Dlaczego warto spożywać białko po treningu?

Na rynku dostępnych jest wiele opcji, jeśli chodzi o suplementację białka. Do wyboru są odżywki białkowe, batony, jogurty, a nawet chrupki. Produkty te zyskują popularność głównie wśród osób trenujących, aktywnych fizycznie. Dlaczego warto spożywać białko po treningu?

 

Co daje spożywanie białka?

Białko jest makroskładnikiem, jednym z trzech podstawowych (drugi to węglowodany, trzecim są tłuszcze). Jest ono źródłem energii oraz wsparciem dla budowy tkanki mięśniowej – dlatego właśnie jest szczególnie istotne w diecie osoby aktywnej fizycznie. Poza tym, białko wspiera również tkankę kostną oraz gospodarkę metaboliczną ciała. Transportuje też tlen, żelazo czy witaminę A, wspomaga regenerację mięśni, a także uczestniczy w procesie widzenia.

Zapotrzebowanie na białko zależy głównie od poziomu aktywności fizycznej danej osoby. Innymi istotnymi czynnikami są wiek, waga i wzrost. W uproszczeniu przyjmuje się, że przeciętna osoba powinna go spożywać około 0,9 g na kilogram masy ciała. W przypadku osób bardziej aktywnych fizycznie, zapotrzebowanie zwiększa się i wynosi od ok. 1,2 g na kilogram masy ciała (w przypadku osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, trenujących średnio intensywnie i intensywnie, np. biegacze) do 2 g na kilogram masy ciała (osoby chcące zbudować tkankę mięśniową). Białko dostarcza 4 kilokalorii na gram – warto mieć to na uwadze przy komponowaniu swojej diety.

Dlaczego warto suplementować białko?

Białko po treningu pomoże w naprawie uszkodzonej tkanki mięśniowej i regeneracji, a także pobudza budowę nowych włókien mięśniowych. Przez to ciało będzie również lepiej przygotowane do następnego wysiłku fizycznego. Bezpośrednio po wysiłku powinno się przyjmować od 10 do 20 g białka (w zależności od wagi i dziennego zapotrzebowania).

Odżywka białkowa to też okazja do wypróbowania nowych smaków, których brakuje w diecie sportowca. Najbardziej wartościowym źródłem białka w diecie jest mięso, ale znaleźć je można również w nabiale czy w strączkach. Są to głównie smaki wytrawne, a odżywki białkowe są z reguły słodkie. Pozwalają na stworzenie pełnowartościowego deseru, który będzie też, po prostu, smacznym urozmaiceniem. Produkty białkowe (np. batony) są też łatwe do zjedzenia w biegu, na szybko, kiedy po treningu są też inne rzeczy do zrobienia.

Sport to zdrowie
Ćwiczysz biceps? 🙂 Sprawdź białko z naszej oferty! NowoczesnySport.pl
nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz
  1. Biorąc pod uwagę obecne trendy jeśli chodzi o jakość żywności to białko w proszku… jest relatywnie zdrowym pomysłem na uzupełnienie diety.

    Warto policzyć ile jemy białka dziennie, aby zrozumieć, jak duże braki ma przeciętna jednostka jeśli chodzi o jego spożycie.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Drewniana mapa świata - więcej niż dekoracja, to nasza mapa wspomnień
Nowszy wpis: W jakim wieku najlepiej zacząć naukę pływania?
Archiwa
KONTAKT