Wrzody żołądka – choroba cywilizacyjna naszego wieku

Życie w ciągłym biegu, wyzwania zawodowe, stres i zapominanie o swoich potrzebach doprowadzają do różnych dolegliwości. Jedną z nich są wrzody żołądka, które kojarzą się z bólem i dyskomfortem trawiennym. Przyczyną choroby wrzodowej bywają również uwarunkowania genetyczne. Jednak zdecydowanie częściej wrzody żołądka są wynikiem działalności bakterii i przyjmowania niektórych leków czy nadużywania alkoholu. Wiadomo, że za chorobę tę odpowiadają bakterie zwane Helicobacter pylori. To one są odpowiedzialne za ok. 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i ok. 90% dwunastnicy. Dowiedz się jak rozpoznać i leczyć tę chorobę.

 

 

wrzody żołądka

 

Wrzody żołądka to choroba, która znana jest nam już dobrze już od XX wieku i od tego czasu szukano jej przyczyn. W 1982 roku dwóch naukowców z Australii odkryło związek między niepozorną bakterią zwaną Helicobacter pylori, a powstaniem wrzodów żołądka i dwunastnicy. Zauważono pewien problem, który  polegał na tym, że bakterią tą zarażonych było niemal 80% dorosłych i 30% dzieci, a jak się później okazało nie jest ona jedynym powodem występowania tej choroby.

wrzody żołądka

Jak powstają wrzody żołądka?

Kiedyś uważano, że wrzody żołądka to przypadłość ludzi na tzw. wysokich stanowiskach, których praca była stresująca. Obecnie wiadomo, że każdy jest narażony na powstawanie wrzodów, a często  jest bardzo mało sposobów, aby im przeciwdziałać. Jak więc powstają wrzody?

Żołądek wyściełany jest nabłonkiem, który pokryty jest śluzem, a ten ma za zadanie chronić go przed niszczącym działaniem kwasu żołądkowego. Jeśli z jakiegoś powodu bariera ta zostanie przerwana, w nabłonku powstanie rana, czyli wrzód. Ubytki tego typu mają różną wielkość i mogą pojawiać się od przełyku, przez żołądek aż do dwunastnicy.

Częstymi objawami wrzodów żołądka są: 

  • Brak apetytu
  • Zgaga
  • Częste bóle brzucha
  • Wzdęcia

Ból jaki towarzyszy tej przypadłości jest bardzo charakterystyczny – palący a umiejscowiony jest w żołądku tuż nad pępkiem i poniżej mostka. Ból zazwyczaj nasila się po jedzeniu i często towarzyszą mu mdłości.

 

wrzody żołądka

Helicobacter pylori przyczyna wrzodów żołądka

Bakterię Helicobacter pylori ma połowa dorosłych mieszkańców naszego kraju, ale nie u każdego doprowadza do bólu. Zakażenie bakterią powoduje wystąpienie wrzodów u około 1 osoby na 10 przypadków, a więc nie jest główną przyczyną. Ta bakteria bytuje w żołądku i jeśli nie ma sprzyjających warunków do rozwoju, nie powoduje choroby. Jak działa Helicobacter pylori? Wytwarza substancje toksyczne, które uszkadzają błonę śluzową żołądka i powodują zapalenie. Jeśli pojawiają się objawy wskazujące na podrażnienie i uszkodzenie żołądka, zdecydowanie warto wykonać badanie na obecność Helicobacter pylori.  Polega ono na analizie  krwi lub kału.

 

wrzody żołądka

Jak walczyć z wrzodami?

Z wrzodami żołądka można szybko i skutecznie walczyć. Jednak najpierw musi postawić diagnozę lekarz, który zleci testy na obecność Helicobacter jak również badania metodą endoskopową. To pozwoli na wykluczenie innych chorób. Nigdy nie lecz się na własna rękę. To lekarz jest od tego by postawić właściwa diagnozę i dobrać leki. Jeśli za powstawanie wrzodów żołądka jest odpowiedzialna bakteria lekarz zleci zapewne antybiotykoterapię. Natomiast w leczeniu bólu warto sięgnąć po sprawdzony lek rozkurczowy jakim jest  No-Spa na wrzody żołądkaZnasz ją na pewno, pomoże wyeliminować skurcze mięśni gładkich. Pamiętaj- jeśli cierpisz na wrzody żołądka przestrzegaj właściwej diety jaką zaleci ci lekarz.

Dieta tego typu zazwyczaj polega na wyeliminowaniu potraw, które mogą nasilać wydzielanie soku żołądkowego. Nie są mile widziane  surowe owoce i warzywa, ostre przyprawy oraz tłuste potrawy. Konieczne jest zmniejszenie i zneutralizowanie kwasu żołądkowego, aby śluzówka mogła się zregenerować. Najlepsza jest dieta oparta na potrawach lekkostrawnych, które gotujemy na parze, ale też zupach i chudych mięsach. Zdecydowanie unikaj produktów wysoko przetworzonych, smażonych, gotowych sosów, a nawet pieczywa pełnoziarnistego, gdyż może dodatkowo podrażniać żołądek.

wrzody żołądka

Stres, kawa, alkohol to prowokatorzy wrzodów żołądka

Przyjmuje się, że kawa czy alkohol nie mają bezpośredniego związku z chorobą wrzodową, jednak ich nadużywanie stwarza warunki do powstawania wrzodów. Dodajmy do tego palenie papierosów i niewłaściwą dietę, a mamy gotowy przepis, by zafundować sobie wrzody żołądka. Stres także się do tego przyczynia, ponieważ zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a to może to prowadzić do chorób żołądka. Warto więc zadbać o siebie i unikać nadmiaru używek.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

14 komentarzy
  1. Ta przypadłość często występuje w mojej rodzinie. Niestety genetycznie jesteśmy uwarunkowani. Jedynie leczenie daje efekty.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Przepis na gazpacho - hiszpański chłodnik
Nowszy wpis: Zachowania dzieci, które przejmują od rodziców
Archiwa
KONTAKT