Projektowanie wnętrz, inaczej niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka, jest zajęciem złożonym, składającym się z co najmniej kilku odrębnych etapów, które – następując po sobie – doprowadzają do finalnego efektu w postaci możliwości użytkowania przyjaznych i funkcjonalnych wnętrz lokali mieszkalnych i użytkowych.
Każdy z etapów stanowi naturalne następstwo i konsekwencję poprzedniego, pozwalając architektowi (projektantowi) wnętrz dokonywać uszczegółowień w dotychczasowym projekcie aż do momentu, w którym uzyska się ostateczny projekt wykonawczy, w oparciu o który prowadzone będą prace adaptacyjne wewnątrz pomieszczeń. Co jednak najistotniejsze – zaniedbania na którymkolwiek z tych etapów będą mogły negatywnie oddziaływać na ostateczny efekt prac oraz niweczyć zadowolenie zamawiających z wykonanej aranżacji. Poznaj jak wygląda projektowanie wnętrz Kraków.
Etapy wstępne i projekt funkcjonalny
Praca każdego architekta wnętrz rozpoczyna się od spotkania z klientem zmierzającego do poznania jego oczekiwań oraz koncepcji w związku z zamówionym projektem. W oparciu o uzyskane w ten sposób informacje oraz o dane wynikające z przeprowadzonej inwentaryzacji obiektu, projektant przechodzi do prac nad projektem funkcjonalnym wnętrza, który zazwyczaj zawiera się w kilku koncepcjach aranżacyjnych, przedstawianych klientowi w celu ich omówienia oraz wyboru, które z proponowanych rozmieszczeń i układów funkcjonalnych najbardziej odpowiadać będzie jego oczekiwaniom. Po akceptacji przedstawionego projektu wstępnego przejść można do kolejnych, bardziej już szczegółowych etapów prac projektowych.
Kolejny etap – materiały i wizualizacje
Akceptacja jednego z przedstawionych układów funkcjonalnych pomieszczeń umożliwia projektantowi wnętrz przystąpienie do doboru materiałów wykończeniowych, które przedstawione zostaną klientowi w ramach wizualizacji przestrzennej 3d. Opracowany w ten sposób projekt okazywany jest zleceniodawcy oraz omawiany na zaaranżowanym w tym celu spotkaniu. Po akceptacji propozycji materiałowej następuje przygotowanie ostatecznej wizualizacji dla projektu wykonawczego, w oparciu o którą dokonywane są z klientem dalsze uzgodnienia i modyfikacje.
Projekt wykonawczy i nadzór autorski
Właściwe prace nad projektem wystroju wnętrza kończą się przygotowaniem projektu wykonawczego, obejmującego wizualizację przestrzenną, dokumentację techniczną dla wykonawców ogólnobudowlanych oraz przygotowanie ostatecznego zestawienia materiałów i elementów wyposażenia wymaganych do realizacji projektu. Wielu architektów wnętrz umożliwia także objęcie prac budowlanych i adaptacyjnych nadzorem autorskim lub pełną koordynacją. Wówczas to projektant wnętrz czuwa nad tym, aby wszystkie prace wykonywane przez osoby trzecie pozostawały zgodne z przygotowanym przez niego projektem, proponuje alternatywne rozwiązania zastępcze lub też wprowadza drobne korekty z uwagi na niedogodności wynikłe w toku wykonywania prac. W przypadku takiej opcji współpracy – udział architekta wnętrz w realizacji kończy się dopiero w momencie podpisania przez inwestora końcowego odbioru prac.
więcej na: www.monodesign.pl
W przestrzeni internetowej można obecnie znaleźć wiele portali wnętrzarskich, które pomogą nam odnaleźć inspirację najlepiej pasującą do naszych upodobań. Warto tez odwiedzać miejsca, które jednocześnie prowadzą sklep, dzięki czemu obok inspiracji znajdziemy również łatwy i szybki dostęp do interesujących nas produktów.
Jestem na etapie planowania małego remontu i zastanawiam się nad skorzystaniem z rad specjalistów. Szukając w małopolskim projektowania wnętrz oferowanego przez biura projektowane – natrafiłem na bardzo dużą ilość ich i miałem wrażenie, że każdy postępuję według innych etapów.
U mnie by się przydało cąły dom przerobić 🙁