Udany urlop – czyli jak dobrze zaplanować wakacyjny wyjazd

Myśl o urlopie sprawia, że na twarzy pojawia się uśmiech. Zaczynasz planowanie wakacyjnych wojaży, by to był udany urlop. Czasem jednak zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek oraz przyprawić o ból głowy i stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed naszą podróżą?

 

 

udany urlop

 

Decyzja o urlopie podjęta, teraz zaczynasz szukanie odpowiedniego miejsca, które sprawi, że odpoczniesz i poznasz nowe, ciekawe miejsce. Wpadasz w wir przeglądania ofert w internecie, biura podróży kusza egzotycznymi kurortami. A ty zastanawiasz się czy to jednak nie za daleko? Polskie morze też jest piękne latem, ale tu znów nasuwa się wątpliwość… Co jak pogoda nie dopisze? Udany urlop szlak trafi. I znów zaczynasz przeglądać odmęty internetu, aż trafiasz na ofertę marzeń.

 

 

udany urlop

Poznaj cel swojej podróży

Przed wyjazdem warto poznać miejsce do którego chcesz się wybrać. Internet oferuje duże możliwości, znajdziesz tu sporo informacji o wybranej destynacji. Warto też zasięgnąć języka u znajomych, którzy być może podobną wycieczkę mają już za sobą. Jeśli wybierasz się zagranicę zapoznaj się ze zwyczajami i kulturą panującą wdanym kraju. Poznaj zagrożenia jakie mogą cię spotkać, szczególnie te zdrowotne. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, to bardzo ważne. Warto poznać choć kilka podstawowych zwrotów w języku tubylców, to zdecydowanie ułatwia przełamanie lodów.

 

udany urlop

Nie lada wyzwanie – podróż z biurem podróży czy na własną rękę?

Decyzja o wyborze kierunku podjęta, czyli jeden etap masz już za sobą. Teraz czas na kolejny wybór – biuro podróży czy organizacja wyjazdu na własną rękę? Jedna i druga opcja jest dobra. Musisz się zastanowić nad kilkoma kwestiami: czym jest dla ciebie udany urlop? Jeśli marzy ci się pełny relaks i nawet nie chcesz słyszeć o staniu przy garach podczas letniego wypoczynku, zdecydowanie polecam wybór biura podróży lub hotel lub pensjonat. Jeśli jednak lubisz gotować, budżet masz ograniczony to wyjazd na własną rękę będzie idealnym rozwiązaniem.

Wybierając biuro podróży zachowaj zdrowy rozsądek.  Zastanów się dwa razy, zanim wykupisz wycieczkę, której cena jest zbyt niska w stosunku do zawartości oferty. Porównaj oferty wybranych biur podróży i to nie tylko pod względem cenowym. Zadaj pytania o bliskość plaży, klimatyzację w pokoju, opłaty wizowe. Czy Twoje dzieci będą mogły skorzystać z atrakcji organizowanych przez animatorów? Sprawdź dosłownie wszystko. A kiedy już zdecydujesz się na wyjazd z jakimś biurem podróży, touroperatorem, agencją turystyczną, zweryfikuj jego wiarygodność płatniczą. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych niespodzianek, które sprawią, że Twój wymarzony, długo wyczekiwany wyjazd zostanie skrócony lub odwołany w ostatniej chwili.

 

Przezorny zawsze ubezpieczony

W zależności od rodzaju wyjazdu i od tego czy będziemy aktywnie uprawiać sporty np. wspinaczki, nurkowanie warto w takim zakresie wykupić polisę, która obejmuje takie aktywności swoją ochroną. Wyjeżdżając na wakacje z biurem podróży często ubezpieczenie jest już w pakiecie. Sprawdź jednak kwoty polis i zakresy ich ochrony. Nie pokrywają one często kosztów ewentualnej hospitalizacji nawet w połowie. Jeśli będziesz podróżować po krajach należących do Unii Europejskiej warto wyrobić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego). Podróżując samochodem w krajach spoza UE pamiętajmy o Zielonej Karcie.

 

 

udany urlop

Zabierz ze sobą i miej pod ręką niezbędne dokumenty

Paszport lub dowód to twój dokument tożsamości i musisz mieć go zawsze przy sobie.  Zwróć szczególną uwagę na ich daty ważności. Jeśli wybierasz się poza granice kraju, sprawdź, w którym miejscu znajduje się polski konsulat lub ambasada. To istotna informacja, szczególnie gdyby zdarzyło Ci się zgubić dokumenty.

Pamiętaj nigdy nie trzymaj wszystkich dokumentów, pieniędzy, biletów i kart płatniczych w jednym miejscu.

