Puzzle, układanki to najlepszy sposób na rozwój intelektualny malucha

Każdy rodzic pragnie wychować dziecko jak najlepiej, wspiera jego rozwój intelektualny. Dobrze wiemy, że już od najmłodszych lat kształtują się podstawowe procesy myślowe, a ich prawidłowy rozwój jest gwarancją późniejszych sukcesów w dorosłym życiu naszego dziecka. A co mają z tym wspólnego puzzle i układanki? Jak się okazuje bardzo dużo. Układanie puzzli pobudza kreatywność, uczy koncentracji, planowania działań i przestrzennego myślenia. Maluchy, które od drugiego roku życia układają puzzle lepiej się rozwijają. Jak widać warto bawić się z dzieckiem w układanie puzzli, ponieważ wspomagamy jego rozwój, ale też nawiązujemy więź z maluchem.

 

 

SONY DSC

W jaki sposób puzzle wspomagają rozwój dziecka?

Puzzle to elementy z których tworzymy pewną całość. Układanie ich wzbudza w dziecku zaangażowanie, mobilizuje do wytrwałości,skupienia uwagi oraz planowania. Puzzle pozwalają kształcić precyzję ruchów małych rączek. Układanie stymuluje rozwój dziecka, jest znakomitym treningiem pamięci, pomaga w poznawaniu kształtów. Dopasowując elementy układanki maluchy ćwiczą chwytność paluszków. Jak się okazuje ta prosta zabawa jaką jest układanie puzzli uczy też logicznego myślenia oraz widzenia przestrzennego.

 

Do czego jest potrzebne widzenie przestrzenne?

Czym jest widzenie przestrzenne? Jest to zdolność oceny odległości pomiędzy przedmiotami oraz ich wzajemnego położenia. Innymi słowy jest to zdolność niezbędna w życiu codziennym, to dzięki niej możemy prowadzić samochód albo zostać pilotem. Wyobraźnia przestrzenna wspomaga w rozwoju umiejętności matematycznych i technicznych. Jeśli chcesz by dziecko kiedyś zostało pilotem, architektem czy chirurgiem, układaj z nim puzzle, klocki i wszelkie układanki. Te zabawy wzmacniają w dziecku myślenie przyczynowo-skutkowe. Maluch widzi siebie jako osobę, która odpowiada za zmiany, on decyduje kiedy i jak powstanie obrazek z elementów układanki.

 

Jakie puzzle wybrać dla dziecka?

Proste układanki z dużymi elementami możemy kupić już dla 18-miesięcznego malucha. Pomożemy mu odkrywać kolory i kształty oraz poznawać otaczający świat. Warto zaczynać od tzw. połówek czyli puzzli złożonych z dwóch elementów, gdy dziecko opanuje sztukę dopasowywania kształtów warto zwiększać ilość puzzli. Polecamy Połóweczki – Pojazdy i zawody firmy Trefl. To układanki skierowane dla najmłodszych.  Dzięki zawartym w książeczce (dołączonej do opakowania) historyjkom maluchy poznają różne pojazdy i zawody z nimi związane. Dopasowywanie dużych dwuelementowych puzzli jest świetną zabawę po zakończeniu wspólnego czytania.

 

puzzle

Jeśli chcesz nauczyć dziecko rozpoznawania kształtów polecam PANDA WANDA-TREFL. to puzzle, które ułatwiają poznawanie kształtów i kolorów a dołączona książeczka o przygodach Pandy jest świetnym uzupełnieniem kompletu.

 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

Do ulubionych naszych puzzli należą SŁONIK ANTONI TREFL. Puzzle są tu dwuelementowe a dzieci w łatwy i przyjemny sposób poznają kolory. Franek z kuzynką uwielbiaja je układać, bo mają kształt pociagu. Cała seria Trefl Little Planet jest skierowana dla dzieci młodszych, jej zadaniem jest wspieranie rozwoju  intelektualnego i manualnego.

