Zachowania dzieci, które przejmują od rodziców

Jako rodzic jesteś ciągle obserwowany czujnym okiem swojego dziecka. Wszystko co robisz podlega bacznej kontroli, choć Ty tego nie odczuwasz. Jednak każde twoje zachowanie, postawa, mowa, gestykulacja i decyzje, które podejmujesz są obserwowane przez maluchy. Wbrew pozorom nasze dzieci wiedzą o nas znacznie więcej niż nam się wydaje. W przyszłości zapewne przejmą też pewne twoje – Rodzicu- zachowania. Jakie konkretnie zachowania dzieci przejmują od swoich matek i ojców? Sprawdź koniecznie.

 

 

zachowania dzieci

 

Dziecko w kontakcie ze swoimi rodzicami uczy się wielu ważnych rzeczy. O otaczającym go świecie, ludziach, zasadach jakie panują w społeczeństwie, ale też o samym sobie. Dziecko jest niczym lustro, w którym odbijają się cechy, poglądy i zachowania mamy i taty. Nasze maluchy są niczym detektywi, wszystko widzą i obserwują, by później tę wiedzę wykorzystywać w swoim dorosłym życiu. Dlatego warto zwrócić uwagę na nasze, rodziców zachowania, ponieważ to od nas dzieci uczą się szacunku, gospodarowania pieniędzmi, uczciwości czy posiadania celu lub autorytetów.

 

 

zachowania dzieci

Szacunek dla drugiego człowieka

Każdy czasem ma zły dzień, ale nie usprawiedliwia to braku szacunku do innej osoby. Niegrzeczne zachowanie wobec kelnerki czy pani w okienku na poczcie nie ujdzie uwadze malucha, który z dużym prawdopodobieństwem przyjmie to jako normę i w przyszłości nie omieszka praktykować takiego zachowania. Ponizanie i wykorzystywanie ludzi to niezbyt rozsądna lekcja jaka nieświadomie przekazujemy naszym pociechom. Zachowania dzieci to efekt obserwacji z codziennego życia. Jeśli wiec chcesz nauczyć maluch szacunku dla drugiego człowieka, zacznij najpierw od siebie. Wystarczy czasem tak niewiele, zwykłe dzień dobry, dziękuję czy proszę, a może okazać się, że to krok w dobrym kierunku.

 

 

zachowania dzieci

Mądre gospodarowanie pieniędzmi

Niezależnie jakie zasady chcesz wpoić dziecku, twoje czyny mówią o wiele więcej i to właśnie z nich maluchy wyciągają wnioski oraz lekcje na przyszłe życie. Jeśli jesteś rozrzutna/ ny lub toniesz w długach, a zakupy to twoja słabość i potrafisz wydać pieniądze na niepotrzebne drobiazgi, musisz być świadomy jednej rzeczy drogi rodzicu. W ten sposób odbierasz dziecku możliwość poznania prawdziwej wartości pieniądza. Warto uczyć dzieci juz od najmłodszych lat oszczędzania, to pozwoli im w przyszłości mądrze gospodarować domowym budżetem. Więcej o tym temacie pisałam TU. Ucząc swoją pociechę mądrego dysponowania pieniędzmi możesz uchronić kiedyś je od tarapatów finansowych.

 

zachowania dzieci

Rodzinne relacje

Jeśli darzysz swoją żonę szacunkiem, jesteś w stosunku do niej życzliwy i opiekuńczy, mówisz jej “kocham Cię”, to zachowanie dzieci wobec niej będzie podobne. Tę samą zasadę można oczywiście odnieść w stosunku do ojca. Sposób, w jaki dorośli się do siebie odnoszą, w znacznym stopniu warunkuje bowiem to, jakie relacje będą mieli oni ze swoimi pociechami. Lekceważenie partnera rodzi również zachowanie dzieci, a to powoduje jedno – lekceważenie rodzica. Natomiast podważanie autorytetu jednego z rodziców zazwyczaj skutkuje brakiem zaufania. Traktujmy się nawzajem w taki sam sposób, w jaki oczekujemy, by traktowały nas dzieci – zarówno teraz, jak i w przyszłości.

 

 

zachowania dzieci

Uczciwość

Wbrew pozorom dzieci na kilometr wyczują kłamstwo i fałsz. Z pewnością zauważą, kiedy powiemy jedno, a zrobimy coś zupełnie innego. Obserwując nas w sytuacji jak w sztucznie miły sposób rozmawiamy z sąsiadką, o której w domu wyrażamy się raczej nieprzychylnie, nabiorą przekonania, że dwulicowość jest uzasadnioną formą funkcjonowania w społeczeństwie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przejmą od nas także sposób, w jaki reagujemy na oskarżenia – te zasadne i te pozbawione podstaw. Warto pokazywać dzieciom, że potrafimy przyznać się do błędów i umiemy ponosić ich konsekwencje Umiejętności ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny niestety nie wysysa się z mlekiem matki – to cecha nabyta. Zachowania dzieci, które potrafią się przyznać do błędów powinny być nagradzane jeśli chcemy, by w przyszłości nasz maluch nie bał się mówić prawdy.

 

zachowania dzieci

Bezinteresowna pomoc

Nie chodzi tu jedynie o gotowość wsparcia innych w sensie materialnym, wspierania potrzebujących pieniędzmi. Równie ważna, a może nawet ważniejsza, jest umiejętność poświęcenia się dobrej sprawie, chęć bezinteresownego niesienia pomocy, zaoferowania potrzebującemu własnego czasu bez oczekiwania nagrody.  Pokazując dziecku, co właściwie oznacza altruizm, ale nie naiwność, będziemy mogli kiedyś na własnej skórze przekonać się, jaka jest jego wartość. Przyjdzie kiedyś zapewne czas, kiedy sami będziemy potrzebować jego pomocnej dłoni. Dlatego warto pokazywać maluchom, że pomoc starszym, chorym, zwierzętom jest czymś naturalnym.

 

My rodzice jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie naszych dzieci i musimy mieć świadomość, że biorą z nas przykład. Zachowania dzieci wynikają z obserwacji najbliższych o tym zawsze powinnismy pamiętać i być wzorem.

 

zachowania dzieci

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

26 komentarzy
  1. Fajnie jakby się dało by dzieci tylko przejmowały pozytywne zachowania od rodziców. No ale życie niestety takie nie jest i trzeba uważać.

  2. Oj tak, wszystko prawda. Mimo, że nie łączą nas z synkiem wspólne geny – to w wielu kwestiach jest naszym odbiciem i wierną kopią. Staramy się tak modelować swoje i jego zachowanie, by przekazywać wszystko, co najlepsze.

  3. Bardzo ładne letnie zdjęcia, miło popatrzeć an więź ojca i syna, A co do zachowań, które dostajemy w pakiecie od rodziców, to zapisują sie w naszej podświadomości i wyłażą w najmniej oczekiwanym momencie , gdy jesteśmy dorośli. A Ciemińska

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Wrzody żołądka - choroba cywilizacyjna naszego wieku
Nowszy wpis: Tradycyjny chłodnik litewski, czyli pochwała prostoty
Archiwa
KONTAKT