Trening rowerowy – sprawdź, jak się do niego przygotować

Może się wydawać, że jazda na rowerze to nic trudnego. Jeśli jednak wracamy do ćwiczeń po dłuższej przerwie to warto przede wszystkim podreperować własną kondycję. Nie można także zapomnieć o tym, aby prawidłowo przygotować sprzęt na jakim będziemy trenować. W jaki więc sposób najlepiej do tego podejść? Podpowiadamy.

 

 

Przygotowanie mięśni i kondycja

Pierwszą kwestią na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest nasza kondycja. Jeśli chcemy od początku pokonywać długie trasy to należy regularnie wykonywać trening w którym pracują dolne partie mięśni. Najprostszym i najmniej wymagającym ćwiczeniem jest szybkie wchodzenie po schodach. Aby zmierzyć efekty i zwiększać obciążenie należy to robić ze stoperem. Do codziennych treningów warto włączyć także przysiady wykonywane z dodatkowym obciążeniem. Można w tym celu trzymać w dłoniach niewielkie ciężarki. Z czasem można zwiększać ich wagę. Jeśli ćwiczymy intensywnie i regularnie to jesteśmy w stanie wzmocnić siłę dolnych partii mięśni.

 

Kolejną, niezwykle ważną kwestią jest kondycja. Należy zadbać o to, aby zwiększyć wydajność płuc. Można to zrobić dwojako. Najlepsze efekty przynoszą intensywne ćwiczenia z krótkimi przerwami. Jeśli nie czujemy się na siłach to drugim sposobem jest zaczynanie od mniej wymagających ćwiczeń, które należy powtarzać codziennie. Zawsze trzeba pamiętać, że trening musi być dostosowany do indywidualnych preferencji, a więc między innymi wieku oraz obecnego poziomu kondycji. Ćwiczenia ze skakanką to prosta i zarazem polecana metoda w której pracują wszystkie partie mięśni. Innym, ciekawym sposobem są przysiady z wyskokiem. Nie dość, że takie treningi poprawiają wydajność kondycyjną to jeszcze ćwiczymy mięśnie nóg oraz kręgosłupa.

 

Przygotowanie roweru

Nie mniej ważną kwestią jest przygotowanie także sprzętu na którym będziemy ćwiczyć jazdę. Rower po sezonie zimowym warto dokładnie umyć, oczyszczając go z błota i kurzu. Kolejną kwestią jest sprawdzenie stanu zębatki oraz łańcucha. To jedne z najważniejszych elementów w rowerze, więc jeśli zauważymy, że wymagają wymiany to należy liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Za pomocą specjalnego oleju rowerowego należy następnie nasmarować poszczególne, ruchome części. Kolejną kwestią jest ciśnienie w oponach. Aby upewnić się, że po napompowaniu powietrze nie wydostaje się z dętek należy na noc zostawić rower na obciążeniu. W ten sposób szybko zweryfikujemy to czy będzie konieczna naprawa przed wyruszeniem w trasę. Ostatnim test polega na sprawdzeniu sprawności hamulców oraz poprawności działania amortyzatora.

 

Dodatki dla rowerzysty

Aby uprzyjemnić codzienny trening na rowerze warto wyposażyć się w kilka drobiazgów i akcesoriów. Wśród ciekawszych propozycji gadżetów warto wymienić przede wszystkim nawigację rowerową dzięki której możliwe jest łatwe zaplanowanie trasy, mierzenie prędkości oraz monitorowanie przejechanych kilometrów. Warto także wyposażyć się w wygodne okulary dla rowerzysty, które sprawią, że jazda przy dużych prędkościach nie będzie powodować nieprzyjemnego dyskomfortu. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych propozycji to kliknij tutaj.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT