Zdrowe słodycze dla dzieci: co można a co nie?

Dzieci kochają słodycze. Ciężko jest im odmówić kupna kolejnego batonika, lizaka czy czekolady. Warto jednak zadbać o zdrową dietę swojego dziecka i wpoić mu odpowiednie nawyki żywieniowe, które wpłyną pozytywnie na jego rozwój i zdrowie, a ponadto zaowocują w przyszłości, gdy nasze dorosłe już dziecko będzie dobierać codzienną dietę.

 

zdrowe słodycze

 

Zdrowe żywienie nie oznacza całkowitej rezygnacji ze słodkości – wystarczy wprowadzić do jadłospisu zdrowsze wersje i odpowiedniki popularnych słodyczy, które poza cukrem dostarczą cennych składników odżywczych.

Zdrowe słodycze dla dzieci – wartościowa alternatywa

Zdrowe słodycze to nie tylko te ze zmniejszoną ilością cukru. Niektóre z nich są wzbogacone o witaminy i składniki mineralne takie jak magnez i fosfor. W zdrowych żelkach odzwierzęca żelatyna zastąpiona  jest pektyną, a sztuczne barwniki – tymi naturalnymi z owoców. Coraz więcej dostępnych jest również przekąsek owocowych w postaci batonów. Większa część z nich nie ma dodanego cukru, a ich główne składniki to suszone owoce. Popularnością cieszą się również tzw. „kulki mocy”. Jest to słodka, ale zdrowa przekąska i jak sama nazwa wskazuje, dostarcza energii na cały dzień. Takie pralinki składają się z różnego rodzaju orzechów, nasion, daktyli, suszonych fig i wiórków kokosowych.

Co można a co nie?

Całkowita rezygnacja ze słodyczy w diecie dziecka jest praktycznie niemożliwa. Każdy ma czasem ochotę na coś słodkiego – dorośli również. Dlatego zdrowe słodycze to ciekawa alternatywna dla wszechobecnych znanych gotowych słodkości. Te dostępne w sklepach najczęściej zawierają mniejszą ilość cukru lub są go pozbawione (jest zastąpiony bezkalorycznym słodzikiem), a mimo to mogą wcale nie różnić się smakiem. Kupując słodycze dla naszego dziecka, warto zwracać uwagę na ich zawartość – należy unikać sztucznych barwników, konserwantów i wybierać przekąski o najbardziej naturalnym składzie. Jednak nawet przy najzdrowszych słodyczach wskazany jest umiar – powinny stanowić jedynie dodatek przy zbilansowanej diecie. Czym jeszcze kierować się przy wyborze zdrowych słodkości? Sprawdź na stronie: https://uczymyjakslodzic.pl/slodycze-dla-dzieci-ze-sklepu-czy-domowe.

Co można przygotować w domu? Pomysły na zdrowe przekąski

Zdrowe słodkie przekąski można również przygotować samodzielnie w domu – możliwości są ogromne, a ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Zdrową alternatywą mogą być sorbety sporządzone ze zmiksowanych owoców, a także pieczone lub suszone owoce z dodatkiem masła orzechowego. Piekąc ciasta i inne domowe wyroby, warto ograniczyć ilość dodawanego cukru nawet o połowę lub zastąpić go naturalnym słodzikiem. Wysokokaloryczną śmietanę przy przygotowywaniu deseru można zamienić na zdrowszy jogurt naturalny.

Pożywne batoniki dla dzieci i całej rodziny

Zdrowe batoniki są ciekawą i zdrową przekąską w ciągu dnia, która zapewni energię na kilka godzin. Można je szybko przygotować we własnej kuchni – w klasycznej wersji na bazie z płatków owsianych, kaszy jaglanej, różnych orzechów, pestek i nasion, wiórków kokosowych lub daktyli, a nawet fasoli i batatów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Można dodać do nich czekoladę lub masło orzechowe – w takiej konfiguracji zainteresują nawet największego niejadka. Poza tym na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej alternatyw dla niezdrowych batonów. Warto wybierać te z najbardziej naturalnym składem i najmniejszą zawartością cukrów prostych.

Ciasteczka pełne wartościowych składników 

Które dziecko nie lubi chrupiących i słodkich ciasteczek ? Okazjonalnie można przygotować takie smakołyki samodzielnie. Najpopularniejsze i najszybsze w wykonaniu są ciastka owsiane – mogą stanowić szybkie i wartościowe drugie śniadanie lub być zdrową przekąską w ciągu dnia. Płatki owsiane są bogate w błonnik, magnez, fosfor i witaminy z grupy B. Do takich ciasteczek można dodać swoje ulubione zdrowe dodatki, np. orzechy laskowe, rodzynki, wiórka kokosowe.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

5 komentarzy
  1. Moi chłopcy nie bardzo lubią zdrowe przekąski, niestety. Próbuję ich zachęcić, ale to strasznie trudne 😉 Dlatego słodycze staramy się ograniczać na tyle na ile jest to możliwe, bo ostatnio lody u nas prawie codziennie 🙂

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Krok po kroku do mistrzostwa - jak motywować i wspierać małego sportowca
Nowszy wpis: Krótki poradnik jak wysłać paczkę kurierem?
Archiwa
KONTAKT