

Praca każdego architekta wnętrz rozpoczyna się od spotkania z klientem zmierzającego do poznania jego oczekiwań oraz koncepcji w związku z zamówionym projektem. W oparciu o uzyskane w ten sposób informacje oraz o dane wynikające z przeprowadzonej inwentaryzacji obiektu, projektant przechodzi do prac nad projektem funkcjonalnym wnętrza, który zazwyczaj zawiera się w kilku koncepcjach aranżacyjnych, przedstawianych klientowi w celu ich omówienia oraz wyboru, które z proponowanych rozmieszczeń i układów funkcjonalnych najbardziej odpowiadać będzie jego oczekiwaniom. Po akceptacji przedstawionego projektu wstępnego przejść można do kolejnych, bardziej już szczegółowych etapów prac projektowych.

Kolejny etap – materiały i wizualizacje

Akceptacja jednego z przedstawionych układów funkcjonalnych pomieszczeń umożliwia projektantowi wnętrz przystąpienie do doboru materiałów wykończeniowych, które przedstawione zostaną klientowi w ramach wizualizacji przestrzennej 3d. Opracowany w ten sposób projekt okazywany jest zleceniodawcy oraz omawiany na zaaranżowanym w tym celu spotkaniu. Po akceptacji propozycji materiałowej następuje przygotowanie ostatecznej wizualizacji dla projektu wykonawczego, w oparciu o którą dokonywane są z klientem dalsze uzgodnienia i modyfikacje.

 

Projekt wykonawczy i nadzór autorski

Właściwe prace nad projektem wystroju wnętrza kończą się przygotowaniem projektu wykonawczego, obejmującego wizualizację przestrzenną, dokumentację techniczną dla wykonawców ogólnobudowlanych oraz przygotowanie ostatecznego zestawienia materiałów i elementów wyposażenia wymaganych do realizacji projektu. Wielu architektów wnętrz umożliwia także objęcie prac budowlanych i adaptacyjnych nadzorem autorskim lub pełną koordynacją. Wówczas to projektant wnętrz czuwa nad tym, aby wszystkie prace wykonywane przez osoby trzecie pozostawały zgodne z przygotowanym przez niego projektem, proponuje alternatywne rozwiązania zastępcze lub też wprowadza drobne korekty z uwagi na niedogodności wynikłe w toku wykonywania prac. W przypadku takiej opcji współpracy – udział architekta wnętrz w realizacji kończy się dopiero w momencie podpisania przez inwestora końcowego odbioru prac.

więcej na: www.monodesign.pl

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

2 komentarze
  1. Jestem na etapie planowania małego remontu i zastanawiam się nad skorzystaniem z rad specjalistów. Szukając w małopolskim projektowania wnętrz oferowanego przez biura projektowane – natrafiłem na bardzo dużą ilość ich i miałem wrażenie, że każdy postępuję według innych etapów.

Dodaj komentarz

Starszy wpis: Proste gry i zabawki a rozwój dziecka
Nowszy wpis: Top 5 zabawek na podwórko na cieplejsze dni
Archiwa
KONTAKT