Zabawki wspierające rozwój motoryki małej

Pierwszy chwyt maluszka pamięta każdy rodzic, to takie rozczulające…. a tak naprawdę, już w tym momencie, nasze dziecko zaczyna ćwiczyć rozwój motoryki małej. Jest to odruch, ale jakże istotny w późniejszym rozwoju małego człowieka. Paluszki pracują, poznają faktury, kształty, chwytają, podnoszą… i tak dzień za dniem maluchy nabywają coraz to nowe umiejętności. To proces długi i złożony, a jego celem jest sprawność ręki. Nasza rola jako rodzica jest niezwykle istotna, ponieważ możemy pomóc dzieciom rozwijać umiejętności poprzez zabawę. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę zawsze jest efektywniejsza.

 

Rodzice mają na celu dobro swoich pociech i starają się jak potrafią, by wspomóc dziecko w jego rozwoju. Kiedyś było to znacznie trudniejsze, bo na rynku nie było tylu zabawek, które mogły pomóc w rozwoju motoryki małej. Ot, maluch dostawał kredki i kartkę papieru i rysował. Teraz świadomość jest o wiele większa, rodzice mają szeroki wybór zabawek, które pomagają w usprawnianiu pracy ręki.

 

Co to jest motoryka mała?

Motoryka mała to drobne, precyzyjne ruchy zwykle dotyczące sprawności manualnej. Mówiąc prościej to wszelkie czynności i ruchy jakie wykonujemy palcami, dłońmi. W pierwszych latach życia rozwój motoryki małej jest niezwykle istotny i warto go wspierać na każdym etapie. Czasem robimy to nieświadomie podsuwając dziecku kredki lub nawlekając z nim koraliki, innym razem bawimy się klockami. Te wszystkie czynności sprawiają, że nasz maluch w późniejszym czasie nie będzie miał problemów z pisaniem.

Rozwój motoryki małej to przede wszystkim sprawność ruchowa dłoni, ale tak to już jest, że umiejętności często są jak naczynia połączone.  Rozwijając motorykę małą bardzo często aktywizujemy również koordynację oko-ręka, poczucie sprawczości, precyzję ruchów i koncentrację, a także rozumienie relacji przyczynowo-skutkowych. Warto więc zadbać o ciekawe pomoce dydaktyczne. Ja od wielu lat stawiam na zabawki, które wspomagają mnie w procesie wspomagającym rozwój mojego syna. Uważam, że nauka poprzez zabawę zawsze jest łatwiejsza, efektywniejsza i przyjemniejsza, a dodatkowo pomaga mi budować relacje z dzieckiem.

 

rozwój motoryki małej

 

Dlaczego rola motoryki małej jest tak ważna?

Powodów znajdziemy wiele, podstawowym jest fakt, że motoryka mała potrzebna jest nam w życiu codziennym. Każdego dnia coś łapiemy, trzymamy, przesuwamy, podnosimy, piszemy… i tak bez końca. Zatrzymajmy się jednak na umiejętności pisania. Jest niezwykle istotna w naszym życiu. Jednak, by nauczyć się prawidłowo chwytać ołówek musimy nauczyć dziecko innych umiejętności. To właśnie zabawy z maluchem w nawlekanie, przelewanie, przekładanie, wyklejanie, kolorowanie czy lepienie doprowadzają naszą pociechę do celu… precyzyjnych ruchów oraz sprawności palców i dłoni.

Zapewne zadajesz sobie pytanie, po co ma się dziecko uczyć pisać, skoro coraz częściej używamy klawiatury niż pióra? Tablety i smartfony obsługuje się nawet jednym palcem! Otóż nic bardziej mylnego, rozwój motoryki małej oraz ogólnej sprawności dłoni na wpływ na całokształt rozwoju dziecka. Dziecko podczas pisania trenuje koncentrację, skupienie, pamięć i precyzję. Nauka pisania i wszelkie zabawy wspierające rozwój motoryki małej, zamiast wielogodzinnego patrzenia w ekran monitora powodują, że w dziecięcym mózgu tworzą się kolejne połączenia  neuronów a mózg jest stymulowany do pracy, nauki i rozwoju. Dlatego ten okres dziecka i jego podnoszenia umiejętności jest tak istotny, a zabawa z dzieckiem tak bardzo ważna…

Zabawki wspierające rozwój motoryki małej

Na rynku znajdziecie wiele ciekawych ofert zabawek, które pomagają w rozwoju precyzji ruchów. Zapewne w domu macie sporo takich zabawek, ale ja chcę Wam pokazać te, które sprawdzają się u nas, a są one niebanalne. Sprawdzą się też i w waszych domach.

 

rozwój motoryki małej

 

Djeco przybijanka budowa pojazdów to świetna propozycja dla fanów pojazdów i konstruktorów. Zadaniem małego majsterkowicza jest przybić elementy pojazdów zgodnie z instrukcją lub stworzyć własne. Zabawka uczy precyzji ruchów, pobudza kreatywność, ćwiczy cierpliwość i koordynację.

 

rozwój motoryki małej

rozwój motoryki małej

 

 

 

Zestaw artystyczny to propozycja idealna dla dzieci, które mają problemy z precyzją ruchów. Ja wybrałam dla Franka wyklejankę, by ćwiczył koordynację ruchową i precyzję, ponieważ ma z tym problemy. Nasz zestaw idealnie wpisuje się w zainteresowania mojego syna, uwielbia opowieści o morzach i piratach, mam więc pewność, że chętnie będzie tworzyć swoje dzieła.

 

rozwój motoryki małej

 

rozwój motoryki małej

 

Balansująca łódka to propozycja dla dzieci, które tak jak mój syn mają problemy z precyzją ruchów. Dziecko wyrzucając kostką kolor musi ustawić za pomocą szczypiec zwierzątko na bujającej się łodzi tak aby nie spadło. Gra uczy cierpliwości, wiem to po sobie, ale przede wszystkim precyzji i logicznego myślenia. Polecam ją wszystkim rodzicom.

 

rozwój motoryki małej

 

 

Klocki Zoob to klocki inne niż wszystkie. Wiadomo, że klocki pobudzają wyobraźnię i te właśnie takie są! To zestaw, który pozwala puścić wodze fantazji i budować różne warianty pojazdów. Franek fan motoryzacji składa non stop różne modele aut. Bawiąc się poprawia koordynację ruchową, precyzję i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną.

RABAT 10% NA CAŁY ASORTYMENT DLA CZYTELNIKÓW

Zabawki, które Wam przedstawiłam w tym wpisie pochodzą ze sklepu zabawkiniebanalne.pl a z kodem „zabawki_nianio” otrzymacie 10% rabatu. Kod będzie aktywny od 18 listopada do 3 grudnia 2017r.

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

21 komentarzy
  1. Uwielbiam takie zabawki, które rozwijają !! My kupiliśmy teraz książkę zestaw młodego mechanika-składamy auta, różne części.. Tzn tata z Kubusiem składa! A przy okazji uczy się…

  2. Mój Franio jest teraz na etapie drapania ? zabawki są bardzo potrzebne, aby prawidłowo rozwijać motorykę ????

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Mojito, cygara i salsa, czyli Kuba - perła Karaibów
Nowszy wpis: Po nitce do... Łodzi, czyli spotkanie blogerek
Archiwa
KONTAKT