Utrata dostępu do pieniędzy oraz dokumentów pozwalających na powrót, może w najgorszym razie oznaczać nawet noc pod chmurką! Przed wyjazdem zrób skany dokumentów, które zostaw w swojej skrzynce mailowej. Warto mieć też  kopie papierowe dokumentów.  Także po zrobieniu fotografii do paszportu plik ze zdjęciem umieśćmy na własnej poczcie, z niej będzie można je wydrukować nawet w hotelowym lobby. Nie wszędzie znajdziemy fotografa, który od ręki wykona odpowiednie zdjęcie do dokumentów, a jeśli dodatkowo skradziono nam pieniądze – i tak nie mielibyśmy czym za nie zapłacić.

Pod ręka trzymajmy kopie dokumentów a oryginały schowajmy. Dodatkowo, warto mieć spisane np. w telefonie lub w innym miejscu, numery dokumentów, ponieważ w przypadku kradzieży, jeśli zginą też karty płatnicze, ich zastrzeżenie wymaga często podania numeru dowodu osobistego.

 

 

udany urlop

Przygotuj swój portfel

Wakacje w Polsce mają ten duży plus, że nie musisz martwić się o walutę. Jeśli wybierasz się za granicę, przemyśl, gdzie i kiedy warto wymienić pieniądze. Możesz to zrobić nie tylko w kantorze stacjonarnym, ale także online. Jeśli wiesz wcześniej, dokąd pojedziesz, kontroluj kursy walut,  dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić.

Nigdy nie noś ze sobą całej gotówki!  Trzymaj ją w kilku miejscach,  miej do niej dodatkowo dostęp przez karty płatnicze. Sprawdź jednak jakie są prowizje za płatności bezgotówkowe oraz wypłaty z zagranicznych bankomatów. Coraz więcej banków oferuje karty z niewielkimi opłatami stałymi za te czynności lub nawet rezygnuje z prowizji.

 

udany urlop

Nie zapomnij o telefonie i ładowarce

Posiadanie telefonu jest kluczowe w sytuacji utraty dokumentów, problemów na trasie czy chęci skorzystania z polisy. Zapewnia też dostęp do internetu. Sprawdź przed wyjazdem zasady roamingu jakie oferuje twój operator. Chyba, że wolisz wakacje spędzić bez telefonu 😉

 

 

udany urlop

Powierz opiekę nad swoim mieszkaniem komuś zaufanemu

Jak masz kogoś takiego to poproś go, by czuwał nad twoim domem. Wierz mi to zagwarantuje ci święty spokój i udany urlop.  Warto pomyśleć też o ubezpieczeniu majątku, gdyż według statystyk, to właśnie w sezonie urlopowym następuje znaczący wzrost włamań i kradzieży.

 

Pamiętaj o lekach

Jeśli przyjmujesz ty lub dzieci jakieś leki na stałe, koniecznie je zabierz ze sobą. Weź więcej niż odliczoną dawkę na planowaną długość wyjazdu. W przypadku niespodziewanego przedłużenia pobytu (utrata dokumentów, awaria samochodu, opóźnienie lotu, itp.) posiadanie tej nadwyżki może być bardzo istotne.

 

Na koniec spakuj swoje walizki i ciesz się z wyjazdu. To na pewno będzie udany urlop!

udany urlop

 

udany urlop

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

16 komentarzy
  1. Pierwszy raz jedziemy za granicę sami. Mamy już wszystko zarezerwowane, ułożony plan pobytu i opcje wynajmu samochodu. Nawet tu w Polsce udało mi się rozwiązać kwestię bezpiecznego przewożenia naszego dziecka (6lat) w aucie, a mianowicie zaopatrzyłam się w Smart Kid Belt, który poleciła mi koleżka z pracy. Urządzenie łatwe do przewożenia bez obciążenia bagażu, a do tego prosty w użyciu i dbający o bezpieczeństwo dziecka w aucie co potwierdzają jego atesty i homologacja.

  2. Bardzo cenne wskazówki. Trzeba pamiętać zwłaszcza o dokumentach i lekach na receptę – bo większość pozostałych rzeczy (typu kosmetyki, ubrania itp.) można zawsze dokupić na miejscu (ale tak czy siak lepiej tego uniknąć).

  3. Szczerze nie wszystko robię ale o jednym pamietam gotówki nie nosze całej ze sobą tylko dzielimy miedzy siebie

  4. Nam kiedyś ukradli portfel i dokumenty a nie pomyslałam by zrobic kopie. Świetny pomysł z tym zdjęciem na własnej poczcie mailowej.

  5. U nas wyjątkowo w tym roku nie ma planów, ale jak wyjeżdżamy to staramy się pamiętać o tym co napisałaś! Przede wszystkim nie nosimy przy sobie całej gotówki!

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Tradycyjny chłodnik litewski, czyli pochwała prostoty
Nowszy wpis: Barszcz Sosnowskiego - 4 rzeczy które musisz o nim wiedzieć
Archiwa
KONTAKT