Rozszerzanie diety niemowlaka: kiedy obiadki, a kiedy kaszki?

Jak karmić dziecko? Czy warto podawać niemowlakowi mleko modyfikowane? A jeśli ma alergie, to czym go nakarmić?

Jak rozszerzyć dietę i kiedy wprowadzać nowe pokarmy? Tak wiele pytań i wszystkie są bardzo ważne, gdyż każda z odpowiedzi wprost wpływa na zdrowie, wzrost i rozwój organizmu dziecka oraz jego stanu psychicznego i emocjonalnego.

 

rozszerzenie diety niemowlaka

Mleko – pierwszy pokarm Twojego malucha

Mleko jest podstawą żywienia każdego ssaka, włącznie z człowiekiem. Naszym pierwszym pokarmem jest mleko matki. Karmienie piersią, to nie tylko sposób przekazania pokarmu, który jest tolerowany przez niemowlę podczas pierwszych trzech miesięcy jego życia, ale także sposób nawiązania emocjonalnej więzi z mamą.

Lekarze zalecają karmić piersią pierwsze pół roku życia dziecka i powstrzymać się od jakiegokolwiek rozszerzania diety do przekroczenia trzymiesięcznego wieku. Dość często w naszych czasach kobiety z różnych powodów decydują się na wczesne rozszerzanie diety malucha o mleko modyfikowane. Mleko modyfikowane jest produktem na podstawie mleka krowiego, którego skład jest maksymalnie zbliżony do składu mleka matki, dzięki czemu mleko modyfikowane może zostać substytutem naturalnego mleka kobiecego.

Od czwartego do szóstego miesiąca – czas próbować nowe rzeczy

Choć mleko dostarcza wszystkie niezbędne elementy do organizmu dziecka w pierwsze miesiące, z czasem jednak przestaje ono być wystarczające. W wieku czterech miesięcy można zaczynać próby rozszerzania diety dziecka o nowe rodzaje pokarmów. Warto zacząć od warzyw i owoców, najlepiej od marchewki i jabłka. Te dwa produkty są idealne jako pierwszy nowy pokarm dla wszystkich niemowląt, włącznie z małymi alergikami.

Okres w którym rozszerzamy dietę naszego dziecka jest także okresem kiedy warto wykonać badania i próby alergiczne, na podstawie których możemy wybrać bezpieczne pokarmy. Bardzo ważnym badaniem jest sprawdzenie alergii na gluten, czyli na białko pochodzenia roślinnego, które można spotkać w niektórych zbożach.

Dla alergików zostały opracowane specjalne kaszki bezmleczne, które jak świadczy nazwa nie zawierają laktozy. Kaszki mleczne i bezmleczne od Humana Baby można podawać dziecku już od czwartego miesiąca życia. Zobacz: https://humana-baby.pl/kategoria/kaszki/

Kiedy wprowadzać dorosłe jedzenie w dietę dziecka?

Okres między szóstym i dwunastym miesiącem życia malucha jest okresem prób i testów, aby znaleźć jakie jedzenie dziecko lubi, a jakie mu nie smakuje. Ósmy i dziewiąty miesiąc to czas, kiedy dieta malucha może już zawierać mięso, ale posiłki powinny być dokładnie miksowane, gdyż twarde kawałki są trudne do przegryzienia i dziecko może się zakrztusić. Jednocześnie, posiłki nie mogą być miksowane całkowicie na gładką masę, gdyż powinny zmuszać i przyzwyczajać do gryzienia.

Po pierwszych urodzinach ilość posiłków powinna wynosić cztery lub pięć (podobnie jak ilość posiłków, która zalecana jest dla osób dorosłych).

Podsumowując, harmonogram i sposób karmienia dziecka w pierwsze dwa lata jego życia, są podstawą do jego nawyków żywieniowych w przyszłości, dlatego dopasowanie i wybór pokarmu jest tak bardzo ważny.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

7 komentarzy
  1. Taaaaaa…. Niedługo znów będę sobie przypominała jak to ma być i jak to ma wyglądać 😉 Warto sobie co jakiś czas odświeżyć wiadomości i zobaczyć czy od ostatniego razu coś się nie zmieniło.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Krótki poradnik jak wysłać paczkę kurierem?
Nowszy wpis: Odbiór techniczny domu od dewelopera. Na co zwrócić uwagę?
Archiwa
KONTAKT