 

SONY DSC

SONY DSC

 

puzzle

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

Super zabawa i elementy nauki zapewnią też BABY CUBES-TREFL. Zestaw jaki my mamy to Farma. Skłąda się z 10 kostek różnej wielkosci, które można układać w dużą wieżę lub inny sposób. Dzięki pięknym ilustracjom maluchy poznają życie na farmie oraz liczby od 1 do 10. Dodatkowo firma dołączyła broszurkę z inspiracjami dla rodziców jak ciekawie można się bawić z maluchem. Ta układanka jest przeznaczona dla maluchów juz o pierwszego roku życia.

 

SONY DSC

 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

SONY DSC

Od trzeciego roku życia warto zacząć układać z dzieckiem puzzle o dużych rozmiarach. Świetnie sprawdzą się układanki z serii   Giga Puzzle firmy Trefl. Warto zwrócić uwagę, by obrazki były wyraźne i kolorowe oraz oddzielone konturami. Zabawa jest zawsze przyjemniejsza gdy dziecko układa obrazki jakie go interesują np. pojazdy, zwierzęta. Jeśli dziecko często układa puzzle to później będzie mu o wiele łatwiej nauczyć się liter i cyfr. Zabawa puzzlami przygotowuje do nauki czytania i pisania,  ponieważ wykorzystuje wspólne dla tych czynności procesy  spostrzegania: zdolności dokonywania operacji analizy i syntezy wzrokowej. 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Układaj puzzle wspólnie z dzieckiem

Każde dziecko potrzebuje uwagi i bliskości rodzica, a puzzle to właśnie wspólna zabawa, która zacieśnia więzy rodzinne, buduje relacje z dzieckiem. Co więcej przez wspólne układanie puzzli, rodzic ma szansę stać się wzorem do naśladowania dla swojej pociechy. Wzmacnia swój autorytet, bo potrafi stworzyć coś z niczego. Puzzle to rodzinna zabawa, uczy współpracy i integruje wszystkich członków rodziny. Nie zwlekaj, idź układać z dzieckiem, bądź jego bohaterem!

 

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

24 komentarze
  1. Numer 1 nigdy za puzzlami nie przepadał, za to Numer 2 odkąd skończył 1,5 roku układał puzzle namiętnie i do dzisiaj ma dni, że zakopuje się w puzzlach i znika na ładnych kilkadziesiąt minut 🙂

  2. Już dawno puzzli nie układałam, a kiedyś całymi dniami potrafiłam siedzieć i układać 🙂 Rok temu Eryk dostał pierwsze puzzle, ale jeszcze nie był zainteresowany, może w tym roku się uda i go wciągnie 🙂

  3. Te puzzle i zabawki od Trefla są rewelacyjne ! Już bardzo długo cieszą się ogromnym Bąblowym powodzeniem – i nic nie wskazuje na to,żeby miało się cokolwiek zmienić w tym temacie w najbliższym czasie 🙂

  4. Mój Alex jest jeszcze za mały na takie zabawy, aczkolwiek na pewno puzzle w przyszłości znajdą się w jego zestawie zabawek. Tak, jak podkreśliłam rozwijają one wiele zmysłów i bystrość u dziecka.

  5. Zauważyłam u swojego dziecka że lubi układanki. Ciągle sięga po kubeczki z których układa wieżę lub wklada jeden w drugi. Lubi też proste układanki np zwierzątkaktore trzeba włożyć w odpowiednim miejscu. Myślę że i te puzzle już niebawem będą jego ulubioną zabawą 🙂
    Na pewno zakupie szczególnie ten pociąg!

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: View-Master, czyli wirtualna rzeczywistość i dziecko
Nowszy wpis: Num Noms oraz Geel-A-Peel, kreatywne zabawki nie tylko dla dziewczynek
Archiwa
KONTAKT